Twórcy raportu wzięli pod uwagę różne czynniki wpływające na jakość pracy zdalnej, m.in. prędkość internetu, cenę filiżanki kawy, dostępność miejsc do co-workingu czy atrakcje turystyczne. Kto znalazł się na czele?
Łódź przed Warszawą, Londyn liderem
Pierwsze miejsce w rankingu zajął Londyn. Stolica Anglii osiągnęła to miejsce dzięki olbrzymiej liczbie miejsc do co-workingu a także atrakcjom turystycznym. Na dalszych miejscach znalazły się miasta z Hiszpanii, kolejno: Sewilla, Barcelona, Madryd i Valencia. Pierwszą szóstkę zamknął Budapeszt.
Wśród polskich miast najlepsze, 13. miejsce zajął Kraków. Łódź znalazła się na 16. pozycji, wyprzedzając m.in. Paryż, Berlin czy Amsterdam. Kolejne polskie akcenty w rankingu to Wrocław (23. miejsce) i Warszawa (25.).
Rośnie popularność pracy zdalnej
Jak podkreślają autorzy raportu, popularność pracy zdalnej ciągle rośnie. Do tego aż 32% Amerykanów i 24% Europejczyków zamierza skorzystać z tzw. workcation, czyli pracy zdalnej połączonej z wyjazdem wakacyjnym. Workcation umożliwia skorzystanie z atrakcji, jakie oferuje dane miejsce i jednocześnie utrzymywanie ciągłości pracy bez potrzeby brania urlopu.
Pełny ranking znajdziecie na stronie www.comparethemarket.com.au.