Rada Miejska uhonorowała dawców szpiku

- Łódź docenia wkład dawców szpiku w ratowanie życia drugiego człowieka - w naszym mieście będą jeździć bezpłatnie w MPK – poinformował Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów ma na celu zachęcić łodzian do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych krwi obwodowej. Im więcej osób zarejestrowanych, tym większe prawdopodobieństwo uratowania ludzkiego życia - wartego o wiele więcej niż symboliczny koszt biletu.  

W Polsce średnio co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że zachorowała na białaczkę. Diagnozę tę słyszą zarówno osoby dorosłe, młodzież, jak i rodzice małych, bezbronnych dzieci. Nowotwór krwi może dotyczyć bowiem każdego, niezależnie od wieku. Często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

Głównym założeniem uchwały jest propagowanie wśród mieszkańców Łodzi idei dawstwa, pokazanie, jak ważną rolę odgrywają dawcy szpiku w walce z nowotworami krwi. Każdy z nas może zostać dawcą i pomóc chorej na białaczkę osobie dając jej szansę na zdrowie i życie.

W Łodzi mieszka 93 dawców przeszczepu, w tym 9 zasłużonych dawców. W takich miastach, jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Rzeszów, Białystok, Elbląg czy Lublin dawcy mogą poruszać się komunikacją miejską bezpłatnie – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

 

- Pragniemy w sposób symboliczny uhonorować dawców – powiedziała Emilia Susniło-Gruszka, radna Rady Miejskiej.

- Zachęcamy do rejestrowania się w bazie dawców, która musi być niewspółmiernie większa niż baza biorców. Znalezienie bliźniaka genetycznego jest bardzo rzadkie. Zgodnie z podjętą uchwałą do przejazdu upoważniać będzie legitymacja „Dawca Przeszczepu” lub „Zasłużony Dawca Przeszczepu” wraz z dokumentem stwierdzającym tożsamość lub potwierdzeniem tożsamości przy pomocy aplikacji mObywatel – dodała radna Emilia Susniło-Gruszka.

 

- Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się  w bazie Fundacji DKMS – powiedziała Elżbieta Bartczak, radna Rady Miejskiej.

- Z wewnętrznej strony polika pobierany jest wymaz i już zostaje się potencjalnym dawcą. Moja bliska osoba boryka się z ostrą białaczką szpikową. Ludzie chorzy bardzo czekają na dawców, którzy stanowią dla nich możliwość dalszego życia. Niestety wiele osób nie zdąży doczekać przeszczepu – dodała radna Elżbieta Bartczak.

Polecane aktualności

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Hufcowej 5 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Remonty łódzkich szkół i przedszkoli. W 3 lata zmodernizowanych zostało 70 budynków

Monika Pawlak / BRP

Od 2017 roku miasto realizuje projekt termomodernizacji szkół i przedszkoli w ramach którego 70... więcej

Park Źródliska z lotu ptaka -  fot. Archiwum UMŁ

Rok 2029: nowy termin Zielonego Expo w Łodzi

BRP

Pandemia wymusiła zmianę terminu organizacji EXPO World w Dubaju, które rozpocznie się rok później i... więcej

Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent miasta Łodzi i Mariola Melon, prezes Fundacji Kamelot -  fot. UMŁ

Rusza wart 1,5 miliona złotych projekt dla osób bezrobotnych i zadłużonych

Jolanta Baranowska / BRP

Nauczymy zawodu, pomożemy znaleźć pracę, doradzimy jak wyjść z długów i ponownie się nie zadłużać.... więcej

Port Lotniczy w Łodzi -  fot. Archiwum UMŁ

Jaka będzie przyszłość lotniska w Łodzi?

BRP

Idea budowy logistycznego hubu cargo na terenach lotniska i w jego okolicy ma związek z... więcej

Kamienica przy ul. Roosevelta 17 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Wypiękniała kolejna kamienica w centrum

Małgorzata Loeffler / ZIM

Detale snycerskie, kartusze herbowe, maszkarony z pióropuszami i róg obfitości: wypiękniała kolejna... więcej

Kontakt