Łódź walczy ze smogiem

- Rządowy program „Czyste Powietrze” okazuje się fiaskiem – powiedział Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent miasta Łodzi.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- Przeznaczono na niego bardzo dużo pieniędzy. Ambitnie planowano podpisać około 400 tys. umów. A faktycznie zostało złożonych trochę ponad 13 tys. wniosków. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, kierując się uczciwymi intencjami, powinien postąpić podobnie jak w przypadku 500 +, czyli przekazać pieniądze samorządom i umożliwić skuteczną realizację programu. Projektu „Czyste Powietrze” administracja rządowa nie potrafi przeprowadzić w sposób właściwy. Wykonano jedynie pozorowany ruch. Rząd umożliwił działania samorządom, a jednocześnie nie przekazał żadnych środków finansowych na prowadzenie programu. Na szczęście od roku 2017 miasto realizuje z dużym powodzeniem swój własny projekt. Zlikwidowaliśmy 3 333 paleniska, rozpatrzyliśmy 2 982 wnioski, skutecznie wydaliśmy 12,5 mln zł. Możemy działać mądrze. Potrzebujemy jedynie realnej współpracy, która nie będzie pozorowana – dodał wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

W listopadzie 2017 roku Sejmik Województwa Łódzkiego przyjął uchwałę, która obliguje samorządy, żeby do końca 2027 roku zlikwidować wszystkie paleniska, które nie spełniają norm.

- Wsparcie finansowe dla samorządów otrzymane od rządowego programu miałoby olbrzymie znaczenie – podkreślił Piotr Bors, dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej UMŁ.

- Łódź przeznaczyła ponad 12 mln zł na walkę ze smogiem. Nie możemy jednak zapominać o biedniejszych samorządach na terenie województwa, które nie mają pieniędzy. W małych miejscowościach jest także więcej niedozwolonych palenisk. Apelujemy do rządu PiS-u, aby przekazał pieniądze na walkę ze smogiem. W przeciwnym razie środki finansowe zostaną zmarnowane – stwierdził dyrektor Piotr Bors.

- Łódzki program może dawać przykład projektowi „Czyste Powietrze”, ponieważ jest realizowany bardzo skutecznie – powiedziała Antonina Majchrzak, radna Klubu Radnych KO.

- Pragniemy go rozwijać. Należy niestety dodać, że Komisja Europejska zgłaszała wątpliwości dotyczące „Czystego Powietrza”. Dotyczyły one małej ilości podpisywanych umów. Zastanawiające jest, z czego ona wynika? Może budżet programu nie został odpowiednio zaplanowany. Krzywdzące są dla nas słowa prezydenta Francji, który powiedział, że to Polska blokuje zmiany w walce z klimatem. Obecnie wstydzimy się „Czystego Powietrza”. Apelujemy do rządu o podjęcie konkretnych działań – dodała radna Antonina Majchrzak.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt