140 mln mniej dla Łodzi wskutek reform podatkowych rządu

Kończą się prace nad założeniami do projektu budżetu Łodzi na 2020 r. Negatywny wpływ na przyszłoroczny budżet miasta będą miały zmiany podatku PIT i CIT przygotowane przez rząd.

fot. Konrad Ciężki / UMŁ
140 mln mniej dla Łodzi wskutek reform podatkowych rządu

- Jesteśmy w przededniu podpisania jednego z najważniejszych dokumentów dotyczących naszego miasta, czyli założeń do budżetu Łodzi na 2020 r. Niestety na skutek zmian dotyczących podatków PiT i CiT wprowadzonych przez rząd nie jest on aż tak optymistyczny jak zakładaliśmy.  Dla wielu gmin zmiany te oznaczają poważną wyrwę w budżetach, w przypadku Łodzi to jest 140 mln zł. To jest przykładowo koszt wyasfaltowania 80 dróg gruntowych, wybudowania 350 km chodników albo posadzenia 140 tys. drzew - tłumaczy wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Jak informuje Krzysztof Mączkowski, skarbnik Łodzi, założenia do budżetu Łodzi na 2020 r. w dużej części oparte są o aktualnie dostępne dane, takie jak założenia do projektu budżetu państwa w zakresie wskaźnika inflacji, wzrostu PKB czy wzrostu wynagrodzeń. - Niestety nie dysponujemy jeszcze wszystkimi informacjami pozwalającymi precyzyjnie określić poszczególne pozycje budżetowe. Na przykład kwestia zmian w systemie podatkowym, które znacząco wpływają na poziom dochodów miasta w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Rząd już przyjął zmiany w zakresie zwolnienia z podatku PIT osób do 26 roku życia, a w tym tygodniu rząd zmienił skalę podatkową oraz zwiększył kwotę kosztów uzyskania przychodu. Wciąż nie mamy żadnych informacji, czy rząd planuje w jakiś sposób zrekompensować samorządom ubytek z tego tytułu. Dlatego przyjmując założenia do projektu budżetu miasta na 2020 r. musieliśmy opierać się na pesymistycznych danych - mówi Krzysztof Mączkowski.

Skarbnik Łodzi dodaje, że również w kwestii wydatków jest wiele niejasności i trudno precyzyjnie określić skalę niektórych wydatków - szczególnie dotyczy to oświaty. Nie zakończyły się jeszcze negocjacje rządu ze związkami działającymi w oświacie i nie wiadomo jakie podwyżki zostaną wynegocjowane. Co gorsza, jak podkreśla Krzysztof Mączkowski, dotychczas wynegocjowane podwyżki nie zostały samorządom zrekompensowane i można obawiać się, że podobnie będzie w 2020 r. - Wczoraj, na komisji wspólnej rządu i samorządu, wszystkie te bolączki strona samorządowa artykułowała. Na razie nie wiemy co zrobi rząd w tej sprawie, ale ta sytuacja będzie rzutowała na projekt budżetu, który 15 listopada miasto będzie musiało przedstawić - dodaje skarbnik.

- To kolejny przypadek, kiedy rząd przerzuca na samorządy koszty swoich działań. Tak było na przykład w przypadku nieudanej reformy oświaty, a teraz tak jest w przypadku rzekomego zmniejszenia obciążeń podatkowych, które koniec końców sfinansujemy wszyscy z własnych kieszeni - dodaje wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt