Nowe Centrum Łodzi. Zobacz, jak bardzo zmienia się ulica Tuwima [ZDJĘCIA]

Śródmiejska ulica Tuwima to świetny przykład na to, że publiczny sektor razem z prywatnym może zmieniać całe kwartały. To kolejne już takie miejsce w Łodzi, gdzie inwestorzy wspierają rewitalizację.

fot. ŁÓDŹ.PL
Wiele zmian zaszło przy ul. Tuwima

Fabryka Aktywności Miejskiej i biblioteka TUVIM

Ulica Tuwima to jeden z priorytetowych obszarów rewitalizacji. Na finiszu jest przedostatnia już miejska inwestycja – modernizacja i adaptacja dawnej fabryki Henryka Wagnera pod numerem 10. Zapuszczony do niedawna budynek jest już po generalnym remoncie, w tej chwili trwają w nim prace wykończeniowe. Wiosną rozpocznie tam działalność Fabryka Aktywności Miejskiej, centrum, w którym każdy łodzianin znajdzie wsparcie w realizacji swoich pomysłów.

– Wcześniej w ramach programu rewitalizacji przebudowaliśmy ulicę i wyremontowaliśmy kamienice pod numerami 33, 35, 46 i 52. Powstały tam mieszkania, lokale usługowe i biurowe, dom dziennego pobytu oraz biblioteka Tuvim. Do zakończenia pozostały prace pod numerem 36. Wszystkie remonty budynków były generalne, na ulicy posadziliśmy drzewa, a przy skrzyżowaniu z ul. Targową urządziliśmy park kieszonkowy z placem zabaw – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Od samego początku działania miasta szły w parze z inwestycjami prywatnymi. Więcej, to właśnie deweloperski projekt – kamienica Solaris – była pierwszym projektem zrealizowanych przy ul. Tuwima. Budynek powstał przy parku Sienkiewicza, wielkiemu zielonemu atutowi tej części Śródmieścia.

Kolejną prywatną inwestycją, zrealizowaną niemal na przeciwko, jest Perła Śródmieścia. To także projekt mieszkaniowy z usługami na parterze. Nie inaczej było w przypadku następnego projektu – Wiszących Ogrodów pod numerem 38, tuż obok odnowionej przez miasto kamienicy z biblioteką Tuvim. Ta inwestycja wyróżnia się na tle pozostałych adaptacją istniejącego budynku, który po remoncie i nadbudowie właśnie wyłonił się zza rusztowań.

– Właśnie do inwestycji mieszkaniowych ul. Tuwima ma szczególne szczęście. Wiąże się to m.in. z faktem, że tuż obok znajduje się zmodernizowana podziemna stacja kolejowo-autobusowa Łódź Fabryczna. Za dwa lata będzie to jeden z głównych dworców na trasie wschód-zachód Polski dzięki drążonemu właśnie tunelowi średnicowemu. Nowy odcinek kolei połączy nie tylko Łódź Fabryczną z Kaliską, ale także szybkim pociągiem Warszawę, Poznań czy Wrocław. Przez sam środek Łodzi właśnie – mówi Pustelnik.

Dzielnica, która powstaje wokół zagłębionej pod ziemię peronów Fabrycznej, oryginalnie była planowana jako bardziej biurowo-biznesowa. Czas zrewidował jednak ten pomysł, w szczególności pandemia Covid. W tzw. Nowym Centrum Łodzi przybywa dzisiaj nie biur, ale mieszkań.

Wizualizacje kolejnych osiedli

Niedaleko kolejowej stacji w realizacji są dwa duże projekty. O ile wspomniane wcześniej obejmują pojedyncze budynki z oficynami, o tyle te to już inwestycje na kilkaset mieszkań każda. Vantage Development inwestuje przy ul. Tuwima między ul. Targową i al. Scheiblerów, a Cavatina ogłosiła właśnie projekt między ul. Tramwajową i Przędzalnianą.

Oba projekty są jednymi z pierwszych w Łodzi, w których deweloperzy budują mieszkania nie tylko na sprzedaż, ale z myślą o wynajmie.

Po sąsiedzku, bo na skrzyżowaniu z ul. Wysoką, powstaje właśnie nowy narożnik. To „Dom na Tuwima”. A nieco dalej, bo za ul. Kopcińskiego koło parku 3. Maja realizowana jest „Tuwima Sky”, największa z inwestycji przy ul. Tuwima na, bagatela, blisko 900 mieszkań.

Ulica Tuwima to kolejne już miejsce, w którym nagromadziły się miejskie i prywatne inwestycje. Kolejnym jest ciąg ulic Ogrodowej i Północnej.

– Tutaj prawie wszystkie gmachy od ul. Gdańskiej do Nowomiejskiej są już wyremontowane, albo nowe. Udało nam się też coś, co chyba jeszcze nigdzie na taką skalę nie zaszło - prywatny kapitał odbudował trzy narożniki zniszczone w czasie II wojny światowej, a Północna z Ogrodową odzyskały pierzeję. My na finał dodamy zmodernizowane ulice, zrewaloryzowany park Staromiejski i zazielenione najważniejsze łódzkie place: Wolności i rynek Starego Miasta – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt