„Topografie wspomnień”. Wystawa zdjęć Eugeniusza Hanemana w Miejskiej Galerii Sztuki

Miejska Galeria Sztuki (Galeria Bałucka, Stary Rynek 2) zaprasza na wystawę poświęconą twórczości Eugeniusza Hanemana – „Topografie wspomnień”, związanego z Łodzią nestora polskiej fotografii. 

fot. Eugeniusz Haneman
"Jesienny portret"
5 zdjęć
fot. Eugeniusz Haneman
fot. Eugeniusz Haneman
fot. Eugeniusz Haneman
fot. Eugeniusz Haneman
fot. Eugeniusz Haneman
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

– Przypominamy artystę, który przygodę z fotografią rozpoczął w latach 30. XX w. Przywołujemy obraz osoby o bogatej historii, pełnej zapału i marzeń. Prezentujemy archiwalne materiały, własnoręcznie wykonane modele oraz inne pamiątki stanowiące świadectwo pasji, ale i upływu czasu – podkreśla Dominika Pawełczyk, kuratorka wystawy.

Cywilny reporter

Eugeniusz Haneman był autorem nostalgicznych portretów i pejzaży, a także wielu znanych ujęć dokumentujących powstanie warszawskie – to 63 dni z jego fotograficznego życiorysu. Seria kilku wydarzeń i spotkań, m.in. poznanie Sylwestra Brauna, pseudonim „Kris”, spowodowała, że artysta stał się cywilnym reporterem uwieczniającym akcje powstańcze. Zadaniem Hanemana, uzbrojonego w aparat fotograficzny, było rejestrowanie codzienności okupowanej Warszawy, tworzenie kroniki zniszczeń i zdarzeń. Zdjęcia formatu 18x24 cm, oddawane Delegaturze Rządu na Kraj, służyły m.in. jako ilustracje do gazetek ściennych informujących warszawiaków o prawdziwych wydarzeniach z miasta. 

Sercem łodzianin

Rodowity warszawianin, Eugeniusz Haneman, zdecydował rozwijać swoją karierę w filmowej Łodzi. Z powodzeniem integrował środowisko Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego i Łódzkiego Oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików, do którego należał od początku jego istnienia. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, m.in. Srebrnym Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis. Został również odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezentował fotografie na wielu wystawach w kraju i za granicą. W 2013 r. nazwano jego imieniem Galerię Fotografii ŁTF przy ul. Piotrkowskiej 102.

Wernisaż wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki (Galeria Bałucka, Stary Rynek 2) zaplanowano na czwartek (11 sierpnia) na godz. 18:00. Wstęp wolny.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt