Co dalej z ustawą metropolitalną?

Dlaczego aglomerację łódzką pozbawia się szansy na rozwój – pytali na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Bliźniuk i radni PO Monika Malinowska – Olszowy i Bartosz Domaszewicz.

Wystąpili z apelem do wszystkich posłów ziemi łódzkiej o podjęcie starań, które wznowią prace nad tym bardzo ważnym dla naszego regionu projektem.

„Pomimo składanych obietnic wyborczych przez Prawo i Sprawiedliwość dotyczących wprowadzenia takich rozwiązań dla tego obszaru, status aglomeracji został przyjęty tylko dla Śląska. Zgodnie z przyjętymi założeniami ustawa metropolitalna może obowiązywać tylko na obszarze zamieszkałym przez ponad dwa miliony mieszkańców, a takie kryteria są niemożliwe do spełnienia w aglomeracji łódzkiej. Oznacza to, że nasz region nie będzie miał możliwości pozyskania funduszy z UE, które są przeznaczone na rozwój komunikacji dla obszarów metropolitalnych. Brak ustawy metropolitalnej to również pozbawienie tego obszaru innych wymiernych korzyści finansowych, takich jak wpływy z podatku dochodowego dla osób fizycznych zamieszkujących dany region w wysokości 5%. Dzięki temu aglomeracja łódzka uzyskiwałaby środki finansowe, które wsparłyby różnego rodzaju inwestycje, jak chociażby rozwój Łódzkiego Tramwaju Regionalnego, co przyczyniłoby się do usprawnienia komunikacji w regionie. Ustawa metropolitalna to również kształtowanie ładu przestrzennego dla danego obszaru, rozwój społeczno-gospodarczy oraz skuteczniejsza promocja całego związku metropolitalnego nie tylko w kraju, ale i na świecie.”

- Mamy nadzieję, że posłowie podejmą taki dialog. Mówimy tu o wszystkich opcjach politycznych, które powinny podjąć korzystne dla aglomeracji łódzkiej działania w tej sprawie – powiedziała radna Monika Malinowska – Olszowy.

- Gdybyśmy przyjęli ten model, który jest na Śląsku – 5% udziału w podatku dochodowym – to w skali naszej aglomeracji byłoby to 240 mln zł. rocznie. To są bardzo konkretne pieniądze, które pozwoliłby na rozwiązanie problemu połączenia tramwajowego pomiędzy Łodzią i Ozorkowem. Dzisiaj tych środków brakuje. Oczekujemy, że słowa z expose pani premier Szydło o Łodzi, która potrzebuje szczególnej opieki i wsparcia, przekują się wreszcie w konkret – uważa radny Bartosz Domaszewicz.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Bliźniuk przypomina, że wkrótce miną trzy lata rządów PiS.

- Łódź i Śląsk miały być szczególnie traktowane. Objawia się to tym, że od trzech lat nie mamy ustawy metropolitalnej. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłej kadencji PO i PSL uchwaliły ustawę metropolitalną. Niestety, kiedy doszło do zmiany rządu, nie wydano żadnych dokumentów wykonawczych. W międzyczasie rząd ograniczył możliwość utworzenia metropolii dla skupisk powyżej 2 mln mieszkańców. Tego typu regulacje to standard na zachodzie, nowoczesne myślenie o samorządzie. Nie tylko w skali danej gminy, powiatu, miasta ale przede wszystkim w układzie metropolitalnym. Dzięki temu można w sposób skoordynowany zarządzać nie tylko usługami komunalnymi, takimi jak transport, wywóz śmieci, wodociągi, kanalizacja ale także prowadzić duże projekty infrastrukturalne w skali ponad miejskiej, występować o dofinansowanie ze środków unijnych – podkreślił Paweł Bliźniuk.

Dodał, że metropolia jest bardzo ważnym partnerem dla rządu w sprawach strategicznych. Jednak żeby się to stało, potrzebne są regulacje prawne. Miasta partnerskie Łodzi takie jak np. Lyon, od dawna funkcjonują w ramach metropolii. Obecnie Łódź nie ma możliwości inwestowania na terenach, które leża poza jej granicami.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt