CUWO i przedszkola

Marcin Zalewski, radny niezrzeszony na konferencji prasowej skomentował sytuację w łódzkich przedszkolach po włączeniu księgowych do Centrum Usług Wspólnych Oświaty.

fot. Witold Ancerowicz, UMŁ
radny Marcin Zalewski, niezrzeszony

Zajmuje się ono przede wszystkim prowadzeniem wspólnej obsługi finansowo-księgowej i administracyjnej placówek oświatowych. Do zadań pracowników CUWO należy także prowadzenie obsługi kas zapomogowo-pożyczkowych, archiwów oraz zapewnienie obsługi prawnej szkół i placówek oświatowych. 

We wrześniu ubiegłego roku Rada Miejska nie przyjęła obywatelskiego projektu uchwały dotyczącego możliwości wyjścia przedszkoli z Centrum Usług Wspólnych Oświaty.

- Teraz po kilku miesiącach mimo zapewnień władz miasta, że wszystko będzie dobrze działać, nie funkcjonuje nadal, a procedur nie ma. Dyrektorzy miotają się między przedszkolami i CUWO. Często muszą na dwie godziny opuszczać placówkę, żeby przynajmniej dwa razy w tygodniu pojawić się w centrum i zawieść dokumenty. To powoduje, że dyrektor staje się księgowym, administratorem, a nie osobą zarządzającą placówką. Przypomnę, że dyrektorzy w przedszkolach mają godziny dydaktyczne do wypracowania z dziećmi, a teraz nie znajdują dla maluchów czasu – zarzucał Marcin Zalewski.

Tymczasem Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za edukację tłumaczy, że Centrum Usług Wspólnych Oświaty funkcjonuje od października, a więc od niedawna, dlatego nie wszystko działa tak jak zakładano.

- Wdrażanie nowych rozwiązań zawsze wymaga czasu. Trzeba pamiętać, że Centrum obsługuje 144 placówki, każda z nich miała swoje procedury rozliczania księgowości. Zrozumiałym jest, że ujednolicenie systemu poprzez choćby elektroniczny obieg dokumentów nie zacznie się natychmiast. Za bieżącą działalność przedszkola odpowiada jego dyrektor, dyrektor organizuje pracę, zatrudnia pracowników, dysponuje budżetem, nikt dyrektorów z tych zadań nie zwolnił. Do nich należy takie zorganizowanie pracy placówki, aby działała jak należy – mówił Tomasz Trela.

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt