140 000 pln na edukację kulturową!

Nowa, dwuetapowa formuła, nowe jury, ale niezmienny cel – wsparcie współpracy między środowiskami oświaty i edukacji, po to, żeby podnosić poziom edukacji kulturowej w regionie. Nabór wniosków do tegorocznej, drugiej już, edycji konkursu grantowego programu Koalicje kultury ruszył 1 lutego 2017 r.

Koalicje kultury – regionalna odsłona ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura, zorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, już po raz drugi ogłaszają konkurs grantowy, którego głównym celem jest wspieranie współpracy pomiędzy podmiotami z obszaru kultury i edukacji. Udział w konkursie mogą wziąć osoby fizyczne, podmioty sektora publicznego i organizacje pozarządowe, prowadzące działalność w województwie łódzkim. Najważniejsze jest to, żeby zgłoszony do konkursu projekt opierał się na partnerskiej współpracy między sektorem oświaty i kultury. Koalicję konkursową na rzecz projektu mogą zawiązać na przykład: dom kultury i gimnazjum, muzeum i grupa nauczycieli, niezależny animator i szkoła podstawowa.

Organizatorem konkursu jest Muzeum Sztuki w Łodzi, operator regionalny programu Bardzo Młoda Kultura i to do niego drogą elektroniczną należy przesyłać zgłoszenia, ale oceną wniosków zajmie się niezależne, zewnętrzne jury. W jego skład wejdą eksperci, na co dzień niezwiązani z województwem łódzkim – Zależy nam na jak najbardziej transparentnej formule konkursu i niezależnej, obiektywnej opinii jurorów – podkreśla Agnieszka Wojciechowska-Sej, kierownik projektu.

Komisja konkursowa oceni projekty między innymi pod kątem ich oryginalności i kreatywności, ale też społecznej odpowiedzialności czy otwarcia na środowiska defaworyzowane. Co ważne, od beneficjenta nie jest wymagany wkład własny do projektu.

W tym roku konkurs jest dwueatpowy. Spośród zgłoszeń jurorzy wybiorą 28 projektów, a ich pomysłodawcy wezmą udział w cyklu obligatoryjnych szkoleń, w czasie których dopracują i urealnią swoje pomysły.

Podejmiemy zagadnienia zespołowości, podpowiemy jak budować realne partnerstwo, tworzyć projekty i nimi zarządzać  – zapowiada Leszek Karczewski, lider edukacyjny programu Koalicje kultury. – O tym, czy zajęcia przybiorą formę warsztatów teatralnych, muzycznych, cyrkowych czy tanecznych, zdecydujemy, gdy lepiej poznamy charakter złożonych aplikacji. Chcemy jak najlepiej dostosować naszą propozycję do potrzeb konkretnych wnioskodawców – wyjaśnia.

Szkolenia będą miały formułę jednodniowych intensywnych warsztatów, a odbędą się w wiosenne soboty:  25 marca, 1 kwietnia, 8 kwietnia i 22 kwietnia. Następnie, autorzy projektów wyłonionych w pierwszym etapie będą mieli czas do 28 kwietnia na doszlifowanie formularzy aplikacyjnych. Wreszcie jury przyjrzy się poprawionym wnioskom.

Ostatecznie zrealizowanych zostanie 14 projektów. Ich autorzy podpiszą z organizatorem umowę o współpracy, określającą szczegółowe zasady finansowania i rozliczenia projektu. Nagrodzone projekty muszą zostać zrealizowane i rozliczone do 31 października 2017. Łączna wartość grantów w tegorocznej edycji to 140 000 złotych.

Nabór aplikacji trwa od 1 do 28 lutego 2017 roku. Uczestnicy konkursu składają koncepcję projektu na przedsięwzięcie edukacyjno-animacyjne na formularzu, który pobrać można na oficjalnej stronie programu www.koalicjekultury.pl. Wypełniony formularz zapisany w formacie pdf, należy przesłać drogą elektroniczną na adres konkurs@koalicjekultury.pl. Wyniki pierwszego etapu konkursu zostaną opublikowane  w drugiej połowie marca, również na oficjalnej stronie programu.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt