Przyszłość WZL nr 1 w Łodzi jest pod znakiem zapytania

- Miały być śmigłowce. Nowe miejsca pracy w łódzkich Wojskowych Zakładach Lotniczych i rozwój zakładu. A mamy 3 lata wstydu. Trzecią rocznicę protestów pracowników WZL. I... trzy wyremontowane w łódzkich zakładach helikoptery dla Senegalu – mówił na konferencji prasowej Mateusz Walasek, przewodniczący Klubu Radnych PO. Przypomniał, że w czerwcu 2015 roku ulicą Piotrkowską przeszła manifestacja pracowników Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1, którzy martwili się o swoją przyszłość.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Okazuje się, że mieli rację. W październiku 2016 roku mówiono o zamówieniu na 50 śmigłowców, później pan minister Macierewicz w Łodzi mówił o 21, następnie ogłoszono przetarg na 12 maszyn, a w tym miesiącu okazało się, że potrzebne są tylko cztery. I nie jest wcale pewne, że i ta liczba się nie zmieni na niekorzyść - powiedział Mateusz Walasek i przedstawił dziennikarzom mały model śmigłowca, który jego zdaniem symbolizuje rządowe plany w tym zakresie.

Dodał, że przyszłość Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 stoi pod znakiem zapytania.

- Oczywiście, mogą być remonty. Ostatnio remontowaliśmy trzy śmigłowce dla Senegalu. Śmigłowce poradzieckie są również w Kolumbii, ale niczego w tym momencie  nie sugeruję. W oparciu o remontowanie śmigłowców poradzieckich można funkcjonować tylko do jakiegoś czasu. W ten weekend mieliśmy paradę marynarki wojennej. Wzięły w niej udział śmigłowce – 40, 50 – letnie i jeden trochę nowszy. To niestety pokazuje stan w jakim znajduje się polskie wojsko – uważa Mateusz Walasek.

Marcin Bugajski, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego podkreślił, że polska armia powoli staje się bezbronna i najwyższy czas to zmienić. Radni zaapelowali do posłów PiS z naszego regionu o aktywne działanie, tak żeby WZL nr 1 w Łodzi mogły zacząć produkcję śmigłowców wielozadaniowych.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt