Rozwiązanie problemów partycypacji

W Łodzi należy wprowadzić nowe narzędzie partycypacji – panel obywatelski – uważają wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bartosz Domaszewicz, wiceprzewodniczący Klubu Radnych KO Damian Raczkowski i radna Klubu KO Emilia Susniło-Gruszka.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Przygotowali w tej sprawie projekt uchwały. Z panelu obywatelskiego korzystają już w Polsce dwa miasta – Gdańsk i Lublin. Do zajęcia się danym tematem zaprasza się losowo wyłonioną, reprezentatywną grupę mieszańców, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak płeć, wiek, dzielnica czy poziom wykształcenia. Kluczowym elementem panelu obywatelskiego jest debata.

- W tych miastach, w których został wprowadzony, panel obywatelski się sprawdził. Mieszkańcy są nim bardzo zainteresowani. Są różne formy paneli. Warto to skuteczne rozwiązanie wdrożyć w naszym mieście – uważa Damian Raczkowski.

W Łodzi mamy różne formy partycypacji – przypomina Bartosz Domaszewicz.

- Są to formy konsultacji, spotkań warsztatowych, głosowania w ramach vox populi. Ich efekt jest różny. Czasem winna jest na przykład niska frekwencja mieszkańców. Zdarza się, że efekt konsultacji jest podważany. Kwestionowana jest liczba uczestników, ich zaangażowanie w konsultacje. Panel obywatelski jest rozwiązaniem tego dylematu – uważa Bartosz Domaszewicz.

- Bardzo ważne jest to, że wszyscy paneliści mają bardzo szeroką wiedzę o temacie, o którym podejmują decyzje. Nie jest tak, że decydują na podstawie swoich dotychczasowych doświadczeń. W panelu obywatelskim uczestniczą także organizacje pozarządowe, eksperckie. Ważne jest to, że nie ma w nim przewagi jednej z organizacji lub strony – podkreśla radna Emilia Susniło-Gruszka.

Rekomendacje panelu są wiążące - założenie jest takie, że mają mieć realny wpływ na podejmowane decyzje. Wymagany poziom poparcia dla wiążącej rekomendacji to 80 procent zgodności wszystkich panelistów. Za udział w panelu jego uczestnicy otrzymują wynagrodzenie.

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt