Skuteczna broń kobiet na degradację środowiska

- Rozpoczynamy strajk przeciwko zanieczyszczeniu środowiska. Jak z nim walczyć? – zapytała Małgorzata Niewiadomska-Cudak, wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- Rocznie aż 40 tys. osób umiera w Polsce z powodu zanieczyszczenia środowiska. Smog skraca nasze życie średnio o rok. O metodach walki z zanieczyszczeniem oraz na temat migracji klimatycznej opowiemy na konferencji w poniedziałek, 15 kwietnia 2019 roku o godzinie 17:00 w Małej Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi. Poruszymy także kwestię skutków zmian klimatycznych na zdrowie kobiet i mężczyzn. W Polsce 19 miast jest zanieczyszczonych benzopirenem, substancją rakotwórczą. U kobiet powoduje on problemy z bezpłodnością i rozwojem płodu. Także depresja może wynikać z zanieczyszczeń środowiska. Czy wobec tego powinniśmy ćwiczyć na świeżym powietrzu? Czy należy nosić maski antysmogowe? Powinniśmy zakupić do domu odświeżacz powietrza? Jak dracena wpływa na jakość powietrza? Wyspa Malediwy może się już wkrótce znaleźć pod wodą. Mieszkańcy, których jest 400 tys., będą musieli znaleźć nowy dom. Jak wygląda skala uchodźctwa klimatycznego? Odpowiemy na wiele pytań na poniedziałkowej konferencji, na którą bardzo serdecznie zapraszamy – powiedziała radna Małgorzata Niewiadomska-Cudak.

- 14 lutego odbywa się ogólnoświatowa akcja One Billon Rising, która mówi o przemocy wobec kobiet – poinformowała Małgorzata Szymańska, współorganizatorka konferencji.  

- Teraz przedsięwzięcie przyłączyło się do strajku dla ziemi, żeby zwrócić uwagę, że degradacja środowiska jest także formą przemocy wobec kobiet. Uchodźctwo klimatyczne dotyczy przede wszystkim najbiedniejszych grup społecznych, w których najczęściej przeważają kobiety. Kobiety w takich rejonach mają ograniczony dostęp do opieki medycznej, transportu, ewakuacji. Nasze działania zmieniają los kobiet, żyjących daleko od nas. Na konferencji opowiemy o chorobach, ograniczaniu produkcji śmieci, ekologicznym życiu – dodała współorganizatorka Małgorzata Szymańska.

- Na konferencji obalimy także pewne mity dotyczące smogu – oznajmił współorganizator konferencji Damian Antoniak.

- Rozpoczynając cykl spotkań edukacyjnych, chcemy przede wszystkim edukować i uświadamiać. Podczas uprawiania sportu w zanieczyszczonym powietrzu nasz organizm chłonie wszystkie substancje jak gąbka. Istnieją jednak pewne rozwiązania, o którym opowiemy – powiedział współorganizator Damian Antoniak.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt