Odsłonięto tablicę upamiętniającą Juliusza Heinzla i Kazimierza Monitza

W Urzędzie Miasta Łodzi odsłonięto tablicę upamiętniającą właścicieli posesji przy ul. Piotrkowskiej 104 i 106.

7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

- Z okazji dwustulecia Łodzi przemysłowej chciałbym przypomnieć osoby, które odegrały bardzo ważną rolę w historii naszego miasta – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

- Juliusz Heinzl i Kazimierz Monitz byli współwłaścicielami posiadłości, w których obecnie się znajdujemy. Ci przedsiębiorcy tworzyli ziemię obiecaną i Łódź przemysłową. Odsłaniając tablicę, pragniemy oddać im hołd – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

- Należy stale pielęgnować dziedzictwo kulturowe naszego miasta – podkreśliła Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Miasta Łodzi.

- W Małej Sali Obrad wisi już portret Juliusza Heinzla, który został podarowany przez jego praprawnuka. Chcemy edukować młode pokolenia, kontynuować tradycje oraz nadal wracać do korzeni i historii– dodała wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

W uroczystości wzięli udział wiceprezydent Miasta Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski oraz potomkowie rodziny Heinzlów.

Juliusz Heinzel przy ul. Piotrkowskiej 104, w 1964 roku założył własną tkalnię towarów wełnianych. Kilka lat później był już królem wełny, posiadającym największy na terenie Królestwa Polskiego kompleks produkcyjny wytwarzający wyroby wełniane i półwełniane.

Pałac przy ulicy Piotrkowskiej 104 był pierwszą z trzech siedzib Juliusza Heinzla, którego budowa ukończona została w roku 1882. Wzniesiony został według projektu Hilarego Majewskiego, a jego budowniczym był przyszły zięć Juliusza Heinzla -  Otto Gehling. Usytuowany został przy fabryce wyrobów wełnianych, tuż przed zabudowaniami fabrycznymi, rozciągającymi się w głębi posesji. Była to budowla w stylu eklektycznym, z przewagą elementów nawiązujących do renesansu berlińskiego.

W 1932 i 1933 roku część budynków - przy ul. Piotrkowskiej 104a i 106 - nabyło małżeństwo Kazimierza i Stanisławy Monitzów. Kazimierz Monitz był łódzkim przedsiębiorcą, założycielem kilku firm z branży garbarskiej i chemicznej.  Od 1934 r. pełnił funkcję Konsula Honorowego Belgii w Łodzi, a od 1942 roku pracował w Oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża w Palestynie.

W 1952 r. budynek pałacu przejął Skarb Państwa. W 2007 roku pani Danuta Porter – spadkobierczyni i córka Kazimierza Monitza – sprzedała nieruchomość przy ul. Piotrkowskiej 104a gminie Łódź.

Obecnie pałac zintegrowany z budynkami fabrycznymi, adaptowany na biura, jest siedzibą urzędów: Urzędu Miasta Łodzi i Urzędu Wojewódzkiego.

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Kontakt