Fabryka przy Sienkiewicza do remontu. Jak się zmieni? [ZDJĘCIA]

Fabryka przy ul. Sienkiewicza 61A, do której wchodzi się z pasażu Schillera, nie przypomina większości łódzkich fabryk – jej elewacja nie jest ceglana, ale otynkowana. Zmieni się to jednak dzięki kompleksowej przebudowie. Wykonawca ma przywrócić jej oryginalny kształt, a wnętrza zamienić w lokale użytkowe i biura. Na parterze zostanie wybita nowa brama, przez którą poprowadzi pasaż w stronę ulic Nawrot i Piotrkowskiej.

- W zabytkowych wnętrzach fabryki trwają prace rozbiórkowe i porządkowe. Wykonawca przygotowuje teren do zaawansowanych prac budowalnych. To jedna z trudniejszych inwestycji, ale jej efekt będzie spektakularny. Ratujemy przed ruiną kolejny ważny zabytek w centrum miasta – zapowiada Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu  Inwestycji Miejskich

Jaka będzie nowa fabryka?

W wyniku podniesienia poddasza oraz dobudowania części budynków zwiększy się ich powierzchnia użytkowa. Zachowana będzie ich zabytkowa wartość, zarówno na elewacji, jak i wnętrz. Po remoncie biura Urzędu Miasta znajdą się na 1, 2, 3 i 4 piętrze. Na 4 i 5 piętrze znajdzie się miejsce na 5 lokali użytkowych, w tym gastronomicznych. Na zewnątrz dobudowanego budynku powstaną zielone ściany oraz zielony taras. Winda połączy poziom pasażu z kawiarnią na 5 kondygnacji i tarasem widokowym. Na parterze wydzielona zostanie przestrzeń dla zabawy dzieci, która poprzez wejście od strony Piotrkowskiej 118 łączy się z mini ogródkiem o tej samej funkcji. Budynki będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki likwidacji progów, odpowiedniej wielkości kabin windowych oraz specjalnie urządzonym sanitariatom. Budynek zostanie funkcjonalnie połączony z południowym skrzydłem budynku Sienkiewicza 63. Ponadto po wyburzeniu fragmentu parteru budynków przeprowadzona będzie nowa uliczka łącząca ulicę Nawrot z Tuwima.

Budynki przy ul. Sienkiewicza 61 a  powstały w pierwszej dekadzie XX w. i stanowiły zakłady wyrobów dzianych należące do Maurycego Hirszmana. Funkcję te pełniły do lat sześćdziesiątych XX w. Budynki, co wynika z archiwalnej dokumentacji, jak i analizy struktury budowlanej, powstawały etapami. W wyniku kolejnych remontów ich wnętrza zostały przekształcone wtórnie, z zachowaniem historycznych elementów konstrukcji i detalu. Być może były funkcjonalnie związane z przyległym budynkiem pofabrycznym przy ul. Sienkiewicza 63, na co wskazują drzwi przelotowego szybu windowego i zamurowane wnęki drzwiowe w ścianie granicznej tych obiektów.


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt