Tegoroczny festiwal będzie gościł artystów, którzy wystąpią w dwóch kategoriach: Monodram oraz Mała Forma Teatralna.
Trzecia edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS 2025 zbliża się wielkimi krokami. Wiadomo już kto wystąpi w części konkursowej, kto zainauguruje łódzkie święto teatru i kto je zakończy. Znane są też wszystkie ważne festiwalowe terminy. Podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się 3 lutego br. w Scenie Monopolis, organizatorzy zdradzili większość tajemnic tegorocznej edycji. I tak festiwal zaplanowany został na siedem dni: od 21 do 27 marca. Zdecydowano się pozostawić dwie kategorie, w których artyści będą poddawani ocenie jury – będą to Monodram oraz Mała Forma Teatralna.
W sumie festiwalowa publiczność zobaczy sześć monodramów, w których wystąpią:
- Zuzanna Radek („Clean Girl”),
- Agnieszka Przepiórska („Simona K. Wołająca na puszczy”),
- Barbara Garstka („Najszczęśliwszy dzień”),
- Piotr Cyrwus („Zapiski oficera Armii Czerwonej”),
- Dariusz Bereski („Bar pod zdechłym psem”),
- Szymon Kuśmider („St. Nicholas”),
W kategorii małych form, przeznaczonych dla 2-3 artystów, zaprezentują się:
- Eva Rufo i Rachel Karafistan („Heartburn”),
- Dorota Landowska i Joanna Szczepkowska („Separatka”),
- Jan Peszek, Maria Seweryn, Małgorzata Zajączkowska („Sztuka wywiadu”).
Poza konkursem festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć Marcina Hycnara, zwycięzcę ubiegłorocznego TEATROPOLIS. Artysta wystąpi na otwarcie festiwalu ze spektaklem „Pogo”, nagrodzonym w ubiegłorocznej edycji tytułem Grand Prix. Z kolei Galę Finałową uświetni Anna Seniuk, która w pokazie mistrzowskim zaprezentuje monodram „Życie pani Pomsel”.
Fani teatru już w przyszłym tygodniu będą mieli możliwość kupienia biletów na festiwalowe spektakle.
Repertuar tegorocznego TEATROPOLIS prezentuje się imponująco:
21.03 / piątek / g. 19.00 – „Pogo”, spektakl otwarcia
22.03 / sobota / g. 12.00 – „Heartburn”, 20.00 – „Najszczęśliwszy dzień”
23.03 / niedziela / g. 14.00 – „Clean girl”, 20.00 – „Simona K. Wołająca na puszczy”
24.03 / poniedziałek / g.17.00 – „St.Nicholas”, g. 20.00 – „Separatka”
25.03 / wtorek / g. 20.00 – „Sztuka wywiadu”
26.03 / środa / g. 14.00 – „Bar pod zdechłym psem”, g. 20.00 – „Zapiski oficera Armii Czerwonej”
27.03 / czwartek / g. 19.00 – „Życie pani Pomsel”, pokaz mistrzowski, Gala Finałowa
Spośród ośmiu przedstawień, festiwalowe jury wybierze laureata z każdej kategorii. Dodajemy, że na zwycięskie spektakle czekają cenne nagrody – 20 000 zł w kategorii Małe Formy Teatralne i 15 000 zł w kategorii Monodram.
Jak co roku przyznana zostanie statuetka za wybitne osiągnięcia aktorskie. Komu w tym roku ona przypadnie? To wciąż pozostaje tajemnicą. Z pewnością będzie to wyjątkowa osobistość teatralna i filmowa. Przypomnijmy, że w dwóch poprzednich edycja uhonorowano Annę Dymną oraz Bronisława Wrocławskiego.
Festiwalową tradycją stało się już to, że podczas TEATROPOLIS aktywnie działa Centrum Festiwalowe, w którym organizowane są wydarzenia towarzyszące, między innymi spotkania z artystami. Tradycja ta zostanie utrzymana również w tym roku. Ważną częścią festiwalu jest też konkurs na plakat zainicjowany i organizowany przez Andrzeja Pągowskiego, wybitnego polskiego artystę grafika i autora plakatów. Również to wydarzenie będzie częścią tegorocznej edycji festiwalu.
Warto podkreślić, że TEATROPOLIS to nie tylko uczta teatralna, ale też wydarzenie, które jest ważne dla całej łódzkiej kultury i dla łodzian. Dwie poprzednie edycje TEATROPOLIS w sumie zgromadziły na widowni ponad 6000 widzów. W Centrum Festiwalowym, zorganizowano kilkanaście spotkań z artystami i kilka wydarzeń towarzyszących.
Dodajmy, że organizatorem TEATROPOLIS jest Monopolis, współorganizatorem Fundacja Kultury i Sztuki TAKI JESTEM. Festiwal sponsoruje m.in. firma Immergas Polska, a partnerem festiwalu zostało Miasto Łódź.