W XIX wieku, kilkanaście lat po upadku powstania listopadowego, siostrę Makrynę Mieczysławską uznano za uosobienie męczeńskich losów Polski. Czcili ją wszyscy romantyczni wieszczowie: Krasiński, Mickiewicz, Norwid i Słowacki. Historia zbiegłej, prześladowanej przez prawosławny kler unickiej mniszki z Mińska, stała się sensacją w Paryżu i Rzymie. Jej relacji wysłuchał sam papież Grzegorz XVI, a Adam Mickiewicz za jej namową powrócił na łono Kościoła. Uciekinierka z carskiej Rosji, obwołana za życia cudotwórczynią i świętą, została przeoryszą nowo powołanego zakonu, któremu klasztor w Wiecznym Mieście ufundowała polska emigracja. Po latach okazało się, że Matka Makryna tak naprawdę nazywała się Irina Wińczowa. Nigdy nie była zakonnicą, a ślady jej „męczeństwa” to pamiątka po mężu: uzależnionym od alkoholu, używającym przemocy carskim oficerze. W zakonie była tylko szafarką - świecką osobą, która pomagała w rozdawaniu posiłków.
Twórca: Irena Jun (Polska)
Reżyseria: Irena Jun
Kostiumy: Anna Maria Kaczmarska
Reżyseria światła: Dariusz Zabiegałowski
Obsada: Irena Jun
Irena Jun - aktorka i reżyserka, jedna z najwybitniejszych na świecie odtwórczyń ról beckettowskich, wykładowczyni Akademii Teatralnej w Warszawie. W 1958 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Występowała w teatrach na terenie całej Polski, najbardziej związana jest jednak z Warszawą. Do zespołu Teatru Studio należy od powstania tej sceny. Grała w większości spektakli jej dyrektorów: Józefa Szajny i Jerzego Grzegorzewskiego. W latach osiemdziesiątych zasłynęła jako autorka wybitnych ról w przedstawieniach Antoniego Libery na podstawie tekstów Samuela Becketta. U boku Tadeusza Łomnickiego zagrała Kobietę 2 w "Komedii" (1985) i Nell w "Końcówce" (1986), jednak jej największym osiągnięciem były trzy Beckettowskie monologi: "Nie ja", "Kroki", "Kołysanka" z 1985 roku. Występowała także u takich reżyserów jak: Mariusz Treliński, Piotr Cieplak, Oskaras Koršunovas, Grzegorz Wiśniewski, Agnieszka Glińska. W Studio również reżyserowała własne spektakle. Obecnie można ja oglądać między innymi w "Ripleyu pod ziemią" Radosława Rychcika. Jako mistrzyni słowa jest także autorką wielu monodramów, kameralnych spektakli i wieczorów poetyckich, które organizuje w swoim Jednoosobowym Teatrze Poezji Ireny Jun. W jej repertuarze usłyszeć można między innymi utwory Mickiewicza, Gombrowicza, Miłosza, Szymborskiej, Rymkiewicza. W 2008 roku otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Więcej informacji na stronie: http://www.retroperspektywy.com.
Organizatorzy: Festiwal Retroperspektywy 2018 i Teatr CHOREA.
Informacje dodatkowe:
wiek widzów: bez ograniczeń wiekowych;
po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami. Rozmowę poprowadzi Anna Banach.
Bilety:
bilety: 30 zł (normalny) / 20 zł (ulgowy);
rezerwacje dostępne od 1 sierpnia 2018, za pośrednictwem formularza online oraz telefonicznie: +48 506 103 207, od poniedziałku do piątku, w godzinach 11:00-17:00.
Czas i miejsce:
2 września (niedziela) 2018
godzina 18:00 - 20.00
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi
Teatr CHOREA
Tymienieckiego 3, 90-365 Łódź