Kto robi politykę na tragedii uchodźców z Ukrainy?

Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: - Od dwóch tygodni mamy do czynienia z niespotykaną od czasów II wojny światowej katastrofą humanitarną.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: - Trwa wojna na Ukrainie. Miliony uchodźców szukają schronienia i bezpieczeństwa. Docierają do Polski i do Łodzi. Widzimy także ogromną falę solidarności. Łodzianie otwierają swoje serca i domy dla ludzi uciekających przed wojną. Rada Miejska także jest solidarna. Czterdziestu radnych na ostatniej sesji głosowało za zerwaniem relacji partnerskich z miastami rosyjskimi i białoruskimi. Chcemy być razem ponad wszelkimi podziałami. Zwracam się do pani poseł Hanny Gill-Piątek o to, abyśmy nie dzielili się i nie wprowadzali polityki do obecnych działań. Powinniśmy ramię w ramię stanąć na ulicy Piotrkowskiej w namiocie oraz wszędzie tam, gdzie niesiona jest pomoc i pomagać uchodźcom. To nie jest czas, aby ugrywać kapitał polityczny na tragedii ludzi. Apeluję, żebyśmy nie próbowali rozgrywać tą kartą polityczną dramatu tych osób. Pani poseł proponuje, abyśmy w zasobie komunalnym kwaterowali uchodźców. Niestety Łódź nie posiada pustostanów i wolnych lokali, w którym można by zakwaterować Ukraińców. Posiadamy pomieszczenia do remontu, które są w ramach rewitalizacji. Poza tym posiadamy całą listę łodzian oczekujących na zakwaterowanie. Nieśmy pomoc ludziom, to nie jest czas na politykę.

Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - Wielokrotnie apelowaliśmy, żeby nie uprawiać polityki na ludzkiej tragedii. Niestety pani poseł nie wzięła tych słów do swojego serca i teraz chce uprawiać tanią, polityczną propagandę i populizm. Łodzianie zdali wzorowo egzamin z solidarności i empatii do drugiego człowieka. 25 tirów z pomocą humanitarna trafiło już na Ukrainę. Łódzki samorząd także stanął na wysokości zadania. Istnieją punkty informacyjne, gdzie Ukraińcy otrzymują pomoc. Apelujemy o solidarne pomaganie uchodźcom. Pokażmy swoją jednomyślność. Zabiegajmy, żeby w specustawie znalazły się zapisy, gwarantujące pieniądze samorządom, ponieważ będą one bardzo potrzebne uchodźcom.

Polecane aktualności

Dla pokoju i praw człowieka! "Błękitny marsz" z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między… więcej

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

Kontakt