W Łodzi mieszka 1112 osób niewidomych i niedowidzących

- Czy do osoby niewidomej powinniśmy na pożegnanie powiedzieć „do widzenia”? Przecież taka osoba nie zobaczy nas nigdy – zastanawiała się Małgorzata Niewiadomska-Cudak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi.

- Jak należy rozmawiać z takimi osobami? Jak zachować się na ulicy, gdy spotkamy człowieka z białą laską? Łódzki program Centrum Kultury Młodych „Do zobaczenia” jest adresowany nie tylko do niewidomych, ale także do widzących, którzy mogą dowiedzieć się, jak można pomóc osobom z dysfunkcjami wzroku. Jest to program edukacyjno-integracyjny, składający się z 3 części. Pierwsza część będzie panelem edukacyjnym, uczącym zasad savoir vivre’u. Młodzież szkolna podczas zajęć „Dzień z życia supermana” przekona się, jak wygląda codzienność funkcjonowania w ciemności. Druga część projektu polega na integracji, połączonej z ćwiczeniami plastycznymi i tańcem. Program zakończy się 25 października, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Białej Laski. Nasze miasto stara się jak najlepiej pomóc osobom niewidomym i słabowidzącym – podsumowała radna Małgorzata Niewiadomska-Cudak.

 

Łódź posiada totupointy, czyli urządzenia pomagające poruszać się osobom niedowidzącym. Na stronie internetowej niepełnosprawnik.pl znajdziemy na przykład informacje o przystankach, z których odjeżdżają tramwaje niskopodłogowe. Miejskie inwestycje drogowe konsultowane są z Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych.

 

- Społeczeństwo chce pomóc osobom niewidomym i słabowidzącym, ale nie zawsze wszyscy wiedzą, jak należy to zrobić – powiedział Andrzej Jakubowski, tyflopedagog.

- Zwroty: „do widzenia” i „do zobaczenia” są jak najbardziej dopuszczalne, ponieważ osoby z dysfunkcjami wzroku są członkami całej społeczności. Mam problemy ze wzrokiem, ale chciałbym być traktowany jak każdy inny człowiek. Wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi. Osoby niewidzące zobaczą coś po prostu w inny sposób. Kompensują brak wzroku innymi zmysłami.

 

- Projekt jest konsekwentną polityką realizowaną przez Centrum Kultury Młodych – poinformowała Monika Tabowska, dyrektor Centrum Kultury Młodych.

- Jesteśmy przyjaciółmi osób niepełnosprawnych od wielu lat. Mój przedmówca był realizatorem wydarzenia pt. „Kolacja w ciemno”. Zainspirowało nas to do tego, aby przyjrzeć się sytuacji osób z problemami ze wzrokiem. Pragniemy przede wszystkim edukować i uwrażliwiać młodych ludzi, a także wyposażać w konkretne umiejętności przydatne w styczności z takimi osobami. Największą barierą osób niewidomych jest bariera mentalna i właśnie ją chcemy przełamać uczestnictwem w projekcie. Korzyścią z programu będzie otwartość na szeroko rozumianą inność – dodała dyrektor Monika Tabowska.

Polecane aktualności

Remontowane wnętrze Przedszkola Miejskiego nr 37 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

30 miejskich przedszkoli jest remontowanych w czasie wakacji

Grzegorz Gawlik / BRP

4 placówki tj. przedszkola nr: 4, 142, 152 i 165 będą termomodernizowane w ramach dużego unijnego... więcej

Sklep z odzieżą i wyposażeniem turystycznym Salewa Mountain Shop -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Salewa Mountain Shop. Nowy sklep turystyczny na Piotrkowskiej

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W Łodzi rozpoczął działalność największy w Polsce sklep z odzieżą i wyposażeniem turystycznym Salewa... więcej

Gabinet przed remontem -  fot. UMŁ

W miejskiej przychodni na Górnej powstaje nowa poradnia ginekologiczna

Grzegorz Gawlik / BRP

Rusza kompleksowa modernizacja poradni ginekologicznej w przychodni należącej do Miejskiego Centrum... więcej

Łódzka woda z kranu w karafce -  fot. ZWiK

Na upały najlepsza łódzka woda

BRP

W upały możemy oszczędzić kilkaset złotych pijąc więcej wody i nie produkując plastikowych śmieci. więcej

Uwaga! Weekend z upałami. Możliwe burze z gradem

Na najbliższe trzy dni Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje silne upały na terenie... więcej

Kontakt