100 bobasów z łódzkiego in vitro

W łódzkim programie in vitro urodziła się już 100 dzieci

Na najbliższe dwa lata władze miasta deklarują finansowanie programu na takim samym poziomie, czyli miliona złotych rocznie.

- Cieszymy się jako inicjatorzy programu razem z rodzicami tej setki maluchów - mówi Małgorzata Moskwa - Wodnicka, wiceprzewodnicząca klubu radnych SLD w Radzie Miejskiej w Łodzi. - To niezwykłe, że spełniło się ich marzenie. Do tej pory w programie zakwalifikowano 580 par. Mamy aż 180 ciąż - z czego 9 bliźniaczych. I 100 urodzonych bobasów.

Nie mniej cieszy inicjatorów, że z programu chcą korzystać inne gminy w Polsce. Łódzki program in vitro został przekazany bezpłatnie do: Szczecinka, Sosnowca, Gdańska. O taką możliwość pytają też powiaty z województwa łódzkiego.

- Czuję się swojego rodzaju "tatą" tego programu, tak jak Pani Radna czuje się jego "mamą" - dodaje Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi. - Ileż było wątpliwości nim wprowadziliśmy ten program w Łodzi. Pierwsza setka maluchów pokazuje, że ma on sens. Dodam, że mieliśmy też szczęście, ponieważ w Łodzi mamy dwie doświadczone kliniki leczenia bezpłodności. Z obydwoma współpracuje nam się bardzo dobrze.

Do 2020 r. program będzie funkcjonował w tej wersji, w jakiej istnieje dziś, czyli milion złotych rocznie z budżetu miasta. Dofinansowanie może trafić zaś do pary, w której kobieta nie przekroczyła 40 roku życia.

Małgorzata Wójt z kliniki Salve Medica twierdzi, że trzy pary - po pierwszym urodzeniu dziecka z in vitro - wróciły, by skorzystać ponownie z procedury i starać się o kolejne dziecko.

- A to dopiero dwa lata funkcjonowania programu - podkreśla Małgorzata Wójt. - Takie programy refundacyjne jak ten w Łodzi są bardzo potrzebne. Jest wiele takich par, które bez wsparcia nie mogłyby sobie pozwolić na dziecko. Ewentualnie ta procedura byłaby okupiona dodatkowym stresem związanym np. z wzięciem na ten cel kredytu.


Michał Radwan z kliniki Gameta dodaje, że dzieci z in vitro rodzi się coraz więcej. Na całym świecie jest ich już 6 milionów.

- Doceniam też organizację, sprawność funkcjonowania tego programu miejskiego - mówi Michał Radwan. - Efektywność programu in vitro w Łodzi jest na poziomie o ok. 15 procent lepszym niż średnia europejska czy średnia z USA.

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt