Najwyższy czas na nowy CZAS w Łodzi

Nowy CZAS był gotowy już jesienią 2020 r., jednak epidemia wstrzymała wszelkie działania klubu dla seniorów. Teraz Miejskie Centrum Medyczne „Górna", przy którym powstało Centrum, zdecydowało się na uruchomienie części zajęć - oczywiście z zachowaniem wszelkich obostrzeń związanych z epidemią.

Głównym celem zarówno tego projektu, jak i wszystkich powstających CZAS, jest edukacja zdrowotna seniorów oraz promowanie aktywnego trybu życia - niezależnie od wieku.

Nowe Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora zaprasza na:

- spacery po parku Podolskim z kijkami oraz elementami ćwiczeń ogólnokondycyjnych z fizjoterapeutką i instruktorem nordic walking (w grupach do 5 osób)

- zajęcia na siłowni zewnętrznej przy CZAS przy ul. Rzgowskiej 170 (grupy do 5 osób, urządzenia są dezynfekowane, zapewniona opieka profesjonalnego instruktora)

- ćwiczenia rehabilitacyjne na stronie FB - prezentacje, do wykorzystania w domu

Szczegółowe informacje o zajęciach oraz możliwość zapisów od poniedziałku do piątku, w godz. 8:30-9:00 oraz 14:00-15:00 pod nr tel. 42 306 74 74

Przy ul. Rzgowskiej 170, kiedy będzie można uruchomić zajęcia wewnątrz, zaplanowane są: zajęcia edukacyjne, rekreacyjne oraz zdrowotne, wykłady, prelekcje, spotkania oraz kursy komputerowe dla seniorów.

W nowy centrum na ul. Rzgowskiej 170 znajdziemy:

  • salę wyposażoną w komputery oraz rzutnik, gdzie będzie można zorganizować popularne wśród seniorów warsztaty nauki obsługi komputera czy smartfona
  • salę sportowo-rekreacyjną z piłkami, matami i innymi urządzeniami do ćwiczeń, gdzie będzie można zorganizować gimnastykę, ale i np. rozstawić krzesełka i zrobić większe spotkanie
  • czytelnię połączoną z salą przeznaczoną do gier i warsztatów
  • szatnię
  • kuchnię

Wszystkie pomieszczania są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. CZAS powstał przy poradni Miejskiego Centrum Medycznego na Górnej. 

Głównym celem zarówno tego projektu, jak i wszystkich powstających CZAS, jest edukacja zdrowotna seniorów oraz promowanie aktywnego trybu życia - niezależnie od wieku. Ideą jest tworzenie w miejskich przychodniach punktów, które będą pełnić równocześnie funkcje miejsc spotkań edukacyjnych, rekreacyjnych, prozdrowotnych oraz towarzyskich, jak i kawiarenek internetowych oraz świetlic.

Koszty budowy i wyposażenia centrum to ok. 400 tys. zł .

Co warto podkreślić, we wrześniu ubiegłego roku, tuż obok poradni przy ul. Rzgowskiej i nowego CZAS otworzył się wart 370 tys. zł kompleks rehabilitacyjno-rekreacyjny, czyli zewnętrzna siłownia. Znajdziemy tu osiem różnego rodzaju urządzeń do ćwiczeń dla osób w każdym wieku oraz z różną sprawnością, ławeczki, a dla młodszych - zestaw urządzeń do kalisteniki. Obok zaś parking z miejscami dla osób z niepełnosprawnościami. To projekt kompatybilny z Centrum Seniora i powstały z myślą o nim. 

Podobnie zresztą działają CZAS przy Szpitalnej oraz Libelta – zapewniają zarówno zajęcia przy komputerach, w salach centrów, jak i na ogólnodostępnych siłowniach pod chmurką. 

Przypomnijmy że w październiku 2020 r., w związku z epidemią, miasto zawiesiło zajęcia w pomieszczeniach Centrów Zdrowego i Aktywnego Seniora. CZAS jednak proponuje seniorom zajęcia online oraz – o ile to możliwe – spotkania w plenerze, w grupie do 5 osób (zgonie z wytycznymi rządowymi)
I tak np. CZAS przy ul. Libelta na Bałutach zaprasza na spacery nordic walking
w lesie Łagiewnickim (na zajęcia obowiązują zapisy). Przypomnijmy, że wraz
z zawieszeniem działania centrów  wiosną – CZAS oferowało swoim podopiecznym gimnastykę on-line czy konkursy.

Od trzech lat w Łodzi, sukcesywnie otwierane są kolejne Centra Zdrowego
i Aktywnego Seniora. W 2017 r. pierwsze, na Widzewie przy ul. Szpitalnej, kolejne
w 2018 r. przy ul. Cieszkowskiego na Górnej oraz w ubiegłym roku przy ul. Libelta na Bałutach. Teraz przyszedł czas na CZAS przy ul. Rzgowskiej 170.

 

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej

O Climate City Mission i NEEST w Brukseli

MM / KS

Prezydent Hanna Zdanowska uczestniczy w Brukseli w posiedzeniu URBAN Intergroup pod przewodnictwem… więcej

53 lata temu Łódź stanęła w obronie swoich praw. W Manufakturze obchodzono rocznicę strajku włókniarek.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W 1971 r. łódzcy włókniarze i włókniarki przerwali pracę na znak protestu przeciwko podwyżkom… więcej

Pamięci Romów i Sinti zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

W listopadzie 1941 roku na terenie Litzmannstadt Getto Niemcy utworzyli podobóz cygański, do którego… więcej

Kontakt