Nie wydaje się ono jednak zupełnie obce i niestworzone. Rzeźby sprawiają wrażenie jakby mówiły do nas językiem pradawnych, a my niespodziewanie ten język znamy i jest on dla nas bardzo kojący... „Taki widok niezmierzonych po krańce wzroku scalonych sylwetek, megalitów czy monumentalnych kontynentalnych płyt z przetartymi szlakami transferującymi uspokaja i wprawia w niesamowitą ekscytację, wyzwala uczucie radości, ponadczasowej więzi z własnym realnym ciałem”.
Wernisaż: 16 kwietnia, godz. 18:00 – WSTĘP WOLNY
Czas trwania wystawy: 16.04 – 25.05.25 – WSTĘP WOLNY
[...] Seria nietypowych rzeźb wywołuje kolejne złudzenie dziewiczego krajobrazu lub raju. To widok porywający, złożony z wielości splecionych aktów, paleolitycznych modelek Wenus, zmysłowych hybryd, antropozoomorfów. Zimnicka ostatecznie nie nadaje im wizerunku, nie dokańcza dzieł, a jedynie celebruje skryte naturalne przemiany. Glina po prostu zawsze dopasuje się w uściskach rąk, przytuli w dotknięciach i jak uchwyt wypełni dłoń. Na powierzchni zauważalne są niewielkie muśnięcia, drobne lecz najszlachetniejsze ceramiczne różnice. Autorka analizuje, kreuje i powtarza cykliczny przebieg stawania się ceramicznych projektów, być może stawania się ciał oraz pokrewnych, tożsamych cech wyglądu. Wyraźne bliźniacze krągłości, kulistość, szorstkość, jednakość występują zazwyczaj obustronnie. Dokładnie tak jak w pradawnych kodach ciała i w biocentrycznym świecie, gdzie wszystkie elementy istnieją nierozdzielnie i na równych zasadach. Rosi Braidotti podtrzymuje taki na przemian twórczy i odtwórczy model pracy – w szerszym ujęciu wyjaśnia że „Stawanie się to niekończący się proces”. „Stawanie się nie jest też ewolucją”. Wyjęta, wypalona w jamie ziemi i ogniu ceramika powstaje w naturalnym przypisanym jej cyklu aż po erozję i rozpad.
Humanoidy Zimnickiej ukazują pewien surrealistyczny wyjątkowy spektakl. Tego widoku nie da się zapomnieć i nie da się go przywołać w ludzkiej pamięci, jest iluzją. Taki widok niezmierzonych po krańce wzroku scalonych sylwetek, megalitów czy monumentalnych kontynentalnych płyt z przetartymi szlakami transferującymi uspokaja i wprawia w niesamowitą ekscytację, wyzwala uczucie radości, ponadczasowej więzi z własnym realnym ciałem. Faktem staje się, że nie jesteśmy tu sami, tylko my, tylko ludzie oraz że nadal każdy może cieszyć się swoim „ja”, ale i może być zgodny z muditą – może „radować się szczęściem innych”. Tutaj, w gronie „Zamkniętych w skorupie”, mudita może być tam, gdzie przeżywa się ciało, gdzie następuje kreacja stabilnej struktury, ale i iluzorycznego wizerunku [...].
Magdalena Komborska-Łączna, kuratorka
KAROLINA ZIMNICKA
Urodzona w 1982 roku w Gdyni. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ceramiczna projektantka wzornictwa przemysłowego, artystka interdyscyplinarna. Realizuje się jako twórczyni niezależna, współpracuje z architektami i deweloperami. W swoich pracach eksploruje glinę w różnych technikach. Eksperymentuje ze zróżnicowanymi materiałami oraz alternatywnymi metodami wypału w żywym ogniu. Jej prace pokazywano na licznych polskich i międzynarodowych wystawach m.in. na Gdynia Design Days, Triennale Ceramiki w Słowenii i Biennale w Hiszpanii.
Wernisaż: 16 kwietnia, godz. 18.00 – otwarcie wystawy z oprowadzaniem autorskim
Termin wystawy: 16.04 – 25.05.2025 r.
WSTĘP WOLNY
Program towarzyszący wystawie:
- Warsztaty indywidualne z oprowadzaniem Karoliny Zimnickiej
16 kwietnia, godz. 12.30–15.00
24 maja, godz. 12.30–15.00
25 maja, godz. 12.30–15.00
- Warsztaty Magdaleny Steckiej
22 kwietnia, godz. 12.30–15.00
Miejsce: P2_Akademickie Centrum Designu
ul. Księży Młyn 13/15, Łódź
Organizatorzy: Akademickie Centrum Designu, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Stowarzyszenie Pola Designu
Patronat medialny: Magazyn SZUM, Designdoc
Patronat: Ceramika Paradyż, Deante, Vibia, Arc
Projekt „Design w procesie” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, PRIORYTET: VII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, DZIAŁANIE: 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.
Szczegóły:
Link do wydarzenia na Facebooku