W Łodzi mieszka 1112 osób niewidomych i niedowidzących

- Czy do osoby niewidomej powinniśmy na pożegnanie powiedzieć „do widzenia”? Przecież taka osoba nie zobaczy nas nigdy – zastanawiała się Małgorzata Niewiadomska-Cudak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi.

- Jak należy rozmawiać z takimi osobami? Jak zachować się na ulicy, gdy spotkamy człowieka z białą laską? Łódzki program Centrum Kultury Młodych „Do zobaczenia” jest adresowany nie tylko do niewidomych, ale także do widzących, którzy mogą dowiedzieć się, jak można pomóc osobom z dysfunkcjami wzroku. Jest to program edukacyjno-integracyjny, składający się z 3 części. Pierwsza część będzie panelem edukacyjnym, uczącym zasad savoir vivre’u. Młodzież szkolna podczas zajęć „Dzień z życia supermana” przekona się, jak wygląda codzienność funkcjonowania w ciemności. Druga część projektu polega na integracji, połączonej z ćwiczeniami plastycznymi i tańcem. Program zakończy się 25 października, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Białej Laski. Nasze miasto stara się jak najlepiej pomóc osobom niewidomym i słabowidzącym – podsumowała radna Małgorzata Niewiadomska-Cudak.

 

Łódź posiada totupointy, czyli urządzenia pomagające poruszać się osobom niedowidzącym. Na stronie internetowej niepełnosprawnik.pl znajdziemy na przykład informacje o przystankach, z których odjeżdżają tramwaje niskopodłogowe. Miejskie inwestycje drogowe konsultowane są z Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych.

 

- Społeczeństwo chce pomóc osobom niewidomym i słabowidzącym, ale nie zawsze wszyscy wiedzą, jak należy to zrobić – powiedział Andrzej Jakubowski, tyflopedagog.

- Zwroty: „do widzenia” i „do zobaczenia” są jak najbardziej dopuszczalne, ponieważ osoby z dysfunkcjami wzroku są członkami całej społeczności. Mam problemy ze wzrokiem, ale chciałbym być traktowany jak każdy inny człowiek. Wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi. Osoby niewidzące zobaczą coś po prostu w inny sposób. Kompensują brak wzroku innymi zmysłami.

 

- Projekt jest konsekwentną polityką realizowaną przez Centrum Kultury Młodych – poinformowała Monika Tabowska, dyrektor Centrum Kultury Młodych.

- Jesteśmy przyjaciółmi osób niepełnosprawnych od wielu lat. Mój przedmówca był realizatorem wydarzenia pt. „Kolacja w ciemno”. Zainspirowało nas to do tego, aby przyjrzeć się sytuacji osób z problemami ze wzrokiem. Pragniemy przede wszystkim edukować i uwrażliwiać młodych ludzi, a także wyposażać w konkretne umiejętności przydatne w styczności z takimi osobami. Największą barierą osób niewidomych jest bariera mentalna i właśnie ją chcemy przełamać uczestnictwem w projekcie. Korzyścią z programu będzie otwartość na szeroko rozumianą inność – dodała dyrektor Monika Tabowska.

Polecane aktualności

Hubert Foks, student ostatniego roku zarządzania i inżynierii produkcji na wydziale międzynarodowym Politechniki Łódzkiej odebrał z rąk prezydent Łodzi, Hanny Zdanowskiej klucze do mieszkania w kompleksowo zmodernizowanej kamienicy przy ul. Legio -  fot. Radosław Jóźwiak

Mieszkania dla najzdolniejszych. Trwa kolejny konkurs na wynajem mieszkań dla zdolnych studentów i absolwentów

Jolanta Baranowska

Hubert Foks, student ostatniego roku zarządzania i inżynierii produkcji na wydziale międzynarodowym... więcej

Pomnik Pękniętego Serca w nowej odsłonie. Już w czerwcu zapłonie przy nim wieczny płomień

Anna Janocha / BKSiDŁ

Jest szansa, że już 1 czerwca przy pomniku Pękniętego Serca w parku im. Szarych Szeregów znów... więcej

Nagrody dla pracowników ZWiK. Namierzyli i złapali firmę zanieczyszczającą Olechówkę

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wręczyła listy gratulacyjne czterem pracownikom ZWiK, którzy... więcej

Przy Sienkiewicza 79 powstaje Centrum Seniora. Obok będą pracownie artystyczne, mieszkania komunalne i lokale usługowe, a nie zabraknie również ogrodu. -  fot. Stefan Brajter

Łódź rewitalizuje. Przy Sienkiewicza dla babć, dziadków i nie tylko powstaje Centrum Seniora

Małgorzata Leoffler / ZIM

Obok Centrum, przy ul. Sienkiewicza 79, będą pracownie artystyczne, mieszkania komunalne i lokale... więcej

Segregowanie odpadów komunalnych jest obowiązkowe -  fot. Paweł Łacheta

Internetowa wyszukiwarka pomoże w segregowaniu odpadów

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Gdzie wyrzucić zużytą chusteczkę, papierowy ręcznik czy karton po sokach? Do którego pojemnika... więcej

Kontakt