Skwer Wiedźmina

Słynny Wiedźmin Geralt z Rivii znalazł swoje miejsce w Łodzi. Skwer jego imienia mieści się przy placu Komuny Paryskiej, niedaleko budynku, w którym znajdują się Urząd Miasta Łodzi i Urząd Wojewódzki.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

O nadanie skwerowi takiej nazwy wnioskowali wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Tomasz Kacprzak.

- Pamiętam jak Krzysztof zadzwonił do mnie z pomysłem żebyśmy znaleźli w mieście przestrzeń, którą moglibyśmy poświęcić Wiedźminowi. Chyba wszyscy znamy tę postać z opowiadań, książek Andrzeja Sapkowskiego. To także bohater filmu, gier komputerowych. Co ważne, Wiedźmin to postać łódzka, bo Andrzej Sapkowski to łodzianin, honorowy obywatel naszego miasta. Wiemy, że Wiedźmin walczył z różnymi potworami, które atakowały ludzi. Dlatego liczymy, że dzięki takiemu wyjątkowemu skwerowi w centrum miasta, Wiedźmin będzie nas chronił – powiedział Tomasz Kacprzak.

Skwer przy pl. Komuny Paryskiej wkrótce się zmieni w związku z planowaną rewitalizacją.

- Andrzej Sapkowski jest wybitnym pisarzem. Chyba po Lemie najczęściej tłumaczonym na inne języki. Chcemy do tego miejsca przyciągnąć jeszcze więcej osób. Przed nami ważna i interesująca inwestycja. Skwer Wiedźmina zmieni się nie do poznania. Będzie wciąż zielony, pojawią się nowe nasadzenia, chodniki, trzy kioski. W jednym znajdzie się kawiarnia, kolejny będzie dedykowany literaturze. Zmieni się również stylistyka tego miejsca. Ławki, mała architektura, kioski, plac zabaw będą nawiązywać do tematyki fantasy i twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Myślę, że o tym miejscu będzie głośno w całej Polsce– powiedział Krzysztof Piątkowski.

Rewitalizacja skweru Wiedźmina rozpocznie się w przyszłym roku.

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt