Rada Miejska uhonorowała dawców szpiku

- Łódź docenia wkład dawców szpiku w ratowanie życia drugiego człowieka - w naszym mieście będą jeździć bezpłatnie w MPK – poinformował Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów ma na celu zachęcić łodzian do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych krwi obwodowej. Im więcej osób zarejestrowanych, tym większe prawdopodobieństwo uratowania ludzkiego życia - wartego o wiele więcej niż symboliczny koszt biletu.  

W Polsce średnio co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że zachorowała na białaczkę. Diagnozę tę słyszą zarówno osoby dorosłe, młodzież, jak i rodzice małych, bezbronnych dzieci. Nowotwór krwi może dotyczyć bowiem każdego, niezależnie od wieku. Często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

Głównym założeniem uchwały jest propagowanie wśród mieszkańców Łodzi idei dawstwa, pokazanie, jak ważną rolę odgrywają dawcy szpiku w walce z nowotworami krwi. Każdy z nas może zostać dawcą i pomóc chorej na białaczkę osobie dając jej szansę na zdrowie i życie.

W Łodzi mieszka 93 dawców przeszczepu, w tym 9 zasłużonych dawców. W takich miastach, jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Rzeszów, Białystok, Elbląg czy Lublin dawcy mogą poruszać się komunikacją miejską bezpłatnie – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

 

- Pragniemy w sposób symboliczny uhonorować dawców – powiedziała Emilia Susniło-Gruszka, radna Rady Miejskiej.

- Zachęcamy do rejestrowania się w bazie dawców, która musi być niewspółmiernie większa niż baza biorców. Znalezienie bliźniaka genetycznego jest bardzo rzadkie. Zgodnie z podjętą uchwałą do przejazdu upoważniać będzie legitymacja „Dawca Przeszczepu” lub „Zasłużony Dawca Przeszczepu” wraz z dokumentem stwierdzającym tożsamość lub potwierdzeniem tożsamości przy pomocy aplikacji mObywatel – dodała radna Emilia Susniło-Gruszka.

 

- Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się  w bazie Fundacji DKMS – powiedziała Elżbieta Bartczak, radna Rady Miejskiej.

- Z wewnętrznej strony polika pobierany jest wymaz i już zostaje się potencjalnym dawcą. Moja bliska osoba boryka się z ostrą białaczką szpikową. Ludzie chorzy bardzo czekają na dawców, którzy stanowią dla nich możliwość dalszego życia. Niestety wiele osób nie zdąży doczekać przeszczepu – dodała radna Elżbieta Bartczak.

Polecane aktualności

Pokaz Światło Przyszłości (wizualizacja) -  mat. Biuro prasowe ŁMF

Light.Move.Festival 2020 w ten weekend!

BRP

Już w ten weekend odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Light.Move.Festival, największego wydarzenia... więcej

Bezzwrotne pożyczki i dotacje dla przedsiębiorczych, którzy chcą otworzyć własny biznes w Łodzi

Marcin Masłowski / BRP

Łódź wspiera rozwój małych firm. Projekt „Łódzka Rewita III” zakłada bezzwrotne wsparcie dla osób... więcej

Mielczarskiego 3 - wizualizacja

Podpisana umowa na remonty kamienic przy ul. Mielczarskiego

Małgorzata Loeffler / ZIM

Dom gościnny, kawiarnia, świetlica dla młodzieży i komfortowe mieszkania komunalne, czyli kolejne... więcej

Kampania „nie marnuje 1/3” w restauracji Także Tego -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Łódź przeciwko marnowaniu żywności

Zuzanna Bociaga / ŁCW

Aż 1/3 całej wyprodukowanej na świecie idealnie świeżej i pysznej żywności nigdy nie trafia na nasze... więcej

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Hufcowej 5 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Remonty łódzkich szkół i przedszkoli. W 3 lata zmodernizowanych zostało 70 budynków

Monika Pawlak / BRP

Od 2017 roku miasto realizuje projekt termomodernizacji szkół i przedszkoli w ramach którego 70... więcej

Kontakt