Apel do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska

- Dlaczego rząd PiS pozwala na katastrofę ekologiczną w pobliżu centrum miasta? Przy ulicy Beskidzkiej w odległości ok. 20 metrów od pierwszych zabudowań ma powstać instalacja do przetwarzania odpadów. Jest to sytuacja niedopuszczalna – zaalarmowali na konferencji prasowej radni Monika Malinowska – Olszowy (PO) i Maciej Rakowski (SLD). Towarzyszyła im liczna grupa mieszkańców ulicy Beskidzkiej i jej okolic.

Radni podkreślili, że inwestor otrzymał już zezwolenia od Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska .

- Właściwie wszystkie instytucje rządowe wystawiły pozytywną opinię na prowadzenie takiej działalności gospodarczej. Nie jest w nich jednak zawarta jakakolwiek informacja o przeprowadzonej analizie, czy w tym miejscu może powstać przetwórstwo odpadów. Pytamy, czy rzeczywiście przy ulicy Beskidzkiej można prowadzić działalność, która zatruwa środowisko i okolicznych mieszkańców – mówiła Monika Malinowska – Olszowy. Zapowiedziała, że wraz z innymi radnymi Rady Miejskiej w Łodzi zaapeluje do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, aby wspomógł działania dotyczące zablokowania realizacji ten inwestycji.

- Problem ten wynika z niefrasobliwości jednostek, które nie podlegają miastu i wydały w tej sprawie pozytywne opinie. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska bez głębszej analizy środowiskowej, powtarzając w uzasadnieniu swojej opinii sformułowania, które we wniosku zawarł inwestor przedstawiła, że nie ma tu szczególnej uciążliwości i z punktu widzenia środowiskowego ta inwestycja w tym miejscu może zostać zrealizowana – mówił Maciej Rakowski.

Dodał, że radni liczą na presję mieszkańców na Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, który ma poważniejsze niż Miasto prawne narzędzia oddziaływania na inwestorów. Podkreślił, że oczekuje również od miejskich urzędników wnikliwych kontroli, czy to, do czego zobowiązywał się inwestor jest przez niego przestrzegane.

- Od kilku lat nasz kraj jest śmietniskiem Europy. Do Polski trafiają odpady, na których bardzo dobrze się zarabia. A nasze państwo i służby do tego powołane albo są bierne albo zbyt słabe by poradzić sobie z tym problemem – zauważył Maciej Rakowski.

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt