Data: 05.12.2024
Godzina: 20.00
Miejsce: sala A_22 w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3
Wstęp: wolny
Otwarciu instalacji będzie towarzyszył koncert.
Audioinstalacja dostępna do 8 grudnia 2024.
Posiadamy wszystkie nasze wspomnienia,
choćby utopione w stanie niepamięci…
M. Proust
Tematem audioinstalacji Te słowa przestałem słyszeć są osobiste przeżycia związane ze stratą bliskiej osoby. W tak trudnych momentach życia człowiek uświadamia sobie banalność istnienia, porusza w myślach ważne, egzystencjalne sprawy. Dochodząc bardzo często do wniosku, że żyjemy, aby przeżyć, a przeżywamy po to, żeby wypełnić nasze życie elementami, które odciągają nas od zasadniczego problemu. Czy faktycznie nie jest tak, że nasze życie wypełniamy czynnościami, tylko dlatego, aby w konsekwencji nie myśleć o nieuchronnym końcu. Codziennie przysłaniamy, zagłuszamy ostateczny moment egzystencji, kryjemy się przed nieuchronną perspektywą śmierci. Uciekamy od konsekwencji, konfrontacji z faktem, że nasze życie jest definitywnie ograniczone w czasie.
Elementy pracy są świadomym, subiektywnym wyborem komponentów estetycznych, które prezentuję odbiorcy (dźwięk, obraz, światło). Moją one trafić do jego zmysłów poruszyć, wywołać w nim nowy kontekst, refleksję spojrzenie na samego siebie. Przywołać wspomnienia, związane z najważniejszymi chwilami w życiu.
Po odejściu bliskich pozostaje w nas głównie pustka i cisza, którą można rozpatrywać na kilka sposobów. Na poziomie dźwiękowym cisza nie istnieje i jest pojęciem wyłącznie abstrakcyjnym, a wszystkie dźwięki powinny być równie ważne: i te świadomie uporządkowane – muzyka, i te pozostające poza kontrolą – szum, hałas. Dlatego w pracy Te słowa przestałem słyszeć mimo tego, że dźwięki są niezwykle subtelne i delikatne odgrywają istotną rolę. Z jednej strony są odzwierciedleniem pustki, ciszy po stracie, z drugiej natomiast ekwiwalentem tego, co pozostało, „muzyką”, która ocalała.
Te słowa przestałem słyszeć, tych słów nie usłyszę więcej już…
Rafał Kołacki – muzyk, koordynator/kurator projektów, twórca instalacji dźwiękowych. Związany z następującymi zespołami: HATI, KUST, Molok Mun, Innercity Ensemble, Mammoth Ulthana i Łubin. Zagrał setki koncertów na całym świecie i wydał dziesiątki płyt. Prowadzi również działalność solową, pasjonując się w swojej twórczości sztuką field recordingu (w jej różnych wariantach), perkusyjną muzyką akustyczną oraz elektroniką z gatunku drone music. Swoją praktykę artystyczną określa jako sztuka wrażliwa.
www Rafała: tutaj
Zrealizowano w ramach stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury.