Użytkowanie wieczyste przekształciło się we własność. W Łodzi bonifikata 60 procent

1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności. Właściciele będą musieli przez 20 lat wnosić opłatę przekształceniową, chyba że skorzystają z bonifikaty przy jednorazowej wpłacie.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Użytkowanie wieczyste przekształciło się we własność

Rada Miejska w Łodzi ustaliła bonifikatę na poziomie 60 procent. Taka sama ulga przysługuje według ustawy obecnym użytkownikom w zasobach Skarbu Państwa.

Zniesienie użytkowania wieczystego oznacza, że nie trzeba za to płacić, ale pojawi się opłata związana z przekształceniem użytkowania we własność. - Magistrat wyśle zaświadczenia o przekształceniu oraz rozliczenie 20-letniego okresu przekształceniowego. Znajdzie się tam również informacja o możliwości skorzystania z bonifikaty przy opłacie jednorazowej - mówi dyrektor Marek Jóźwiak z Wydziału Zbywania i Nabywania Nieruchomości Urzędu Miasta Łodzi, dodając: - Mieszkaniec nie musi nic robić poza czekaniem na zaświadczenie. Tam będzie podana kwota oraz numer konta, na który trzeba wpłacić pieniądze.

Po uzyskaniu zaświadczenia z urzędu będzie można wystąpić z wnioskiem o jednorazową opłatę przekształceniową z bonifikatą. - Aby z niej skorzystać, nie można mieć żadnych zaległości wobec miasta, nawet w podatku za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Konieczne będzie też oświadczenie, że lokal rzeczywiście spełnia funkcję mieszkalną - dodaje Jóźwiak.  

Bonifikata będzie udzielona tylko osobom fizycznym będącym właścicielami lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych oraz spółdzielniom mieszkaniowym w części mieszkalnej. Bonifikata będzie także zmniejszała się z każdym rokiem. Tylko w 2019 roku będzie można skorzystać z 60 proc. ulgi przy jednorazowej wpłacie. W 2020 roku będzie to 50 proc. W 2021 roku bonifikata spadnie do 40 proc., w 2022 roku do 30 proc., w 2023 roku do 20 proc., a w 2024 roku do 10 procent.

UMŁ szacuje, że z bonifikaty w 2019 roku skorzysta około 40 tys. łodzian czyli blisko połowa uprawnionych.

Powiązane pliki

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt