Użytkowanie wieczyste przekształciło się we własność. W Łodzi bonifikata 60 procent

1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności. Właściciele będą musieli przez 20 lat wnosić opłatę przekształceniową, chyba że skorzystają z bonifikaty przy jednorazowej wpłacie.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Użytkowanie wieczyste przekształciło się we własność

Rada Miejska w Łodzi ustaliła bonifikatę na poziomie 60 procent. Taka sama ulga przysługuje według ustawy obecnym użytkownikom w zasobach Skarbu Państwa.

Zniesienie użytkowania wieczystego oznacza, że nie trzeba za to płacić, ale pojawi się opłata związana z przekształceniem użytkowania we własność. - Magistrat wyśle zaświadczenia o przekształceniu oraz rozliczenie 20-letniego okresu przekształceniowego. Znajdzie się tam również informacja o możliwości skorzystania z bonifikaty przy opłacie jednorazowej - mówi dyrektor Marek Jóźwiak z Wydziału Zbywania i Nabywania Nieruchomości Urzędu Miasta Łodzi, dodając: - Mieszkaniec nie musi nic robić poza czekaniem na zaświadczenie. Tam będzie podana kwota oraz numer konta, na który trzeba wpłacić pieniądze.

Po uzyskaniu zaświadczenia z urzędu będzie można wystąpić z wnioskiem o jednorazową opłatę przekształceniową z bonifikatą. - Aby z niej skorzystać, nie można mieć żadnych zaległości wobec miasta, nawet w podatku za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Konieczne będzie też oświadczenie, że lokal rzeczywiście spełnia funkcję mieszkalną - dodaje Jóźwiak.  

Bonifikata będzie udzielona tylko osobom fizycznym będącym właścicielami lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych oraz spółdzielniom mieszkaniowym w części mieszkalnej. Bonifikata będzie także zmniejszała się z każdym rokiem. Tylko w 2019 roku będzie można skorzystać z 60 proc. ulgi przy jednorazowej wpłacie. W 2020 roku będzie to 50 proc. W 2021 roku bonifikata spadnie do 40 proc., w 2022 roku do 30 proc., w 2023 roku do 20 proc., a w 2024 roku do 10 procent.

UMŁ szacuje, że z bonifikaty w 2019 roku skorzysta około 40 tys. łodzian czyli blisko połowa uprawnionych.

Powiązane pliki

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt