Nowy Dom Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych w zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej

Pokój rehabilitacji, pokój terapii, przestronny pokój dzienny, w którym można odpocząć lub się zrelaksować, obszerna jadalnia wraz z pomieszczeniami kuchenno-magazynowymi, a także kącik komputerowy składają się na nową filię Domu Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych prowadzoną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi. Placówka została przeniesiona z wcześniejszej siedziby przy ul. Piotrkowskiej 121 do zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 142 (tuż przy OFF Piotrkowska).

fot. UMŁ
11 zdjęć
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Filia zajmuje niemal całe I piętro w trzykondygnacyjnym budynku (czyli prawie 330 mkw.). Do swojej dyspozycji posiada także dwa balkony z bezpośrednim widokiem na ul. Piotrkowską oraz taras z widokiem na podwórko. Do placówki prowadzą zarówno schody, jak i winda, a wszystkie pomieszczenia zostały specjalnie dostosowane do pobytu w nich osób z niepełnosprawnościami, w tym także takich poruszających się na wózkach inwalidzkich. Filia jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt: rower rehabilitacyjny, fotele masujące, tablicę do ćwiczeń manualnych, podnośnik transportowy, pionizator, wózki inwalidzkie, balkoniki oraz maty i piłki rehabilitacyjne.

Placówka jest przeznaczona dla 20 pełnoletnich (w wieku od 18 do 35 lat) podopiecznych z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie korzysta z niej 15 osób. Pozostałe pięć miejsc pozostaje wolnych do dyspozycji osób z niepełnosprawnościami z terenu całej Łodzi. By skorzystać z oferty placówki, wystarczy zatelefonować pod numer: (42) 655 89 05.

- Głównym założeniem Domu Dziennego Pobytu przy ul. Piotrkowskiej, podobnie jak pozostałych tego typu naszych placówek funkcjonujących na terenie Łodzi, jest wszechstronne wsparcie na rzecz zdrowia i rewalidacji osób z niepełnosprawnościami, czyli przywrócenia sprawności w stopniu, który pozwoli na optymalne ich funkcjonowanie - mówi Dorota Lenk, kierownik I Wydziału Pracy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – Codzienna praca opiekuńczo-wychowawcza, jaka jest realizowana przez naszych pracowników, polega na kształtowaniu i usprawnianiu zarówno samoobsługi, jak i samodzielności podopiecznych, a także na kształtowaniu umiejętności współżycia w środowisku oraz ćwiczeniu sprawności manualnej.

Filia przy ul. Piotrkowskiej jest do dyspozycji od poniedziałku do piątku od godz. 7 do godz. 17. Korzystające z niej osoby mają zapewnione całodzienne wyżywienie. Podopieczni mają również zagwarantowane wsparcie pedagogiczne oraz psychologiczne. Na terenie placówki odbywają się poza tym zajęcia plastyczne, taneczne, teatralne, muzyczne i kulinarne. Dwa razy w tygodniu warsztaty w Domu Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych przy ul. Piotrkowskiej prowadzi także Stowarzyszenie Kamienica 56.

- Wśród zajęć, które mieliśmy okazję prowadzić do tej pory w filii przy ul. Piotrkowskiej, była m.in. dogoterapia - mówi Iwona Pietrzak, prezes zarządu Stowarzyszenia Kamienica 56. – W planach mamy z kolei, jak tylko wróci do nas wiosenna aura, hortiterapię, czyli oddziaływanie na kondycję psychiczną, fizyczną i intelektualną osób za pomocą roślin, a bardziej precyzyjnie – za pomocą prac ogrodniczych. Wykorzystamy do tego taras, którym dysponuje placówka.

W planach są także wspólne wyjścia i wyjazdy integracyjne, m.in. do Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz do Experymentarium.

Koszt rewitalizacji całej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 142 , w tym także powstania Domu Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych, to nieco ponad 6,2 mln zł.

*****

Oprócz filii Domu Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych przy ul. Piotrkowskiej 142 w Łodzi funkcjonują jeszcze dwie inne tego typu miejskie placówki: przy ul. Rojnej 18a na Teofilowie oraz przy ul. Ćwiklińskiej 5a na Widzewie. Łącznie wszystkie trzy lokalizacje dysponują prawie 100 miejscami dla podopiecznych. Przez cały ubiegły, 2021 r. ze wszystkich trzech placówek skorzystało w sumie 87 łodzian z niepełnosprawnościami.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 6" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0004/17-00 zawartej w dniu 30 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt