Idea projektu zakłada, że każdy z tych gatunków może zostać przedefiniowany i rozwinięty dzięki interwencji twórców o odmiennej wrażliwości artystycznej. Należy także zwrócić uwagę, że artyści posługują się bardzo szerokim i często nietypowym instrumentarium, co podnosi wartość projektu zarówno pod względem artystycznym jak i edukacyjnym.
W kwietniu tego roku nakładem krakowskiej wytwórni Instant Classic ukazała się druga płyta warszawskiej grupy Xenony. Album, zatytułowany "Polish Space Program" to dziewięć kompozycji znacznie odbiegających do zawartości debiutu sprzed czterech lat.
"To kolejny rozdział" - tłumaczy Piotr Bukowski (Duży Jack, Hokei, "Tutaj"). "Pierwszy pomysł nawiązywał do retro świata z gier komputerowych, kolejny wynika z fascynacji książkami i filmami sci-fi. Zmieniło się brzmienie, ale nie zmieniło się to, że jesteśmy mentalnie nadal nerdami, chłopcami pogrążonymi w marzeniach o podróżach kosmicznych czy podróżach w czasie" - dodaje Paweł Bebech.
Rok po wydaniu "XE" Bukowski zaprosił do współpracy swoich przyjaciół: Karola Kosznieca (Nowa Romantyka) i Pawła Bebecha (Duży Jack). Początkowo, żeby spróbować wykonać album na żywo - bez udziału komputera. Jednak po serii koncertów pomysł chwycił i już jako trio postanowili, że czas na nowe Xenony. "Pierwsza płyta powstała na komputerze, całkowicie skomponowana przeze mnie" - wspomina Bukowski. "Druga powstała już w sali prób i w studio. Używaliśmy tych samych instrumentów, którymi odtwarzaliśmy poprzednią płytę, ale zmieniła się metoda pracy" - mówi Paweł.
Do niedawna nie mogliśmy pochwalić się Polskim Programem Kosmicznym, zatem naturalne wydaje się pytanie skąd pomysł na taki tytuł. "To trochę żart, a trochę nie - my bardzo byśmy chcieli, żeby Polski Program Kosmiczny istniał, i żeby była szansa na ponowny lot w kosmos" - odpowiada Bebech. "Urzeka nas fatalizm wysyłania ludzi w kosmos: z racji biologicznego niedostosowania, proza takich podróży, znana z książek np. Lema i narkotyczna wizjonerskość sci-fi Philipa K. Dicka" - dodaje Bukowski.
Koncerty w ramach cyklu"#przepraszamy, że w czwartek":
- 06.09 (czwartek) Xenony
- 27.09 (czwartek) LOTTO
- 04.10 (czwartek) HATI & Zdzisław Piernik
- 18.10 (czwartek) Alameda Organisation 4
- 08.11 (czwartek) Wacław Zimpel & Saagara
- 06.12 (czwartek) Arszyn plays De Maria
Dodatkowe informacje:
Więcej informacji na facebookowym wydarzeniu. Wstęp bezpłatny. Więcej informacji o Xenonach na stronie Zespołu i na facebookowym profilu.
Organizator: Fabryka Sztuki Sztuka i rozrywka, Xenony Muzyk/zespół i Instant Classic Firma lokalna
Czas i miejsce:
6 września (czwartek) 2018
godz. 20:00-21:30
Fabryka sztuki w Łodzi - scena Art_Inkubatora
90-365 Łódź, ul. Tymienieckiego 3
tel. + 48 (42) 207 35 70
e-mail: info@fabrykasztuki.org
http://www.fabrykasztuki.org