Spotkanie z artystką Katją Felle / finisaż wystawy "Tak pracuje tkanina"

autor:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282)

24.09.2023

Wystawa „Tak pracuje tkanina” ukazuje w jak różnorodny sposób artyści wykorzystują materialny potencjał medium tkaniny. Ważnym elementem współczesnej reinterpretacji tego medium stało się przywrócenie roli społecznej integracji, dzięki czemu rękodzielnicze techniki znów jednoczą ludzi. Właśnie wspólnotowy aspekt kolektywnej pracy jest niezwykle ważny dla Katji Felle, artystki, która zdobyła brązowy medal 17 edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Na spotkaniu opowie o swej praktyce artystycznej, jak i o pracy łączącej pokolenia „Stop-Sew-Reset”. Projekt wciąż trwa, realizowany jest od 2015 r. w Intergenerational Center Ravne w Słowenii. Centrum jest "otwartym studiem", gdzie osoby reprezentujące wiele pokoleń zapraszane są do współtworzenia dzieł sztuki i wymiany wiedzy.

Kluczowymi elementami tego projektu są proces i aspekt współuczestnictwa. Projekt eksponowany był już na wystawach, pokazywany publiczności w czasie jego tworzenia. Tkanina odwzorowuje zrzut błędu ekranu - cyfrowy obraz przechwycony w momencie, gdy program przestał odpowiadać. O ile usterka wyświetla się na ekranie zaledwie przez chwilę, to przedstawienie go za pomocą techniki haftu, zajmuje wiele lat. „Błąd” jest obecny w pracy na trzech poziomach: jako motyw, w transferze między mediami, a także jako „błąd międzypokoleniowy”. Korzystanie z nowoczesnych technologii jest niezrozumiałe i trudne dla osób starszych. Tymczasem, młodsi tracą zainteresowanie technikami rzemieślniczymi, które niegdyś nie służyły wyłącznie urozmaiceniu czasu wolnego. Tkanina jest więc polem, w którym spotykają się różne perspektywy i sposoby rozumienia. Technologia może ułatwić komunikację i zaoszczędzić czas potrzebny do pracy, ale ten – oto paradoks współczesności – wciąż przecieka nam przez palce.

Spotkanie poprowadzi Marta Kowalewska, główna kuratorka CMWŁ oraz współkuratorka wystawy „Tak pracuje tkanina”.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 24 września (sobota) godz. 16:00
Limit osób: 25
Bilet: 8 zł (do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl)

Katja Felle - artystka urodziła się w 1988 roku w Słowenii. Mieszka i pracuje w Słowenii i we Francji. Ukończyła Univerza v Ljubljani Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (Akademia Sztuk Pięknych i Projektowania na Uniwersytecie w Lublanie) oraz Universität der Künste Berlin (Berliński Uniwersytet Sztuki). Jej prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych; znajdują się także w kolekcjach publicznych i prywatnych w Słowenii, Austrii i Niemczech.

Artystka realizuje się głównie jako malarka i art-mediatorka. Bada, przechowuje, przywłaszcza i przekształca wizualne odniesienia, które zbiera ze świata mediów, tworząc nowe obrazy i formy. Interesują ją treści konsumowane i udostępniane przez ludzi oraz to, jak materiał wizualny zmienia się w zależności od kontekstu. Tkanie jest dla niej metaforą życia i tworzenia. Wiąże się z uspołecznianiem i przekazywaniem wiedzy.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt