Jak pomóc dzieciom doświadczającym przemocy domowej? Radni współtworzyli instrukcje postępowania

Dzisiaj odbyła się konferencja radnych Rady Miejskiej w Łodzi na której mówili o instrukcji postępowania w przypadku wykrycia przemocy domowej.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Krzysztof Makowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: Jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ po wielu miesiącach naszej komisji udało się wypracować procedurę postępowanie w wypadku zauważenia krzywdzonego dziecka. W ostatnich latach wielokrotnie dochodziło do trudnych sytuacji w rodzinach. Nie potrafiono reagować w sposób odpowiedni, co skutkowało tragedią dziecka. Musimy pamiętać, że przemoc w rodzinie ma różny wymiar. Poza przemocą fizyczną istnieje również przemoc psychiczna. Dla nas najważniejsze jest, by działać w odpowiednim momencie. W ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej działa Zespół Interdyscyplinarny ds. Walki z Przemocą w Rodzinie. Po kilku miesiącach pracy udało im się wypracować poradnik odpowiedniego postępowania. Zachęcam do zapoznania się z informatorem. Jest dostępny na stronie miasta.

Marta Przywara, radna Rady Miejskiej w Łodzi: Instrukcja, o której dzisiaj mówimy, dotyczy w dużej merze postępowania służb. Zależy nam również na tym by trafiła do rodziców. Każdy powinien zapoznać się rodzajami przemocy oraz postępowaniem zmierzającym do ich zwalczania. Jako przewodnicząca komisji sportu zadbam o to, żeby ta instrukcja trafiła do klubów sportowych. Trenerzy mają kontakt z dziećmi. Bardzo często to oni są najbliższymi dla nich osobami. Dzieci często opowiadają im o swoich problemach. Dlatego tak ważne jest, by trenerzy zapoznali się z takim informatorem. Należy też zaznaczyć, że w Łodzi jest procedowanych 428 niebieskich kart, które dotyczą bezpośrednio przemocy wobec dzieci. Musimy być wyczuleni na przemoc wobec dzieci.

Emilia Susniło–Gruszka, radna Rady Miejskiej w Łodzi: Z tego miejsca chciałabym wyrazić podziękowania dla całego zespołu, który doprowadził do wydania informatora. Ten dokument jest przejrzysty dla czytającego. Nie jest za długi, ale zawiera wszystkie najważniejsze informacje dotyczące rozpoznawania i postępowania wobec przemocy. Ten dokument został przesłany do wszystkich placówek oświatowych i placówek zdrowia. Mam nadzieje, że nie będzie to martwa instrukcja, a pracownicy wszystkich miejsc, którym został udostępniony, zapoznają się z nim. Statystyki policyjne mówią, że w 2021 r. przemocą rodzinną zostało dotkniętych, aż 11 tys. To jest około 30 dzieci w ciągu doby, a co za tym idzie, co 50 min krzywdzone jest dziecko. Nie wszystko jest zgłaszane na policję, więc te liczby mogą być większe.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt