100 bobasów z łódzkiego in vitro

W łódzkim programie in vitro urodziła się już 100 dzieci

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Na najbliższe dwa lata władze miasta deklarują finansowanie programu na takim samym poziomie, czyli miliona złotych rocznie.

- Cieszymy się jako inicjatorzy programu razem z rodzicami tej setki maluchów - mówi Małgorzata Moskwa - Wodnicka, wiceprzewodnicząca klubu radnych SLD w Radzie Miejskiej w Łodzi. - To niezwykłe, że spełniło się ich marzenie. Do tej pory w programie zakwalifikowano 580 par. Mamy aż 180 ciąż - z czego 9 bliźniaczych. I 100 urodzonych bobasów.

Nie mniej cieszy inicjatorów, że z programu chcą korzystać inne gminy w Polsce. Łódzki program in vitro został przekazany bezpłatnie do: Szczecinka, Sosnowca, Gdańska. O taką możliwość pytają też powiaty z województwa łódzkiego.

- Czuję się swojego rodzaju "tatą" tego programu, tak jak Pani Radna czuje się jego "mamą" - dodaje Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi. - Ileż było wątpliwości nim wprowadziliśmy ten program w Łodzi. Pierwsza setka maluchów pokazuje, że ma on sens. Dodam, że mieliśmy też szczęście, ponieważ w Łodzi mamy dwie doświadczone kliniki leczenia bezpłodności. Z obydwoma współpracuje nam się bardzo dobrze.

Do 2020 r. program będzie funkcjonował w tej wersji, w jakiej istnieje dziś, czyli milion złotych rocznie z budżetu miasta. Dofinansowanie może trafić zaś do pary, w której kobieta nie przekroczyła 40 roku życia.

Małgorzata Wójt z kliniki Salve Medica twierdzi, że trzy pary - po pierwszym urodzeniu dziecka z in vitro - wróciły, by skorzystać ponownie z procedury i starać się o kolejne dziecko.

- A to dopiero dwa lata funkcjonowania programu - podkreśla Małgorzata Wójt. - Takie programy refundacyjne jak ten w Łodzi są bardzo potrzebne. Jest wiele takich par, które bez wsparcia nie mogłyby sobie pozwolić na dziecko. Ewentualnie ta procedura byłaby okupiona dodatkowym stresem związanym np. z wzięciem na ten cel kredytu.


Michał Radwan z kliniki Gameta dodaje, że dzieci z in vitro rodzi się coraz więcej. Na całym świecie jest ich już 6 milionów.

- Doceniam też organizację, sprawność funkcjonowania tego programu miejskiego - mówi Michał Radwan. - Efektywność programu in vitro w Łodzi jest na poziomie o ok. 15 procent lepszym niż średnia europejska czy średnia z USA.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt