Tegoroczna Noc rozpocznie się 18 maja późnym popołudniem i potrwa do północy. Na łodzian będą czekać wyjątkowe atrakcje, prezentacje i wystawy, a także możliwość zwiedzania miejsc niedostępnych na co dzień.

Noc Muzeów jest wydarzeniem związanym z Międzynarodowym Dniem Muzeów, które przypada na 18 maja. W majowy weekend, który poprzedza ten dzień, obchodzona jest "Europejska Noc Muzeów", w Polsce znana jako "Noc Muzeów". Wydarzenie odbywa się pod patronatem Rady Europy.

Co chcesz zobaczyć w Łódzką Noc Muzeów? Nie wiesz jeszcze? Podpowiadamy!

Możesz przejrzeć nasze propozycje, wybrać interesujące Cię instytucje, lub sprawdzić na mapie, kto czeka na nocnych gości w twojej okolicy

AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH

lokalizacja: Galeria ASP, ul. Piotrkowska 68
Co zobaczysz?:

Wystawę malarstwa i rzeźby Michała Franciszka Pawłowskiego pt. "Solo Capolavori".
Michał Franciszek Pawłowski to słynny na cały świat polski artysta, który specjalizuje się w witrażu i malarstwie monumentalnym, ale w polu jego zainteresowań artystycznych znajduje się także poezja, scenografia, rzeźba, ilustracja oraz performance. W swych dziełach w ekspresyjny sposób łączy abstrakcję ze sztuką figuratywną, przedstawiając stany umysłu i próbując zsyntetyzować świat relatywny z wizjami i marzeniami sennymi.

godziny: 18:00 - 24:00
Kto zaprasza?: AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH
Pokaż na mapie
lokalizacja: Wojska Polskiego 121
Co zobaczysz?:

Targi Sztuki Studenckiej, warsztaty tworzenia biżuterii czy krótka podróż za kulisy wirtualnych światów.
W programie także warsztaty linorytu zorganizowane przez studentów z Koła Naukowego "Powidoki", "szybkie szkice", czyli ćwiczenie rysunkowe dla, czy wykład o łódzkim modernizmie w architekturze. Szykuje się także propozycja dla najmłodszych - warsztaty z dziełem niespodzianką, wykreowanym wspólnie przez uczestników.
Każdy, kto przyniesie ze sobą gładki T-shirt lub torbę, najlepiej w ciemnym kolorze, będzie mógł metodą sitodruku nałożyć artystyczny fluorescencyjny nadruk.

Gwoździem programu jak co roku będą Targi Sztuki Studenckiej – cykliczna impreza, w czasie której można nabyć unikatowe i oryginalne prace naszych studentów. Targi to również okazja, by porozmawiać z młodymi artystami i dowiedzieć się więcej o ich inspiracjach.
Na kilkudziesięciu stoiskach zaprezentowana zostanie unikatowa biżuteria artystyczna, ceramika, grafiki, plakaty, obrazy, a także T-shirty i torby z artystycznymi nadrukami oraz  wiele innych wyjątkowych prac. Targi będzie można śledzić na Facebooku uczelni, gdzie codziennie prezentowane będą prace studenckie przeznaczone do sprzedaży.


Targi Sztuki Studenckiej, godz. 15.00–22.00
Na ponad kilkudziesięciu stoiskach będzie można nabyć autorską biżuterię, prace malarskie, graficzne i wiele innych unikatowych prac, które zaprezentują studenci wszystkich kierunków Akademii.
Miejsce: hol w budynku CPM, ul. Wojska Polskiego 121

RASTER, BASE POINT – interaktywna projekcja kinetyczna, godz. 16.00-21.00
W auli multimedialnej ASP zaprezentujemy interaktywną projekcję kinetyczną, której to Wy – nasi widzowie – staniecie się współtwórcami. Projekt RASTER, BASE POINT reaguje na ruch i dźwięk, interpretując Wasze działania w czasie rzeczywistym i przekształcając je w dynamiczne wzory i formy wizualne. Prezentowaną pracę dopełni towarzysząca jej muzyka skomponowana przez Malinę Miderę.
Autorka: Estera Lipman, studentka V roku nowych mediów
Miejsce: Aula CPM, budynek Centrum Promocji Mody, ul. Wojska Polskiego 121

Warsztaty biżuterii, godz. 15.00-15.30; 15.30-16.00; 16.30-17.00, 17.30-18.00; 18.30-19.00; 19.30-20.00
Jeśli marzyliście o stworzeniu własnej, niepowtarzalnej biżuterii, te warsztaty są dla Was. W czasie Nocy Muzeów pod okiem doświadczonych projektantów będziecie mogli eksperymentować z różnorodnymi materiałami i technikami, aby stworzyć swoje własne, unikatowe dzieła sztuki. Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały i narzędzia i krok po kroku przejdziemy razem z Wami przez proces tworzenia.

Miejsce: budynek główny ASP, II p., Pracownie Biżuterii, sale 244-248
Prowadzenie: dr Michalina Owczarek-Siwak i studenci
Obowiązują zapisy pod adresem: nocmuzeow@asp.lodz.pl

Warsztaty dla dzieci „Ale dzieło!”, godz. 15.00-17.00
Warsztaty dla dzieci z dziełem niespodzianką. Uczestnicy wykreują wielkoformatowy obraz, kompozycję złożoną z mniejszych modułów. Będą bawić się kolorem, formą i kompozycją w nietypowej skali. Inspiracją do stworzenia obrazu będą prace studentek II roku z Instytutu Edukacji Artystycznej.
Miejsce: budynek biblioteki (ul. Wojska Polskiego 121), parterm hol przed biblioteką
Opieka merytoryczna: dr Beata Marcinkowska

Wirtualny wymiar sztuki i projektowania – od gier wideo po wirtualne galerie sztuki, godz. 16.00
W ramach spotkania zaprezentujemy projekty, które dzięki wirtualności pozwalają uwalniać kreatywność i odkrywać nieznane światy. A może znane, tylko w innej odsłonie. Opowiemy i pokażemy szereg twórczych aktywności związanych z wirtualnym projektowaniem czy eksploracja światów gier wideo.
Miejsce: budynek główny, parter, s. 132, Pracownia Projektowania Przestrzeni i Obiektów Wirtualnych dla Gier

Wykład "Modernizm w architekturze Łodzi", godz. 18.00
Prowadząca: dr Aleksandra Sumorok

Prezentacja sitodruku, godz. 19.00-21.00
Zapraszamy na prezentację sitodruku, podczas której wykonamy dla Was artystyczne nadruki na gładkich ciemnych tkaninach, które przyniesiecie ze sobą (torby, T-shirty itp.). Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy farbę, która świeci w świetle UV i ozdobi Waszą odzież fluorescencyjnymi printami.

Miejsce: budynek główny (ul. Wojska Polskiego 121), Pracownia Projektowania Grafiki Przestrzennej i Plakatu, I p., s. 114
Prowadzenie: Jakub Stępień (Hakobo)

Warsztaty linorytu, godz. 18.00-19.00; godz. 19.00-20.00; godz. 20.00-21.00
Warsztaty będą okazją do poznania techniki linorytu oraz stworzenia własnych unikatowych prac. Będzie można przejść przez cały proces – od przygotowania matrycy po odbicie wydruków. Finalnie każdy stworzy własny linoryt – okładkę czasopisma, pocztówkę czy kartkę okolicznościową inspirowaną polskim designem. Warsztaty są otwarte również dla osób początkujących, które nigdy nie miały do czynienia z tą techniką.
Miejsce: budynek CNiS (ul. Wojska Polskiego 121), II piętro nad biblioteką, redakcja magazynu Powidoki
Prowadzenie: studenci z Koła Naukowego „Powidoki”
Obowiązują zapisy pod adresem: nocmuzeow@asp.lodz.pl

Szybkie szkice, godz. 18.00-18.45, godz. 19.00-19.45
Ołówek czy węgiel? A może przyda się jedno i drugie. W czasie „Nocy Muzeów” pod okiem dr Katarzyny Miller będziecie mieli okazję tworzyć improwizowane portrety z modela. To wyjątkowa okazja, aby rozbudzić kreatywność w ekspresowym tempie i świetny sposób spędzenia czasu dla miłośników rysowania w każdym wieku. Uwaga! Na szybkie szkice trzeba przynieść ze sobą ołówki i szkicownik.

Miejsce: budynek główny (ul. Wojska Polskiego 121), Pracownia Konceptu Rysunkowego, I p., s. 267
Prowadzenie: dr Katarzyna Miller

Wystawy
Galeria Kobro, godz. 15.00-22.00
"Lesław Miśkiewicz. Grafiki i obrazy 1980–2024"
Miejsce: budynek główny ASP, I piętro

Galeria OdNowa, godz. 15.00-22.00
"Aleksander Olszewski. Morfologia linii i płaszczyzny – obiekty, rysunki"
Miejsce: budynek główny, II p., pawilon E, s. 261

Galeria Look, godz. 15.00-22.00
"IA&I"
Miejsce: budynek CPM, II piętro

Galeria Grafiki Studenckiej „Pomiędzy”, godz. 15.00-22.00
„Odprysk”
Miejsce: budynek główny ASP, pawilon B, II p.
Galeria Biała Ściana, godz. 15.00-22.00
"Unissued diploma"
Miejsce: budynek główny ASP, V p.

Galeria ASP Piotrkowska 68, godz. 15.00-22.00
"Solo Capolavori"
Miejsce: ul. Piotrkowska 68, Łódź

Galeria Lektorium, czytelnia Biblioteki ASP, godz. 15.00-22.00
Poznawanie – Miedziopisy. Wiesław Przyłuski
Miejsce: budynek Biblioteki, ul. Wojska Polskiego 121

Galeria Archiwum, godz. 15.00-22.00
Dwadzieścia sześć obrazków różnej wyobraźni
Miejsce: budynek biblioteki, II piętro, korytarz

Galeria „Nasza Ściana” , godz. 15.00-22.00
Karolina Barańska. Rysunek
Miejsce: budynek główny ASP, II piętro, pawilon B

Galeria 101-121, godz. 15.00-22.00
Wystawa Orietty Aguilar i Eriki Won
Miejsce: budynek główny ASP, I piętro, pawilon B

godziny: 15:00-22:00
Kto zaprasza?: AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH
Pokaż na mapie

AKADEMICKIE CENTRUM DESIGNU

lokalizacja: Księży Młyn 13/15
Co zobaczysz?:

Wystawy:
"Łódzki dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł" - wystawę poświęconą współprojektowaniu i nadawaniu nowych znaczeń przedmiotowi codziennego użytku.
„Space of the Water” - wystawę poświęconą cyrkulacji wody.
„Przypadek? Nie sądzę” - wystawę o przypadku w projektowaniu komunikacji wizualnej.

SteamRift – Steam Processor / Parowe Szczeliny – Procesor Parowy. Wystawa prezentuje odkryty w podziemnej części kamienicy Łódzkiej Kompani Parowej – Procesor Parowy. Będzie można posłuchać nagrań z parowego Fonografu i poznać jego działanie.

"Connecting threads. Unique Textile Studio and its Guests"
Wystawa prac osób prowadzących Pracownię Tkaniny Unikatowej na Wydziale Sztuk Projektowych – dr hab. Izabeli Wyrwy i prof. Włodzimierza Cygana oraz zagranicznych gości Pracowni, którymi są Panie Ina Schneider i Svetlana Barankowskaya.

godziny: godz. 12:00-1:00
Kto zaprasza?: AKADEMICKIE CENTRUM DESIGNU
Pokaż na mapie

AQUAPARK FALA

lokalizacja: al. Unii Lubelskiej 4
Co zobaczysz?:

Zwiedzisz podbasenie. To obszar, który obejmuje sieć urządzeń i instalacji odpowiedzialnych za techniczne funkcjonowanie poszczególnych atrakcji na Fali. Podczas wycieczki dowiesz się m.in. jak powstaje efekt fali na basenie oraz zobaczyć teren na co dzień niedostępny dla klientów. Miejsce jest dostępne dla nielicznych osób. Wycieczki oprowadzać będą pracownicy Aquaparku posiadający ekspercką wiedzę z zakresu technologii basenowych.

Zapisy: fan page Aquapark Fala od 7 maja

W ramach Nocy Muzeów zaplanowano sześć wycieczek w grupach 15-osobowych, do których prowadzone były zapisy. Pierwsza wystartuje o godz. 17:00, a kolejne będą realizowane co pół godziny aż do 21:50.
Wszystkie miejsca na nocne zwiedzanie Fali zapełniły się tuż po uruchomieniu zapisów na Facebooku.

godziny: godz. 17:00-21:00
Kto zaprasza?: AQUAPARK FALA
Pokaż na mapie

CENTRALNE MUZEUM WŁÓKIENNICTWA

lokalizacja: ul. Piotrkowska 282
Co zobaczysz?:
 • MIASTO-MODA-MASZYNA – wystawę, która opowiada o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy, o jej energii, dynamice i życiu codziennym mieszkańców.
  Trzy piętra, ponad 400 eksponatów, klimat hali fabrycznej pełnej maszyn włókienniczych, historia Łodzi, wielkich fabryk i zakładów przemysłowych oraz najdłuższy wybieg modowy w Europie, czyli słynna ulica Piotrkowska z kolorowymi neonami i muralami – wszystko to zobaczycie na wystawie będącej barwną opowieścią o naszym mieście.
 • Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie – wystawę ulokowaną w pięciu zabytkowych domach z różnych okresów, od końca XIX wieku po lata 80-te XX wieku i przekonasz się, jak dawniej mieszkali łodzianie i jak wyglądało życie wielokulturowej, włókienniczej Łodzi.
  wystawa ukazuje dzieje przemysłowej Łodzi z XIX i XX wieku z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. W 5 zabytkowych domach znajdują się rekonstrukcje wnętrz mieszkalnych łodzian. Będąc w środku, możemy przenieść się w czasie i poczuć się jednym z mieszkańców dawnej Łodzi.
 • Salę maszyn w ruchu - przybliża klimat tkalni w dużej łódzkiej fabryce włókienniczej. Co pół godziny odbywa się tu pokaz pracujących krosien.
 • Tak pracuje tkanina - wystawę prezentującą prace najbardziej znanych polskich artystów tworzących w medium tkaniny. 
   

Dodatkowo tego wieczoru porwą nas do tańca dźwięki muzyki swingowej. Tancerze ze szkoły tańców swingowych Swinging Promised Land zademonstrują esencję swinga w najbardziej popularnym stylu, jakim jest lindy hop. Lindy hop to radosny taniec swingowy, który narodził się w latach 30-tych w Harlemie w Nowym Jorku. Jego cechy charakterystyczne to duża dawka improwizacji, zabawy i śmiechu — tego też nie zabraknie podczas występów. Pojawią się również elementy tańca solo jazz w najbardziej popularnej choreografii z tamtych lat, jaką jest Shim Sham.

godziny: godz. 18:00-1:00, ostatnie wejście o północy
Kto zaprasza?: CENTRALNE MUZEUM WŁÓKIENNICTWA
Pokaż na mapie

EC1 ŁÓDŹ

lokalizacja: ul. Targowa 1/3
Co zobaczysz?:

NARODOWE CENTRUM KULTURY FILMOWEJ
Trzy piętra wystawy "Kino Polonia" - zapierającej dech w piersiach opowieści o ponad 120-letniej polskiej kinematografii – od jej początków po dzień dzisiejszy;
Profesjonalne studia filmowe: telewizyjne i dźwiękowe. Spróbuj swoich sił jako prezenter w studiu tv i zobacz siebie na ekranie. Poczuj się jak prawdziwy realizator dźwięku!
Sala kinowa Odeon, w której obejrzeć będzie można „Najlepsze z najlepszych” - wybór filmów krótkometrażowych.

CENTRUM KOMIKSU I NARRACJI INTERAKTYWNEJ
Trzy piętra ekspozycji stałej: Strefa Retro z komputerami i automatami arkadowymi z lat 80. i 90. - powrót do czasów dzieciństwa! Game Lab - dowiedz się, jak powstają gry wideo w towarzystwie Wiedźmina Geralta oraz wczuj się w rolę producenta gier w pokojach poświęconych różnym zawodom w gamedevie! Anatomia komiksu - unikatowa na skalę kraju wystawa stała poświęcona komiksowi, od pomysłu aż po adaptacje filmowe!
Wystawa czasowa "Grzegorz Rosiński w ilustracjach", ostatnia szansa na zapoznanie się z twórczością mistrza ilustracji komiksowej, twórcy serii "Thorgal" i jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Europie polskich rysowników komiksowych!
Wystawa czasowa "Komputer udomowiony" - otwarcie w Noc Muzeów! Popularne modele, unikaty, ciekawostki - wszystkie włączone i gotowe do pracy oraz zabawy ze zwiedzającymi. Najciekawsze akcesoria, gry i programy użytkowe będą wehikułem czasu, pokazującym, jak komputer - wcześniej domena wąskiego kręgu fachowców - trafił w ręce prywatnych użytkowników i zmienił świat, w którym żyjemy.

CENTRUM NAUKI I TECHNIKI
Wystawa stała i ciesząca się największym zainteresowaniem  ścieżka "Przetwarzanie energii", która prezentuje nie tylko funkcjonowanie elektrowni w minionych czasach, ale również nowoczesne metody wykorzystania różnych źródeł energii. Będziecie mieli okazję wejść do wnętrza kotła, zobaczyć pracę turbiny i generatora, poznać zasady działania transformatorów, a nawet własnoręcznie "wyprodukować prąd".
Nocna panorama Łodzi. Wejście na taras widokowy na na szczycie chłodni kominowej o wysokości 40 metrów.


Bilety kosztują symboliczne1 zł do każdego centrum z osobna.
Tego dnia, z racji przygotowań do wydarzenia, ww. centra będą czynne w godzinach 13:00 - 18:00.
W niedzielę, 19 maja ww. centra czynne od 13:00 - 18:00.

godziny: 19:00 - 1:00
Kto zaprasza?: EC1 ŁÓDŹ
Pokaż na mapie

FABRYKA AKTYWNOŚCI MIEJSKIEJ

lokalizacja: ul. Tuwima 10
Co zobaczysz?:

Po dawnej fabryce maszyn i przyborów tkackich oprowadzą cię fabrykanci w strojach z epoki, zabierając w podróż do czasów Henryka Wagnera – ówczesnego właściciela Fabryki Aktywności Miejskiej. W programie przewidziane jest również oprowadzanie w języku angielskim. Gratką będzie możliwość zaznajomienia się z insygniami miasta oraz stworzenie „własnej” Łodzi!
Między wycieczkami zapraszamy do punktu konsultacyjnego Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego (sala warsztatowa). Czekać tam będą urzędnicy, którzy przybliżą temat najnowszej edycji ŁBO  i jego historię. Dla zainteresowanych mieszkańców, przygotowane będą stanowiska z możliwością zgłoszenia projektu.

W galerii HOLL w której będzie można obejrzeć zdjęcia artysty Błażeja Górczyńskiego. O swojej pracy  opowie sam artysta, który będzie fotografował chętnych mieszkańców podczas nocnego zwiedzania.
Dla wytrwałych przewidziana została niepowtarzalna okazja do wspólnego zagrania w Monopoly Łódź w rozmiarze XXL!

godziny: 18:00-22:00
Kto zaprasza?: FABRYKA AKTYWNOŚCI MIEJSKIEJ
Pokaż na mapie

FUNDACJA IMIENIA STANISŁAWA POMIAN-SRZEDNICKIEGO

lokalizacja: ul. Namiotowa 43, w sali "U Srzednickiego"
Co zobaczysz?:

Wystawy:

 • „Z radiem przez lata –Fala Radiowa wczoraj i dziś”
 • „Stanisław Pomian-Srzednicki i Ojcowie Niepodległości”.

Pierwszą ekspozycję tworzą m. in.:. oryginalne odbiorniki radiowe lampowe i tranzystorowe. Radiomagnetofony oraz radia z gramofonem .
W trakcie zwiedzania będzie możliwość odsłuchania autentycznych płyt winylowych i kaset.

godziny: godz. 15:30-19:30
Kto zaprasza?: FUNDACJA IMIENIA STANISŁAWA POMIAN-SRZEDNICKIEGO
Pokaż na mapie

GALERIA ODLOT

lokalizacja: ul. Majzela 8
Co zobaczysz?:

Performance zatytułowany "Hypnogogi", który jest zaplanowany na godzinę 20:00 w wykonaniu artystów Galerii.
Obejrzysz prace i włączysz się w działania twórcze. Na gości czekać będzie możliwość tkania na krośnie, czy odbicia linorytu (warto przynieść swój materiał na odbitkę, np. T-shirt albo torbę).

godziny: 18:00-24:00
Kto zaprasza?: GALERIA ODLOT
Pokaż na mapie

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ

lokalizacja: ul. E. Orzeszkowej 31/35
Co zobaczysz?:

Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz materiały z zasobu archiwalnego Instytutu poświęconych żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Tego dnia IPN zaplanował atrakcje:

 • pokaz technik konserwacji i reprografii dokumentów w Pracowni Digitalizacji i Zabezpieczenia Zasobu Archiwalnego;
 • przyjmowanie wniosków o udostępnienie dokumentów;
 • prezentacja książki "Organizacja i wyszkolenie Armii Polskiej na Wschodzie w latach 1942-1944" i spotkanie z autorem dr. Bartoszem Janczakiem;
 • promocja nowej gry edukacyjnej „First to Fight. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1939-1945 – PUZZLE/MEMORY”;
 • rozgrywki gier „Miś Wojtek”, „Zwierzęca brygada”, „Cichociemni”;
 • wystawa „First to Fight”. Polacy na frontach II wojny światowej” – quiz do wystawy - do wygrania nagrody: komiksy, gra „First to Fight. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1939-1945”, torby z nadrukiem;
 • sitodruk na płóciennych torbach;
 • „Muzyczna historia Łodzi” -  promocja podcastów „Muzyka buntu – polityczna historia muzyki rozrywkowej w PRL, lata 1945-1989” (krótki film promujący podcasty i możliwość ich pobrania na urządzenie mobilne);
 • gra edukacyjna „Łódź na starych fotografiach”;
 • kącik dla najmłodszych: kolorowanki, rebusy i stemple ze znakami polskich jednostek wojskowych;
 • prezentacja grup rekonstrukcji historycznej.
godziny: godz. 18:00-24:00
Kto zaprasza?: INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ
Pokaż na mapie

IZBA PAMIĘCI ADWOKATURY

lokalizacja: Budynek Rady Adwokackiej, ul. Piotrkowska 63
Co zobaczysz?:

Wystawę "100 lecie Adwokatury - Adwokaci Łodzi 1918 -2018" oraz przedmioty wchodzące w skład stanu Muzeum Adwokatury mającego siedzibę przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie. W tej chwili wszystkie te przedmioty są przechowywane przez Okręgową Radę Adwokacką w Łodzi i chcemy je pokazać szerszej publiczności. Są to starodruki z XVII w, dokumenty sądowe, dyplomy z czasów I i II Rzeczpospolitej, zdjęcia, pamiątki po adwokatach z czasów przedwojennych oraz wojennych. Będzie można zobaczyć także stroje adwokackie sprzed wojny oraz coś specjalnego, czyli rekonstrukcję ubioru justyciariusa - prawnika średniowiecznego.

godziny: 18:00 - 1:00
Kto zaprasza?: IZBA PAMIĘCI ADWOKATURY
Pokaż na mapie

KAMIENICA HILAREGO MAJEWSKIEGO

lokalizacja: ul. Włókiennicza 11
Co zobaczysz?:

Zrewitalizowaną Kamienicę Hilarego Majewskiego, dom architekta miasta Łodzi, który służył za przestrzeń prywatną rodziny Majewskich oraz pracownię.
Zobaczysz wystawę "Sielanka. Co artyści uprawiają?". To wystawa prezentująca prace poświęcone roślinom i naszemu współistnieniu z nimi. Tatiana Czekalska, Leszek Golec, Franek Ammer, Maciej Rawluk, Ola Kozioł i Suavas Lewy w trakcie kuratorowanej przez Magdę Milewską wystawy opowiadają o wolności roślin i ludzi, praktykach miejskiego zielonego kształtowania przestrzeni, wytchnieniu i czułej uważności wobec Ziemi.
O godz. 18:00 będzie można wziąć udział w warsztacie Tomasza Sosnowskiego pt. "Nowa wizja komfortu". Podczas spotkania przyjrzymy się potrzebom wszystkich członków rodzin i społeczności zamieszkujących razem. Pod okiem doświadczonego instruktora, skomponujemy makiety, które przeniosą nas w trójwymiar komfortu. Warsztat skierowany dla wielopokoleniowych grup odbiorców.

godziny: 17:00-24:00
Kto zaprasza?: KAMIENICA HILAREGO MAJEWSKIEGO
Pokaż na mapie

MIEJSKA GALERIA SZTUKI W ŁODZI

lokalizacja: Willa Leopolda Kindermanna, ul. Wólczańska 31(Galeria Willa, Galeria Chimera)
Co zobaczysz?:

Wystawę "Teresa Klink-Kobierska. Niewidzialna obecność".
O godz. 18.30 Rodzinny warsztat plastyczny: Fantastyczna podróż do świata egzotycznych zwierząt.
O godz. 20:00, (zbiórka: 19.55) zaplanowane jest wieczorne oprowadzanie po Willi Kindermanna, prowadzenie: Małgorzata Dzięgielewska.
O godz. 21:00 Spotkanie z Teresą Klink-Kobierską, prowadzenie: Dariusz Leśnikowski
Obcowanie z twórczością Teresy Klink-Kobierskiej jest jak uczestniczenie w inspirującej podróży. Osobistej peregrynacji Artystki przez życie, pełne przeżyć i doznań, ale też podróży po świecie artystycznych przemian i fascynacji, jakich doświadczyło współczesne malarstwo w przeciągu kilkudziesięciu ostatnich lat. Oba te konteksty przenikają się ze sobą, wpływając na charakter i wyraz Jej twórczości.

Galeria Chimera wystawa: Isidro Con Wong, malarstwo
o godz. 22.30  Oprowadzanie kuratorskie po wystawie, prowdzenie:  Julián Ramírez García
Magia obrazów Isidro Con Wonga wyrasta z przeżywania codziennego życia. Artysta, czerpiąc z otoczenia, tworzy swój własny świat, wykraczający poza zwyczajność. Konfrontacja obu tych światów nabiera charakteru aktu magicznego. Kosmos, galaktyki, Ziemia i jej istoty, cztery żywioły  podlegają w tej twórczości ciągłej transmutacji.
Po wystawie Artysty oprowadzi kurator Julián Ramírez García.

Willa Leopolda Kindermanna określana jest najczęściej jako jedno z najważniejszych dzieł secesyjnych w architekturze polskiej, wyróżniające się niezwykle interesującą formą i detalem architektonicznym oraz bogactwem wystroju wnętrz.

godziny: godz. 18.00-1.00
gdzie?: Galeria Willa, Galeria Chimera
Kto zaprasza?: MIEJSKA GALERIA SZTUKI W ŁODZI
Pokaż na mapie
lokalizacja: Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113
Co zobaczysz?:

Wystawę „Łódź od kuchni. Słownik łodzianizmów”
O godz. 18.30 odbędzie się spotkanie towarzyszące wystawie, prowadzenie: Adriana Usarek z udziałem Natalii Konca (Namazane) oraz Teodora Durskiego – współtwórców tegorocznej edycji wystawy.

godziny: godz. 18.00-1.00
gdzie?: Galeria Re:Medium
Kto zaprasza?: MIEJSKA GALERIA SZTUKI W ŁODZI
Pokaż na mapie

MONOPOLIS

lokalizacja: Kopcińskiego 61 i 62
Co zobaczysz?:

Zwiedzisz muzeum poświęcone historii przemysłu spirytusowego w Łodzi oraz Kompleksu Monopolis. Podczas wycieczki przewodnik oprowadzi zwiedzających po muzeum oraz po terenie Monopolis, opowiadając o historii miejsca od dawnych zakładów Monopolu Wódczanego aż do Monopolis.
Punkt zbiórki: Punkt Informacyjny/Galeria

 

godziny: 18:00-22:00
Kto zaprasza?: MONOPOLIS
Pokaż na mapie

MS1 - MUZEUM SZTUKI W ŁODZI

lokalizacja: ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43
Co zobaczysz?:

godz. 18:00 – 24:00 zwiedzanie Magazynu Studyjnego rzeźby #topsecret
godz. 18:00 – 24:00 na patio mamy nowy Neoplastyczny Lounge Room!
godz. 18:00 – 24:00 odsłuch archiwalnych nagrań Antoniego Starczewskiego
godz. 18:30 – 23:30 prezentacja fabularyzowanych dokumentów z cyklu Dzieła utracone  antresola
godz. 19:00 – 22:00 do dźwięków Zygmunta Krauzego RAZEM zbudujemy ogromna latającą rzeźbę
godz. 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, Sala Neoplastyczna ujawni fascynujące tajemnice awangardowych artystów
godz. 18:00 – 24:00 zwiedzanie wnętrza „Czysta Sztuka” 1999 grupy Łódź Kaliska

godziny: godz. 17:00-00:00, ostatnie wejście o godz. 23:30
Kto zaprasza?: MS1 - MUZEUM SZTUKI W ŁODZI
Pokaż na mapie

MS2 - MUZEUM SZTUKI W ŁODZI

lokalizacja: ul. Ogrodowa 19, Manufaktura
Co zobaczysz?:

godz. 17:00 oprowadzanie autorskie Andrzeja Zwierzchowskiego po wystawie Działania Archaiczne
godz. 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00 seanse Randek ze sztuką
godz. 19:00 – 22:00 warsztaty kolażu i ART CROSSING
godz. 21:00 w sali audiowizualnej projekcja filmu The SQUARE, reż. Ruben Ostlund

godziny: godz. 17:00-00:00, ostatnie wejście o godz. 23:30
Kto zaprasza?: MS2 - MUZEUM SZTUKI W ŁODZI
Pokaż na mapie

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE I ETNOGRAFICZNE W ŁODZI

lokalizacja: Plac Wolności 14
Co zobaczysz?:

wystawy stałe /archeologiczna/ etnograficzna/ numizmatyczna
wystawę czasową "Z Nikiszowca na Bałuty. Malarstwo Erwina Sówki z kolekcji Macieja Balceraka"
projekcja filmu dokumentalnego pt. "Sówka Erwin" /2005, reż. Adam Sikora wraz z komentarzem kuratora wystawy poświęconej twórczości artysty - godz. 19:00/ 21:00/ 23:00 II p. s. 212/213 warsztaty origami III p. s. 325
występ grupy taneczno - teatralnej Ad Rem z Łaskiego Domu Kultury - godz. 19:00 - 21:00/ dziedziniec muzealny
prezentacja Pracowni Konserwacji Metali i Materiałów Organicznych - godz. 18:00 - 22:00/ budynek E, dziedziniec muzealny

Grodzisko w Tumie otwarte w godzinach 17:00 – 22:00

 

godziny: 18:00-1:00
Kto zaprasza?: MUZEUM ARCHEOLOGICZNE I ETNOGRAFICZNE W ŁODZI
Pokaż na mapie

MUZEUM FABRYKI

lokalizacja: Manufaktura, ul. Drewnowska 58
Co zobaczysz?:

Spotkasz przewodników muzealnych w strojach stylizowanych na XIX wiek - będą zarówno robotnicy jak i sama fabrykancka para.
Zobaczysz jak pracują krosna.
Weźmiesz udział w wernisażu wystawy prezentującej malarstwo Małgorzaty Kosiec.

godziny: godz. 18.00-1.00
Kto zaprasza?: MUZEUM FABRYKI
Pokaż na mapie

MUZEUM FARMACJI

lokalizacja: Plac Wolności 2
Co zobaczysz?:

Ponad 3 tys. eksponatów z dziedziny farmacji (najstarsze z XVIII wieku), np. puszki i menzury oraz XIX-wieczne żeliwne moździerze.


Zaplanowano:

 • pokazy i warsztaty farmaceutyczne,
 • konkursy,
 • degustację herbatek ziołowych (od godz. 17:00 do wyczerpania zapasu).
godziny: 17:00-23:00
Kto zaprasza?: MUZEUM FARMACJI
Pokaż na mapie

MUZEUM GEOLOGICZNE

lokalizacja: ul. Kopcińskiego 31, Wydział Nauk Geograficznych, Uniwersytet Łódzki
Co zobaczysz?:

Wystawę skał narzutowych skał oraz skamieniałości z kolekcji dr hab. Piotra Czubli prof. UŁ oraz Jarosława Kulika.
Wysłuchasz wykładów o interesujących minerałach, skałach, skamieniałościach, które obecne są w materiale przywleczonym przez lądolód, kamiennych elementach kamienic ulic łódzkiego Śródmieścia, a także zabytkowych i współczesnych pomnikach łódzkich cmentarzy.
godz. 19:00 – "Kamienne skarby naszych pól" – dr hab. Piotr Czubla prof. UŁ 
godz. 20:30 – "Najciekawsze skały w elementach architektury ulic łódzkiego Śródmieścia" – dr Marcin Krystek 

godziny: godz. 18:00-1:00
Kto zaprasza?: MUZEUM GEOLOGICZNE
Pokaż na mapie

MUZEUM KINEMATOGRAFII

lokalizacja: plac Zwycięstwa 1
Co zobaczysz?:

Wystawę stałą "Łódź filmowa", która pokazuje, jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku, przeznaczonych dla robotników fabryk włókienniczych, Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego.
"Wideoświat. Powrót do kaset VHS" - wystawę czasową poświęconą kulturze wideo z lat 80. i 90.
"Pałac pełen bajek" - wystawę stałą, która jest adresowana do wszystkich, bez względu na wiek. Dorośli odbiorcy mają okazję przypomnieć sobie czasy dzieciństwa, a młodsi szansę poznać bohaterów polskich serii animowanych. Każdy z nich występuje w swojej oryginalnej filmowej postaci: Uszatek, Pik-Pok, Colargol i Muminki jako lalki, a Reksio, Bolek i Lolek, Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, koty Filemon i Bonifacy oraz Ćwirek jako celuloidy (czyli rysunki na przezroczystych foliach).

godziny: godz. 18:00-1:00, wejście ostatniej grupy: godz. 00:15
Kto zaprasza?: MUZEUM KINEMATOGRAFII
Pokaż na mapie

MUZEUM KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ MPK-ŁÓDŹ

lokalizacja: ul. Wierzbowa 1
Co zobaczysz?:

Zapoznasz się z historią łódzkiej komunikacji miejskiej, która liczy sobie już 126 lat! Oprócz licznych fotografii w muzeum zobaczyć można rozmaite artefakty związane z tramwajami i autobusami, a także zakupić pamiątki w sklepiku.

godziny: godz. 18:00-1:00
Kto zaprasza?: MUZEUM KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ MPK-ŁÓDŹ
Pokaż na mapie

MUZEUM KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ

lokalizacja: Tymczasowa siedziba w budynku Zenit, ul. Sienkiewicza 82/84
Co zobaczysz?:

Budynek Zenit
Można wziąć udział w warsztatach sitodruku i typograficznego oraz wykonać dla siebie nadruki na własnych ( przyniesionych osobiście) podkoszulkach, bluzach lub torbach z materiału.
Będzie także możliwość wykonania wydruków okolicznościowych Muzeum na starej maszynie drukarskiej (ręcznej) tzw. Bostonce (na podobnym modelu Józef Piłsudski drukował w Łodzi pismo „Robotnik"  w latach 1895 – 1900).

 

godziny: godz. 14:00-1:00
Kto zaprasza?: MUZEUM KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ
Pokaż na mapie
lokalizacja: Tymczasowa siedziba w kamienicy pod Gutenbergiem, ul. Piotrkowska 86
Co zobaczysz?:

Wystawę  form typograficznych (plakatów, okładek książek), nagrodzonych w 69. edycji międzynarodowego konkursu "Typo Directors Club" w 2023 roku.

godziny: 14:00-1:00
Kto zaprasza?: MUZEUM KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ
Pokaż na mapie

MUZEUM LALKI

lokalizacja: Przędzalniana 52
Co zobaczysz?:

Zbiór ponad 1000 lalek, z których najstarsza ma ok. 130-150 lat.
Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się m.in. lalka chucky, lalki w strojach ludowych oraz lalki współczesne. Mozna także obejrzeć wystawę współczesnych lalek wykonanych z drutu i gipsu oraz z gliny.

godziny: 17:00-24:00
Kto zaprasza?: MUZEUM LALKI
Pokaż na mapie

MUZEUM MIASTA ŁODZI

lokalizacja: Pałac Rodziny Poznańskich, ul. Ogrodowa 15
Co zobaczysz?:

Pałacowe wnętrza, wystawę "Łódź w Europie, Europa w Łodzi" oraz przypałacowy ogród.

godziny: godz. 18:00-1:00, ostatnie wejście o północy
gdzie?: Pałac Rodziny Poznańskich
Kto zaprasza?: MUZEUM MIASTA ŁODZI
Pokaż na mapie
lokalizacja: Kanał "Dętka", Plac Wolności
Co zobaczysz?:

W tym roku będzie można zwiedzić Muzeum kanału „Dętka” przy Placu Wolności. Pierwsi zwiedzający zejdą do kanału o godzinie 18:00. Kolejne dziesięcioosobowe grupy będą wchodzić do muzeum co 10-15 minut aż do północy.

godziny: godz. 18:00-1:00, ostatnie wejście o północy
gdzie?: Kanał Dętka
Kto zaprasza?: MUZEUM MIASTA ŁODZI
Pokaż na mapie

MUZEUM MUNDURÓW POLICYJNYCH ŚWIATA

lokalizacja: ul. Włókiennicza 5
Co zobaczysz?:

Umundurowanie policji i żandarmerii z całego świata, w tym 160 mundurów z ponad 70 państw.

Zrobisz sobie pamiątkowe zdjęcia w czapkach i marynarkach.

godziny: 18:00-24:00
Kto zaprasza?: MUZEUM MUNDURÓW POLICYJNYCH ŚWIATA
Pokaż na mapie

MUZEUM PAŁAC HERBSTA - MUZEUM SZTUKI W ŁODZI

lokalizacja: Przędzalniana 72
Co zobaczysz?:

godz. 18:00 – 24:00 zwiedzanie wnętrz Pałacu i projekcja krótkich filmów o Pałacu, Galerii Sztuki Dawnej oraz historii rodziny Herbstów w Sali Balowej
godz. 18:00 – 24:00 zwiedzanie wystawy Widziałem prawdziwe arcydzieło, malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi w Galerii Sztuki Dawnej
godz.
18:30, 19:30, 20:30, 21:30, 22:30 krótkie prelekcje w Sali Balowej

godziny: godz. 17:00-00:00, ostatnie wejście o godz. 23:30
Kto zaprasza?: MUZEUM PAŁAC HERBSTA - MUZEUM SZTUKI W ŁODZI
Pokaż na mapie

MUZEUM PRZYRODNICZE UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO

lokalizacja: ul. Kilińskiego 101
Co zobaczysz?:

W kolekcji znajdują się okazy rzadko eksponowane w polskich muzeach przyrodniczych. Liczbę wszystkich muzealiów szacuje się na ponad 100.000, a najliczniejszą ich grupę stanowią owady.

Korzenie dzisiejszego Muzeum Przyrodniczego sięgają roku 1930, kiedy na bazie istniejących w mieście zbiorów utworzono Muzeum Przyrodniczo-Pedagogiczne. Dlatego część współczesnych zbiorów posiada wartość historyczną i pochodzi jeszcze z czasów przedwojennych.  
 
