Wszczęcie postępowania nadzorczego wojewody łódzkiego wobec uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy Ludwika Benoit

- Nadzór wojewody w zakresie legalności uchwał Rady Miejskiej w Łodzi sięga ostatnio bardzo daleko – powiedziała Karolina Kępka, przewodnicząca Komisji Kultury.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Pragnę poinformować, że kilka dni przed świętami do Rady Miejskiej wpłynęło zawiadomienie wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego o wszczęciu postępowania wobec uchwały nadającej nazwę ulicy. Komisja Kultury na początku grudnia zaproponowała, żeby ulica zlokalizowana na terenie osiedla Nowosolna zyskała imię Ludwika Benoit. Ulica nie posiadała dotychczas nazwy, potrzeba nazewnicza zaistniała ze względu na fakt, że na tym terenie powstaje osiedle domów jednorodzinnych. Uchwałę poparli wszyscy radni Komisji Kultury, jak i radni uczestniczący w sesji Rady Miejskiej w Łodzi.

Obecnie wojewoda próbuje wykazać, że przy procedowaniu uchwały konieczna była pisemna zgoda użytkownika wieczystego działki, na której położona jest droga, która zyskała nazwę Ludwika Benoit. 

Dziwi taki tok rozumowania wojewody, gdyż ustawa o drogach publicznych w art. 8 ust. 1a mówi wprost, że podjęcie przez radę gminy uchwały w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej wymaga uzyskania pisemnej zgody właścicieli terenów, na których jest ona zlokalizowana, a nie zgody właścicieli naniesień zlokalizowanych na tych terenach.   

Dodać należy, i to jest najważniejsze, że właścicielem tej działki jest miasto. Miasto oddało 

w użytkowanie wieczyste tę działkę, ale nadal jest jej właścicielem.  W ocenie Komisji Kultury uchwała została podjęta w zgodzie z powszechnie obowiązującymi przepisami – podsumowała przewodnicząca Karolina Kępka.

- Do Komisji Kultury wpłynął wniosek grupy łodzian o nadanie jednej z ulic imienia Ludwika Benoit – powiedział Robert Pawlak, radny Rady Miejskiej.

- Komisja pozytywnie zaopiniowała ten wniosek. W tym roku przypada setna rocznica urodzin aktora, bardzo mocno związanego z naszym miastem. Ludwik Benoit w latach 50-tych XX wieku współpracował z Teatrem Jaracza oraz Teatrem Nowym. Był także odtwórcą wielu ról Teatru Telewizji nagradzanych w Łódzkim Oddziale Telewizji Polskiej. Został radnym Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i walczył o odbudowę i modernizację boisk oraz sal gimnastycznych w łódzkich szkołach. Działał również na rzecz schroniska dla zwierząt w Łodzi. Jest laureatem Nagrody Miasta Łodzi. Zmarł w 1992 roku.

W grudniu Rada Miejska przyjęła uchwałę upamiętniającą tego wielkiego aktora i nadającą jego imieniem jedną z ulic w Łodzi. Jest nam przykro, że wojewoda łódzki wykorzystuje przyjętą uchwałę do walki politycznej.

Pragnę przypomnieć, że Ludwik Benoit grał ojca Jacka i Placka w filmie „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Może z tego powodu wojewoda zaskarżył uchwałę – zastanawiał się radny Robert Pawlak.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt