24-godzinny gabinet profilaktyki intymnej w Łodzi

- Z inicjatywy łódzkich środowisk walczących o prawa kobiet postanowiliśmy stworzyć w naszym mieście gabinet ginekologiczny bez klauzuli sumienia – poinformował Bartosz Domaszewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Do gabinetu może przyjść każdy, będą w nim pracowali lekarze, a nie księża. Usłyszy się ocenę medyczną danego przypadku, a nie ocenę moralną. Znajdzie się w nim bardzo dobry sprzęt.

Do gabinetu mogą udać się panie, które będą potrzebowały recepty na tzw. antykoncepcję awaryjną lub skierowania na badania prenatalne. Prosimy przychodzić z każdym problemem ze sfery życia intymnego. Będzie to miejsce przyjazne, nikt nie zostanie przez nikogo oceniony.

Na sesji Rady Miejskiej w dniu 18 listopada zostanie przedstawiony Program Profilaktyki Medycznej, który umożliwi przesunięcie środków finansowych na zrealizowanie tego zadania, a sam gabinet powstanie w Miejskim Centrum Medycznym Śródmieście w ciągu trzech miesięcy.

Warto dodać, że powstanie gabinetu jest sygnałem wysyłanym w kierunku osób strajkujących. Radni wspierają protestujących, ponieważ postulaty o które walczą manifestanci są bardzo ważne – dodał wiceprzewodniczący Bartosz Domaszewicz.

- Do gabinetu będzie można zapisać się telefonicznie lub internetowo w ciągu całej doby – powiedziała Monika Malinowska-Olszowy, radna Rady Miejskiej.

- Na wizytę panie nie będą musiały czekać dłużej niż kilka godzin. Profesjonalne urządzenia medyczne umożliwią szybkie wykrycie nieprawidłowości lub zaburzeń. Sprzęt kosztuje około 300 tys. zł, a utrzymanie gabinetu – 600 tys. zł rocznie.

Łódź nie po raz pierwszy podejmuje słuszne inicjatywy dla kobiet. W naszym mieście funkcjonuje także samorządowy program In Vitro. Na najbliższej sesji będziemy rozmawiać również o kontynuacji tego projektu.

W Łodzi istnieje też poradnia laktacyjna i szkoła rodzenia, która jest dofinansowywana ze środków samorządowych. Wspieramy kobiety w trudnych sytuacjach – dodała radna Monika Malinowska-Olszowy.

- W gabinecie profilaktyki intymnej będą pracowali eksperci, którzy odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania – powiedziała Paulina Setnik, radna Rady Miejskiej.

- Łódź jest przyjazna kobietom. Mam nadzieję, że specjaliści i odpowiedni sprzęt pozwolą na wczesne wykrycie wielu chorób, które będzie można w pełni wyleczyć. Apeluję do mieszkańców, aby nie bali się korzystać z takich dobrodziejstw, jakie proponuje im miasto. Dbajmy o siebie i bądźmy zdrowi – dodała radna Monika Malinowska-Olszowy.

- Gabinet powstanie z inicjatywy organizacji pozarządowych walczących o prawa kobiet i należy dodać, że radni nas bardzo wspierali – powiedziała Aleksandra Dulas, prezeska Spunk Fundacji Nowoczesnej Edukacji. – Mam nadzieję, że nareszcie zostanie otwarty. 

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt