Co dalej z ustawą metropolitalną?

Dlaczego aglomerację łódzką pozbawia się szansy na rozwój – pytali na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Bliźniuk i radni PO Monika Malinowska – Olszowy i Bartosz Domaszewicz.

Wystąpili z apelem do wszystkich posłów ziemi łódzkiej o podjęcie starań, które wznowią prace nad tym bardzo ważnym dla naszego regionu projektem.

„Pomimo składanych obietnic wyborczych przez Prawo i Sprawiedliwość dotyczących wprowadzenia takich rozwiązań dla tego obszaru, status aglomeracji został przyjęty tylko dla Śląska. Zgodnie z przyjętymi założeniami ustawa metropolitalna może obowiązywać tylko na obszarze zamieszkałym przez ponad dwa miliony mieszkańców, a takie kryteria są niemożliwe do spełnienia w aglomeracji łódzkiej. Oznacza to, że nasz region nie będzie miał możliwości pozyskania funduszy z UE, które są przeznaczone na rozwój komunikacji dla obszarów metropolitalnych. Brak ustawy metropolitalnej to również pozbawienie tego obszaru innych wymiernych korzyści finansowych, takich jak wpływy z podatku dochodowego dla osób fizycznych zamieszkujących dany region w wysokości 5%. Dzięki temu aglomeracja łódzka uzyskiwałaby środki finansowe, które wsparłyby różnego rodzaju inwestycje, jak chociażby rozwój Łódzkiego Tramwaju Regionalnego, co przyczyniłoby się do usprawnienia komunikacji w regionie. Ustawa metropolitalna to również kształtowanie ładu przestrzennego dla danego obszaru, rozwój społeczno-gospodarczy oraz skuteczniejsza promocja całego związku metropolitalnego nie tylko w kraju, ale i na świecie.”

- Mamy nadzieję, że posłowie podejmą taki dialog. Mówimy tu o wszystkich opcjach politycznych, które powinny podjąć korzystne dla aglomeracji łódzkiej działania w tej sprawie – powiedziała radna Monika Malinowska – Olszowy.

- Gdybyśmy przyjęli ten model, który jest na Śląsku – 5% udziału w podatku dochodowym – to w skali naszej aglomeracji byłoby to 240 mln zł. rocznie. To są bardzo konkretne pieniądze, które pozwoliłby na rozwiązanie problemu połączenia tramwajowego pomiędzy Łodzią i Ozorkowem. Dzisiaj tych środków brakuje. Oczekujemy, że słowa z expose pani premier Szydło o Łodzi, która potrzebuje szczególnej opieki i wsparcia, przekują się wreszcie w konkret – uważa radny Bartosz Domaszewicz.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Bliźniuk przypomina, że wkrótce miną trzy lata rządów PiS.

- Łódź i Śląsk miały być szczególnie traktowane. Objawia się to tym, że od trzech lat nie mamy ustawy metropolitalnej. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłej kadencji PO i PSL uchwaliły ustawę metropolitalną. Niestety, kiedy doszło do zmiany rządu, nie wydano żadnych dokumentów wykonawczych. W międzyczasie rząd ograniczył możliwość utworzenia metropolii dla skupisk powyżej 2 mln mieszkańców. Tego typu regulacje to standard na zachodzie, nowoczesne myślenie o samorządzie. Nie tylko w skali danej gminy, powiatu, miasta ale przede wszystkim w układzie metropolitalnym. Dzięki temu można w sposób skoordynowany zarządzać nie tylko usługami komunalnymi, takimi jak transport, wywóz śmieci, wodociągi, kanalizacja ale także prowadzić duże projekty infrastrukturalne w skali ponad miejskiej, występować o dofinansowanie ze środków unijnych – podkreślił Paweł Bliźniuk.

Dodał, że metropolia jest bardzo ważnym partnerem dla rządu w sprawach strategicznych. Jednak żeby się to stało, potrzebne są regulacje prawne. Miasta partnerskie Łodzi takie jak np. Lyon, od dawna funkcjonują w ramach metropolii. Obecnie Łódź nie ma możliwości inwestowania na terenach, które leża poza jej granicami.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt