Usłysz wołanie i zareaguj

Ofiara przemocy ma coraz częściej twarz starej kobiety.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Gerontolodzy biją na alarm, że rośnie liczba osób starszych, którzy doświadczają przemocy – powiedziała Małgorzata Niewiadomska-Cudak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi.

- Inna jest agresja wobec ludzi sześćdziesięcioletnich, a osiemdziesięcioletnich, którzy są bardziej schorowani, mniej aktywni i wymagają większej opieki. Stosowane są różne rodzaje  przemocy: fizyczna, psychiczna i ekonomiczna. Statystycznie kobiety najczęściej doświadczają jej ze strony współmałżonków i synów, a mężczyźni – dzieci i wnuków. Coraz więcej zakładanych jest niebieskich kart. Policja informuje, że w 2019 roku założono 3982 niebieskich kart, czyli o 135 kart więcej niż w 2018 roku. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zanotował, że w porównaniu z rokiem 2018, w 2019 roku założono o 286 kart więcej. Apeluję, żeby natychmiast reagować w przypadku zauważenia przemocy wobec seniorów. Należy zadbać o udzielenie pomocy takiej osobie. Istotne są także działania edukacyjne i akcje społeczne. Warto zwrócić uwagę także na cały system instytucjonalnej pomocy dla osób starszych – podkreśliła wiceprzewodnicząca Małgorzata Niewiadomska-Cudak.

14 lutego na Rynku Manufaktury o godzinie 19:00 po raz ósmy odbędzie się akcja Nazywam się Miliard (One Billion Rising), do której przyłączyło się już 70 miast.

- W minionym roku w czasie trwania akcji One Billion Rising zbierałyśmy podpisy pod zmianą definicji gwałtu i napotkałyśmy na duży opór społeczny – poinformowała Małgorzata Szymańska, Prezes Zarządu Fundacji Centrum IN.

- W tym roku pod tym samym hasłem „Tylko TAK oznacza zgodę” również będziemy zbierać podpisy. Pragniemy także zwrócić uwagę na przemoc wobec seniorów. W 2002 roku ONZ podpisało deklarację, w której zwracało uwagę na ten problem i konieczność przeciwdziałania temu zjawisku. Duża liczba seniorów choruje, są zamknięci w domu i dotarcie do nich jest dużym kłopotem. Często osobom starszym podtyka się różne umowy do podpisania. Łatwo jest je oszukać i zmanipulować. To także forma przemocy. Problemem jest również zaniedbanie i brak opieki. Kobiety częściej doświadczają przemocy. Niestety w naszym społeczeństwie można zaobserwować znieczulicę społeczną. 50% ankietowanych odpowiedziało, że lepiej się nie wtrącać. Drugą niejasnością jest ciągłe obwinianie ofiary i myślenie, że krzywdzona osoba sama się o to prosiła. Nie bójmy się reagować. Wszyscy kiedyś będziemy seniorami – dodała Małgorzata Szymańska.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt