- Mam nadzieję, że uda się zdążyć do 1 czerwca. Radni podjęli taką decyzję ponad podziałami. Będziemy także omawiać projekt uchwały dotyczący uporządkowania terenu wokół parku i zamontowania tablicy informacyjnej na temat pomnika. Czekamy na opinię Instytutu Pamięci Narodowej w tej sprawie. Pragnę podziękować całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 81 w Łodzi za zaangażowanie i upamiętnianie historii – dodała radna Monika Malinowska-Olszowy.
- Dziękujemy dyrekcji szkoły, nauczycielom i dzieciom, że 1 czerwca zawsze upamiętniają historię Polski przy Pomniku Pękniętego Serca – podkreśliła Elżbieta Bartczak, radna Klubu Radnych KO.
- W szkole znajduje się mała ekspozycja muzealna poświęcona obozowi przy ul. Przemysłowej. Zachęcam do jej obejrzenia. Pomnik w parku woła do całego świata. Ze względu na dzieci żyjące w czasach II wojny światowej jesteśmy zobowiązani do uczczenia ich pamięci. Niech wieczny znicz zapłonie w hołdzie pomordowanym dzieciom – dodała radna Elżbieta Bartczak.
- Park im. Szarych Szeregów jest miejscem spajającym społeczność Łodzi – stwierdził Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.
- Pamiętam, że w latach 80-tych odbywało się w nim rzeczywiste przeżywanie historii. Widząc pomnik i sylwetkę wychudzonego dziecka dotykaliśmy tragedii najmłodszych. Te wspomnienia tkwią w mojej pamięci do dzisiaj. Nie można dopuścić, aby podobny wojenny koszmar się powtórzył. Płonący ogień będzie namacalnym dowodem na to, że pamięć trwa – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.