W 2018 roku zakończono kompleksową rozbudowę i modernizację muzeum, dzięki czemu powstało centrum o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, w którym prezentowane są nowoczesne wystawy popularyzujące nauki przyrodnicze. Znaczne zwiększenie powierzchni wystawienniczej i magazynowej (łącznie do około 800 m2) pozwoliło na utworzenie nowych ekspozycji oraz na prawidłowe przechowywanie i konserwację zbiorów. 

godziny: 17:00-24:00
Kto zaprasza?: MUZEUM PRZYRODNICZE UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO
Pokaż na mapie

MUZEUM TRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH

lokalizacja: Stacja Radegast, Aleja Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12
Co zobaczysz?:

Makietę getta łódzkiego w trakcie trwania Nocy Muzeów. W ramach wydarzenia odbędą się: - otwarcie wystawy czasowej "Echad - Jeden. Metaloplastyka z kolekcji Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz wykład Marii Szulc poświęcony historii przedmiotu z wystawy, godz. 17.00, miejsce: budynek wystawy stałej. - spacery po terenie Oddziału Stacja Radegast z przewodnikiem - start godz. 19.00, godz. 21.00. Miejsce startu: główne wejście do budynku wystawy stałej. - przewodnicy dostępni dla zwiedzających przy makiecie getta łódzkiego (19.00-24.00). Wstęp wolny w godz. 17.00-23.30 (ostatnie wejście do Oddziału).

godziny: godz. 18:00-00:00 (ostatnie wejście 23:30)
niedziela 14.05: 10:00-17:00
gdzie?: Stacja Radegast
Kto zaprasza?: MUZEUM TRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH
Pokaż na mapie
lokalizacja: Główna siedziba, ul. Gdańska 13
Co zobaczysz?:

Przymierzysz kopię munduru i broni, zagrasz w grę dotyczącą agentki AK - Haliny Kłąb, obejrzysz filmy poświęcone dziejom miasta pt."Losy Łodzi", wejdziesz do nie udostępnionego na co dzień karceru, zakupisz zakupić własnoręcznie wykonany nieśmiertelnik lub wysłuchasz wykładu dotyczącego dokonanych podczas remontu skrzyżowania Gdańska-Legionów znalezisk archeologicznych i poznasz historię znajdujących się w posiadaniu Muzeum płyt z pierwszego łódzkiego pomnika Tadeusza Kościuszki.

godziny: godz. 10:00-15:00 i 18:00-00:00 (ostatnie wejście 23:30)
gdzie?: Muzeum przy Gdańskiej
Kto zaprasza?: MUZEUM TRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH
Pokaż na mapie
lokalizacja: Oddział Martyrologii Radogoszcz, ul. Zgierska 147
Co zobaczysz?:

W Oddziale Martyrologii Radogoszcz wystawę stałą pt. "Zabrał ich ogień..." i możesz zagrać w grę muzealną "Zwiedzanie to wyzwanie".
Zwiedzającym udostępniona będzie również klatka schodowa spalonego budynku więziennego. O godz. 18.00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie plenerowej pt. "Bałuckie klimaty. Komiks wobec II wojny światowej".
Kulminacją wieczoru będzie wernisaż wystawy pt. "Skarby Muzeum" prezentującej najcenniejsze obiekty ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, zaplanowany na godz. 19.30. Podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć fragment całunu z trumny Józefa Piłsudskiego.

godziny: godz. 10:00-15:00 i 18:00-00:00 (ostatnie wejście 23:30)
gdzie?: Oddział Martyrologii Radogoszcz
Kto zaprasza?: MUZEUM TRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH
Pokaż na mapie

ORIENTARIUM ZOO ŁÓDŹ

lokalizacja: Konstantynowska 8/10
Co zobaczysz?:

Zwiedzisz wyjątkową wystawę makrofotografii zagrożonych gatunków owadów z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku.

Ćma tygrysia, niebieska pszczoła, chrząszcz bożonarodzeniowy czy paź meksykański – między innymi makrofotografie tych owadów można oglądać na wystawie.

Prezentowany projekt to kulminacja trzech lat współpracy fotografa Levona Bissa z Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. - Sfotografowane w jego studiu w Wielkiej Brytanii owady wybrano ze względu na ich status ochronny, z których wiele jest krytycznie zagrożonych, a niektóre bezpowrotnie wymarły.

Autorem zdjęć jest brytyjski fotograf – Levon Biss, który w ciągu swojej 25-letniej kariery zajmował się wieloma różnymi nurtami w dziedzinie fotografii, w tym portretem, dokumentem i sportem. Słynie ze swoich detali znanych jako makrofotografia. Jego prace są wystawiane w wielu muzeach, ukazują się na okładkach międzynarodowych magazynów, a on sam jest autorem czterech książek o makrofotografii.

Proces fotograficzny Bissa pozwala uchwycić najdrobniejsze szczegóły i zapewnia widzom wyjątkowe wrażenia wizualne. - Stworzenie każdego obrazu zajmuje około czterech tygodni i wykorzystuje 10 000 pojedynczych zdjęć przy użyciu nowatorskiego systemu kamer z mikroskopijnymi soczewkami. Wyrazistość tych zdjęć ujawnia skomplikowane szczegóły, zwykle niewidoczne dla ludzkiego oka i sprawia, że świat owadów zyskuje nowe oblicze – zdradza artysta.

Wystawa jest w Centrum konferencyjnym Orientarium Zoo Łódź (wejście od strony kas).

godziny: 20:00-24:00
Kto zaprasza?: ORIENTARIUM ZOO ŁÓDŹ
Pokaż na mapie

PRACOWNIE ARTYSTYCZNE KSIĘŻY MŁYN

lokalizacja: STYKÓWKA - Kolektyw miłośników fotografii analogowej, Księży Młyn 7
Co zobaczysz?:

Dawne aparaty fotograficzne oraz prace wykonane w szlachetnych technikach fotograficznych. Na miejscu zrobisz sobie portret i zabierzesz go do domu oraz przyjrzysz się jak wyglądają fotografie, które są tworzone w technice mokrego kolodionu.

godziny: godz. 18:00-24:00
Kto zaprasza?: PRACOWNIE ARTYSTYCZNE KSIĘŻY MŁYN
Pokaż na mapie

RADIO ŁÓDŹ

lokalizacja: ul. Narutowicza 130
Co zobaczysz?:

Radio od kuchni, w tym studia radiowe, które na co dzień są niedostępne dla słuchaczy.

Spróbujesz swoich sił przed mikrofonem i spotkasz ulubionych dziennikarzy.

Zgłoszenia: promocja@radiolodz.pl do 16 maja.

Wycieczki odbywają się co godzinę od godz. 15:00 do 18:00

Liczba miejsc ograniczona.

godziny: godz. 15:00 do 18:00 (ostatnie wejście)
Kto zaprasza?: RADIO ŁÓDŹ
Pokaż na mapie

STOWARZYSZENIE HISTORYCZNIE "STRZELCY KANIOWSCY"

lokalizacja: Żeligowskiego 7/9
Co zobaczysz?:

Odwiedź Izby Pamięci Strzelców Kaniowskich i zobacz wystawę prezentującą liczne pamiątki związane z Wojskiem Polskim, które stacjonowało w Łodzi w latach 1918-39.
Podziwiając prezentowane eksponaty, będziecie mieli szansę przyjrzeć się zdjęciom i dokumentom, które stowarzyszenie gromadzi i digitalizuje od 18 lat.
Ponadto, zobaczysz oryginalne umundurowanie, uzbrojenie oraz wyposażenie żołnierzy. Obejrzysz też słynny motocykl Sokół 600.

Stowarzyszenie zaprasza do udynku dawnych koszar 28 pułku Strzelców Kaniowskich, znajdującego się w Łodzi przy ul. Żeligowskiego 7/9. Obecnie to budynek Uniwersytetu Medycznego. Aby dotrzeć do Izby, udaj się na 2. piętro południowego skrzydła budynku (pytać portiera o wskazówki).

 

godziny: 17:00-22:00
Kto zaprasza?: STOWARZYSZENIE HISTORYCZNIE "STRZELCY KANIOWSCY"
Pokaż na mapie

STOWARZYSZENIE ŚPIEWACZE im. St. Moniuszki w Łodzi

lokalizacja: ul. Ogrodowa 34
Co zobaczysz?:

Odkryjesz tajemnice warsztatu śpiewu chóralnego
Usłyszysz, jak pracuje Stowarzyszenie podczas prób, pod czujnym okiem i uchem Dyrygentki. Będzie można dołączyć i pośpiewać.

Zapoznasz się także z historią chóru już 130-letnią oraz tylko nieco krótszą historią Stowarzyszenia i jego siedziby oraz obejrzysz pamiątki, w tym kopie pierwszego Statutu Stowarzyszenia, dawne wydawnictwa, rękopisy partytur, pamiątki z okresu międzywojennego, zdjęcia.

godziny: godz. 18:00 – 22:00
Kto zaprasza?: STOWARZYSZENIE ŚPIEWACZE im. St. Moniuszki w Łodzi
Pokaż na mapie

TEATR POWSZECHNY W ŁODZI

lokalizacja: ul. Legionów 21
Co zobaczysz?:

Wystawę retrospektywną poświęconą Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
Wystawa, której kuratorem jest Krzysztof Kelm, została otwarta podczas inauguracji jubileuszowego trzydziestego Międzynarodowego Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Pokazuje drogę i rolę, jaką w teatralnej historii odegrał Festiwal. Lista nazwisk wybitnych twórców, tytuły najważniejszych spektakli z Polski i zagranicy, niesamowici goście - dzięki Festiwalowi w Łodzi pisała się historia współczesnego teatru.
Na wystawie bedzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia, fotosy spektakli, materiały wideo, wywiady i rozmowy, galerię plakatów festiwalowych.
Elementem scenografii wystawy są lustra, w których my, widzowie, przeglądamy się, stając się częścią festiwalowej historii.

godziny: godz. 21:30- 0:30
Kto zaprasza?: TEATR POWSZECHNY W ŁODZI
Pokaż na mapie

UNIWERSYTET ŁÓDZKI

lokalizacja: ul. Franciszkańska 1/5
Co zobaczysz?:

PAŁAC BIEDERMANNA

Zespół Pałacowo-Parkowy Alfreda Biedermanna, wzniesiony przez rodzinę łódzkich przemysłowców w latach 2010-1912 r., zostanie udostępniony do zwiedzania podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy. Zwiedzający będą mogli obejrzeć park, wnętrza pałacu łódzkiego przemysłowca Alfreda Biedermanna, w tym bogato zdobioną salę balową (obecnie sala kominkowa) i jadalnię (obecnie salę kolebkową).
Dodatkowo na zewnątrz do obejrzenie będzie stróżówka-powozownia (obecnie uniwersytecka Galeria Wozownia 1/5) oraz znajdująca się we wnętrzu pałacu bezcenna kolekcja Andrzeja Różyckiego, artysty, fotografa, filmowca, teoretyka sztuki i kolekcjonera.


Pałac będzie można zwiedzać w godz. 17:00–24:00, z przewodnikiem lub bez:

 • o każdej pełnej godzinie zwiedzanie z przewodnikiem, czas – około 30 minut, j. polski, wejścia o godz. 17.00; 18.00; 19.00; 21.00; 22.00; 23.00 (przerwa 20.00-21.00). Wycieczka z przewodnikiem dostępna po wcześniejszych zapisach: e-mail – palac@uni.lodz.pl od 12 do 16 maja br. (limit miejsc ograniczony – jedna grupa maks. 30 osób) lub w miarę dostępności miejsc o wybranej godzinie. Podczas wycieczki z przewodnikiem będzie można usłyszeć niejedną ciekawą opowieść o rodzinie Biedermannów oraz zwiedzić mieszczące się w pałacu Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego;
 • pomiędzy wejściami grup z przewodnikiem będzie czas dla gości indywidualnych - zwiedzanie pałacu z wykorzystaniem aplikacji mobilnych (z kodami QR), j. polski, j. angielski.

Wejście bez przewodnika nie wymaga zapisów.

godziny: 17:00-24:00
Kto zaprasza?: UNIWERSYTET ŁÓDZKI
Pokaż na mapie

WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

lokalizacja: ul. Gdańska 100/102
Co zobaczysz?:

godz. 13.00 – premierę spektaklu „Pętla”
Sala konferencyjna Biblioteki (wejście A, II piętro)

godz. 18.00-23.00 - aranżację czytelni Działu Zbiorów Specjalnych na średniowieczne skryptorium. Zobaczysz m.in. średniowieczne skryptorium  połączone z prezentacją najstarszych i najciekawszych obiektów z kolekcji strych druków, rękopisów, kartografii, grafiki i fotografii. Wśród atrakcji nie zabraknie mnicha kopiującego starodruk!

Zobaczysz kolekcję książek dla dzieci, od tych najstarszych, z połowy XVIII wieku po współczesne, interaktywne, z rewelacyjną techniką animacji obrazów. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konkurs ze znajomości utworów Jana Brzechwy dla różnych wiekowo fanów oraz możliwość zrobienia sobie zdjęcia z wykorzystaniem  fotościanek  z Królewną Śnieżką, Supermanem i Wonder Woman!
Miejsce: Dział Zbiorów Specjalnych (wejście B)

godz. 18.00-23.00 - Retro Party w Dziale Zbiorów Audiowizualnych

godziny: 13:00-23:00
Kto zaprasza?: WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
Pokaż na mapie
Kontakt