Co to znaczy: aleatorycznej? Otóż trasę wycieczki ułożą sami uczestnicy z pomocą… ślepego trafu. Będziemy rzucać kośćmi (łac. alea) i w zależności od wyniku rzutu kierować się w różne strony. Nigdy nie wiadomo, gdzie nas taki spacer zaprowadzi!
A czego się spodziewać po wycieczce detalowej? Będziemy oglądać budynki i przestrzeń pomiędzy nimi powoli, szukając charakterystycznych szczegółów – detali architektonicznych. To fragmenty wykończenia budynku – klamki, sposób ułożenia cegieł, dekoracje balustrad czy płotów. To, co czasem wydaje się niekonieczne, a jednak istnieje.
Powody stosowania detali są różne. Niektóre pełnią funkcję użytkową, pomagając zabezpieczyć lub wzmocnić budynek. Inne stosowane są dla dekoracji lub po to, by podkreślić najistotniejsze części budowli – wejście, okna, narożniki czy zwieńczenie.
Detale mogą też odsyłać do dawnych lub współczesnych wierzeń religijnych czy przesądów, opowiadać historię właściciela budynku, a nawet reklamować oferowane przez niego usługi. Na potrzeby wycieczki przyjmujemy szeroką definicję detali, włączając do ich grona wszystkie znaczące szczegóły.
Mamy nadzieję, że dzięki spacerowi zobaczycie swoją okolicę nowymi oczami. To jedna z magicznych umiejętności detalu – otwiera oczy na to, czego dotychczas nie widzieliśmy. Do zobaczenia na trasie!
Prowadzenie: Maria Nowakowska
Zbiórka: Park Sienkiewicza, przy fontannie