100. rocznica zaślubin Polski z morzem

Z okazji 100. rocznicy odzyskania dostępu Polski do morza pod tablicą przy ul. 10 lutego upamiętniającą to wydarzenie, wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek złożył kwiaty.

7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

- historia pokazuje nam, że jeśli tracimy wolność jako naród to zawsze ponosimy ogromny koszt, aby ją odzyskać  Dzisiejsze wydarzenie jest radosne, symboliczne i pamiętajmy o tych którzy przyczynili  się do tego, że Polska ma dostęp do morza – powiedział wiceprezydent Adam Wieczorek podczas spotkania w bibliotece na uroczystości zorganizowanej przez Zarząd Okręgu Łódzkiego Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Bibliotekę Czterech Kultur w Łodzi. W części artystycznej wystąpił zespół szantowy „Piranie” z VI LO im. J. Lelewela, który zaprezentował kilka utworów. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Rady Osiedla Katedralna.

10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny z morzem, zorganizowane dla uczczenia powrotu Polski nad Bałtyk. Reprezentujący Rzeczpospolitą gen. Józef Haller w czasie uroczystości mówił: „Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem". Tego dnia w Pucku zorganizowano uroczystości symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Zaślubiny odbyły się poprzez wrzucenie pierścienia do morza. Przed zaślubinami, odbyło się spotkanie generała Hallera i delegacji władz Polski w Gdańsku z tamtejszymi Polakami, którzy ofiarowali na ręce Józefa Hallera dwa platynowe pierścienie.

Po stu latach od powrotu Polski nad Bałtyk, Sejm RP w przyjętej 16 października 2019 r. uchwale ustanowił 2020 Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku. W uchwale podkreślono, że jubileusz ten jest doskonałą okazją, by dokonać oceny, jak państwo polskie zagospodarowało odzyskany na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego dostęp do Morza Bałtyckiego. Posłowie przypomnieli osiągnięcia II Rzeczypospolitej: budowę nowoczesnego portu morskiego i miasta Gdyni. Dzięki temu nastąpił szybki rozwój handlu morskiego, co z kolei wpłynęło na pozycję gospodarczą i wzmacniało niepodległość państwa polskiego.

W listopadzie 1994 roku narodziła się idea ustanowienia Pierścienia Hallera jako najwyższego wyróżnienia, nadawanego przez Ligę Morską osobom i instytucjom - za wybitne zasługi położone dla budowy i rozwoju Polski morskiej. Wśród ponad 90 osób, gmin, instytucji, organizacji uhonorowanych od 1995 roku Pierścieniem Hallera jest również Miasto Łódź.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt