Międzynarodowy Dzień Jeża. Jak pomóc temu małemu ssakowi przetrwać zimę?

Pracownicy Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt mówią, że jest to nie tylko ich dzień, ale i cały rok. A wszystko to za sprawą statystyk. Spośród prawie 2,5 tys. przyjętych zwierząt jeży było prawie 300. Do środowiska naturalnego powróciło już 90 osobników, inne zostaną w ORDZ do wiosny. Sami też możemy o nie dbać lub chociaż dowiedzieć się, jak nie zakłócać ich spokoju.

Jeż jest gatunkiem chronionym, na którego w środowisku miejskim czyha wiele niebezpieczeństw. Giną pod kołami samochodów, atakowane są przez psy i inne drapieżniki, padają ofiarą kosiarek, wypalania traw, a często ludzkiej niewiedzy
i nadgorliwości. Zdarza się bowiem, że „chcąc dobrze dla jeża" ludzie zabierają zwierzę z centrum miasta i przewożą na tereny leśne, nie zastanawiając się, że mogą rozdzielić karmiącą samicę od pozostawionych w gnieździe młodych.

Utrapieniem dla jeży są pasożyty, te zewnętrzne – pchły i kleszcze, jak i wewnętrzne np. nicienie. Dlatego przy każdym przyjęciu takiego kolczastego pacjenta pracownicy ORDZ najpierw skrupulatnie pozbywają się wszelkich pasożytów. Po takim odrobaczaniu jeże zazwyczaj bardzo szybko zaczynają przybierać na wadze.

Ośrodek nie jest im jednak w stanie zapewnić pełnego naturalnego menu: owadów, pędraków, ślimaków i innych bezkręgowców, ale jeże wybredne nie są – chętnie zjadają dobrej jakości karmę kocią, mielone mięso wzbogacone witaminami i garścią larw mącznika. Przy minimalnej masie 600-700g (rekordziści po zimowaniu mają prawie 1,5 kg) w sprzyjających warunkach pogodowych wracają na wolność. 

W listopadzie jeże przygotowują się do hibernacji. Wypełniają swoje gniazda trawą, intensywnie żerują i z nastaniem ujemnych temperatur zapadną w zimowy sen. W naszych ogrodach warto zostawić dla nich wyższą trawę, stare pnie, karpy korzeniowe, gałęzie i liście. Jeśli uda nam się zaprosić jeża na zimę, wiosną odwdzięczy się pożyteczną pracą zjadając niepożądane pędraki, ślimaki a nawet myszy.


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt