oddali hołd bohaterskim powstańcom, którzy 1 sierpnia o godz. 17 rozpoczęli 63 – dniową walkę o stolicę i o wolność. Kwiaty w imieniu władz miejskich złożyli: wiceprezydent Joanna Skrzydlewska i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.
Gościem honorowym była: pani Gryzelda Studzińska, uczestniczka powstania.
Gryzelda Studzińska pełniła wtedy służbę łączniczki w Szarych Szeregach. Jako najtragiczniejszy dzień wspomina 13 sierpnia, kiedy była świadkiem wybuchu czołgu pułapki. Zginęło wtedy 300 osób, Zula zbierała do prześcieradeł fragmenty ludzkich ciał, by móc je godnie pochować.
Po uroczystościach przy grobie Basi, zapalono znicze na mogiłach innych powstańców pochowanych na Starym Cmentarzu m.in. na grobie gen. Edwarda Pfeiffera „Radwana” dowódcy Śródmieścia i sióstr Wocalewskich.
Powstanie warszawskie weszło do panteonu powstań narodowych i jego rocznica obchodzona jest w całym kraju. Podkreśla się patriotyzm i ofiarność powstańców oraz bohaterstwo i wiarę w niepodległą Polskę. Jednak intensywność walk i olbrzymie straty wśród ludności cywilnej – 200 tys. osób, uprawnią historyków o zadanie pytania o zasadność wydania rozkazu wybuchu walk w sytuacji, gdy nie można było liczyć na realną pomoc militarną.
Przez wiele lat po wojnie na jej nagrobku, jako jednym miejscu w mieście, znajdował się napis - powstanie warszawskie. W imieniu władz miasta przed pomnikiem powstańców warszawskich u zbiegu ul. Wojska Polskiego i al. Palki kwiaty złożył Mariusz Goss Pełnomocnik Prezydent ds. Dziedzictwa Łodzi.
Organizatorem uroczystości był łódzki IPN.