Czy książka obrazkowa - najbardziej dostępny, wielowymiarowy tekst kultury – może być nową lekturą szkolną? Co zyskuje szkoła i inne formy edukacji otwarte na wartość współczesnej książki, którą można mierzyć nie tylko w słowach i nie tylko w obrazie? Jak wykorzystywać picturebook w wychowaniu aktywnego uczestnika kultury: zadającego pytania i myślącego krytycznie, samodzielnego i otwartego na sztukę człowieka?!
Spotkanie dla nauczycieli i rodziców pomyślane jest jako wprowadzenie w temat możliwości współczesnej książki obrazowej. Przewidziano warsztatową pracę z wybraną pozycją książkową oraz przestrzeń na wymianę doświadczeń i pomysłów na to, czym książka obrazowa może stać się w edukacji oraz jaką wartość ma narracja wizualna. Wspólnie zastanowimy się także nad tym, co współczesna książka dla dzieci może oferować dorosłemu.
Czas trwania: ok 4 godzin, z przerwą.
Anna Mrozińska-Szmajda polonistka, pedagożka, animatorka kultury, promotorka sztuki książki dla dzieci.
Prowadzi autorski blog: www.pozarozkladem.blogspot.com Organizuje spotkania i warsztaty poświęcone współczesnej książce dla najmłodszych, sztuce ilustracji i kulturze dla dzieci. Zaangażowana w organizację wielu wydarzeń skupionych wokół pięknej książki, wystawy. Działaczka na rzecz zmiany myślenia o tzw. „lekturze szkolnej”.
Od kilku lat aktywnie promująca wartościową literaturę dla dzieci. Pomysłodawczyni i realizatorka „Czytanek pod ekranem” w Muzeum Kinematografii - cyklu warsztatów nagrodzonych przez „Gazetę Wyborczą” Certyfikatem Miejsca Przyjaznego Dziecku. Zaangażowana w organizację wielu wydarzeń skupionych wokół pięknej książki i kultury dla dzieci. Kuratorka projektu „Polish Book Art for Children” (Seoul International Book Fair, 2012) oraz projektu „Widzieć więcej” podczas II Salonu Ciekawej Książki, Łódź, 2012, wystawy „Z innej bajki” - wystawa towarzysząca Międzynarodowemu Biennale Ilustracji w Bratysławie (Instytut Polski, Bratysława 2013) oraz konferencji „Bunt i autonomia. Alternatywne postrzeganie twórczości i edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży” (Teatralna Karuzela, Łódź 2016).
Miejsce: Fabryka Sztuki, Tymienieckiego 3
Na wydarzenie wstęp jest bezpłatny: prosimy o rezerwację miejsc. Zapisy przyjmujemy od 15.08.
Informacja i rezerwacja miejsc: warsztaty@fabrykasztuki.org lub telefonicznie: 42 646 88 65 w. 30
Widzieć więcej
- kategoria:
- Konferencje, wykłady, prelekcje
„Widzieć więcej. O możliwościach książki obrazkowej i szansie na nową edukację”. Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda