Dlaczego łódzkie lotnisko nie ma wsparcia?

W sobotę rano w siedzibie Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” została podpisana umowa o sprzedaży za 12,7 miliona złotych nieczynnego obecnie radomskiego lotniska.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

 - Pan poseł Suski uzasadniał, że Radom jest bardziej na południe od Warszawy. Przypominamy – oprócz tego, że lotnisko w Łodzi jest gotowe, to jest ono również bardziej na południe od Warszawy. Co więcej -  jest bardziej na zachód. Wśród czarterów najbardziej popularnym kierunkiem jest Hiszpania, która mieści się w tym południowo-zachodnim kierunku. Pan poseł Buda podnosi, że „Centralny Port Komunikacyjny to wielka szansa dla łódzkiego lotniska […]. Nie ma żadnego zagrożenia ani powiązania pomiędzy jedną a drugą inwestycją”. Tymczasem Mariusz Szpikowski, prezes Polskich Portów Lotniczych powiedział zupełnie co innego :„Łódź jest wedle naszych wyliczeń w bezpośredniej strefie oddziaływania CPK i bardziej się będzie ludziom z tego regionu opłacało jechać do lotniska centralnego niż do Łodzi’’. To bardzo nas niepokoi – powiedział przewodniczący Klubu Radnych PO Mateusz Walasek. Dodał, że jego zdaniem pieniądze trwonione są w Radomiu, a Łódź nie uzyskuje należnego wsparcia ani od rządu, ani od łódzkich posłów PiS.

Sylwester Pawłowski, przewodniczący Klubu Radnych SLD uważa, że Radom nie jest dobrze skomunikowany ani z Warszawą, ani z resztą kraju.

- Szanse na zwiększenie liczby chętnych mogących korzystać z tego lotniska są znikome. Na terenie jednego województwa – mazowieckiego zostaną zrealizowane cztery inwestycje. Będziemy mieli cztery lotniska. Poza Modlinem, Chopinem, Radomiem będzie jeszcze wybudowany Centralny Port Komunikacyjny. W jaki sposób na terenie jednego województwa będzie można bezkolizyjnie obsługiwać cały kraj, a z drugiej strony zapewnić dobry transport i dojazd? Łódź jest miastem, w którym tradycje lotnicze sięgają międzywojnia. Dziś dla rządzących rozwój naszego lotniska jest nie do przyjęcia. Dlaczego? Warto zastanowić się nad tym, czemu mają służyć publiczne pieniądze i dlaczego polityka dominuje nad zdrowym rozsądkiem – uważa Sylwester Pawłowski.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt