Zaczynamy koncertowo
Urodzinowy weekend rozpocznie się w piątek, 21 maja koncertem Urszuli Dudziak. Jazzowa dama pojawi się na scenie o godzinie 19. Jej występ będzie nie tylko wyjątkową ucztą muzyczną – Urszula to prawdziwy wulkan energii i niepoprawna optymistka, zarażająca wszystkich swoim szczerym uśmiechem.
Ognistowłosa wokalistka znana jest nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Jej “owocowy” hit bije rekordy popularności w tak odległych zakątach świata jak Filipiny czy Ameryka Południowa. Na koncie ma ponad 50 wydanych płyt, a sceny dzieliła z takimi sławami jak Bobby McFerrin, Herbie Hancock czy Sting. Jej działalność artystyczna jest uwielbiana przez słuchaczy, ale także doceniana przez krytyków - Urszula została okrzyknięta wokalistką roku magazynu “New York Times”, zdobyła nagrodę UNESCO, Fryderyka i uznanie elitarnego Jazz Forum.
W piątkowy wieczór wokalistka zaśpiewa swoje ukochane utwory, które każdego wprawią w dobry nastrój i oficjalnie rozpoczną świętowanie! Elektryzujący występ Dudziak będzie definitywnym pożegnaniem z dłużącymi się miesiącami lockdownu i początkiem letniego sezonu w Manufakturze, pełnego słońca, dobrego jedzenia i najlepszych imprez!
Zadaszona widownia dla trzystu osób zapewni wszystkim nie tylko komfort i ochronę przed deszczem, ale także bezpieczeństwo – miejsca siedzące zostaną rozstawione zgodnie z wymogami reżimu sanitarnego, koncert jest bezpłatny, lecz biletowany. Bilety można zdobyć w konkursach przygotowanych przez lokalne media oraz na Facebooku Manufaktury.
Więcej informacji na temat biletów znajduje się na stronie: www.manufaktura.com w zakładce „Wydarzenia”
Teatralna prapremiera
Sobota i niedziela (22-23 maja) upłynie pod znakiem teatru – na rynku Manufaktury odbędzie się prapremiera sztuki Teatru Powszechnego w Łodzi, „Dobra zmiana” w reżyserii Jakuba Przebindowskiego. To pierwsze po pandemii plenerowe przedstawienie teatralne, będzie idealną odskocznią od pochmurnych miesięcy lockdownu. A aktorzy z Powszechnego doskonale wiedzą jak dotrzeć do lokalnej publiczności - spektakl rozgrywający się w łódzkich realiach ma szansę stać się kultowym!
Uroczą Nadię, główną bohaterkę, łodzianie znają już z pierwszej części komediowego cyklu, czyli „Pomocy domowej”. Teraz będą mieli okazję poznać jej dalsze losy w nowej komedii, napisanej specjalnie dla łódzkiego Teatru Powszechnego.
„Dobra zmiana” to komedia, której akcja rozgrywa się w Łodzi, a sztuka zbudowana jest wokół pomocy domowej Nadii. W dotychczasowych spektaklach była ona postacią porządkującą rzeczywistość i to ona rozwiązywała problemy, mając receptę na wszystko. W najnowszej premierze jest inaczej – Nadia staje się elementem gry i musi sobie w tej sytuacji poradzić – mówi Jakub Przebindowski. Sztuka jest komentarzem do współczesności. Pogubienie, hipokryzja, pomieszanie wartości to tylko niektóre ze spraw, którym komediowo przyglądamy się w „Dobrej zmianie” – dodaje Przebindowski.
Sztuka zostanie zaprezentowana w dwóch terminach:
Sobota 22 maja, godz. 16.00 i 19.00
Niedziela 23 maja, godz. 16.00 i 19.00
Bilety łodzianom zostały rozdane, ale polecamy sąsiadujące ze sceną ogródki restauracyjne z których będzie świetnie widać i słychać spektakle.
Klinika Lalek - nadmarionetki
W sobotę 29 maja, na rynku w Manufakturze z okazji 15. urodzin Manufaktury oraz Dnia Dziecka - wystąpi teatr Klinika Lalek. Na rynku Włókniarek Łódzkich najmłodsi widzowie będą mogli podziwiać nadmarionetki w widowisku plenerowym.
Zobaczymy między innymi naturalnej wielkości słonia Charliego, lwa Leonarda czy też 6 metrową żyrafę o imieniu Emanuel Klinika Lalek ze swoimi przedstawieniami występowała m.in. do Finlandii, Francji, Hiszpanii, Austrii. Nadmarionetki stworzył teatr z podwrocławskiego Wolimierza – teraz wystąpią dwa razy z widowiskowym spektaklem „Cyrk Tarabamba” na rynku Manufaktury.
Żyrafa zaśpiewa o miłości do natury, lew nauczy nas odwagi, a słoń pokaże, że wszystko w życiu jest możliwe. W rolach ludzkich zobaczymy - treserów, siłaczy, żonglerów, clownów.
Wszystko w nawiązaniu do pięknej tradycji cyrkowej, wprowadzając jednak nową jakość: obok ciekawych technik sztuki lalkarskiej, zwracają uwagę na poszanowanie dla istot żywych, piękno teatru lalek zamiast cierpienia zwierząt.
Spektakl adresowany jest do widzów w każdym wieku. Widowisko rodzinne, które z pewnością zachwyci dużych i małych.
Szczegóły niebawem na www.manufaktura.com
Włoskie smaki w Manufakturze
Już dziś na rynek Manufaktury zawita jarmark włoskich specjałów „Fiere del Gusto&buon Gusto”. Amatorzy śródziemnomorskich wiktuałów będą mogli wybierać spośród 400 wyrobów z rodzinnych, małych zakładów z kilku regionów Włoch, w tym z Toskanii, Sycylii, Sardynii, Lacjum, Apulii.
Fani kuchni śródziemnomorskiej znajdą tam między innymi ponad 50 rodzajów makaronów, oryginalne włoskie sery, sycylijskie oliwy z oliwek i inne produkty, które pomogą przenieść się – przynajmniej podniebieniu – do słonecznej Italii. Smakosze kupią tu produkty, bez których trudno wyobrazić sobie włoskie gotowanie: parmezan, oryginalną mozzarellę i ricottę. Nie zabraknie też wędlin, które urozmaicą każde przyjęcie: oryginalnej szynki parmeńskiej, wołowej bresaoli, mortadelli czy kiełbasek z truflą
Na jarmarku znajdą coś dla siebie również wielbiciele słodyczy. Będą m.in. włoskie precelki taralli, nugat torrone, a także tradycyjne desery, m.in. obłędne cannoli, czyli ciastka wypełnione po same brzegi przepysznym kremem! Naprawdę trudno im się oprzeć! A ci, którzy chcieliby sami upiec coś pysznego w domu mogą zaopatrzyć się w oryginalne składniki, m.in. pastę z sycylijskich pistacji lub przepyszne passaty pomidorowe.
Włoski jarmark na rynku Manufaktury potrwa do 12 czerwca, czynny będzie codziennie w godzinach 12-20.
Śladami Izraela Poznańskiego, czyli spacery architektoniczne po Manufakturze
Uwielbiane przez łodzian spacery architektoniczne śladami Izraela Poznańskiego wróciły po długiej przerwie. Co tydzień będzie teraz można wziąć udział w niezwykłej wycieczce.
Spacery organizowane są przez Muzeum Fabryki – przewodnicy w strojach z epoki nie tylko oprowadzają po terenie dawnego imperium Izraela Poznańskiego, ale także zdradzają sekrety obiektu i przytaczają anegdoty, które można poznać tylko tutaj. Co się tu działo, gdy nie było Manufaktury? Kto, ponad sto lat temu, urzędował w budynku, w którym teraz mieści się Starbucks? Co kiedyś znajdowało się na dachu dzisiejszego hotelu Andel’s? Podczas wycieczki można dokładnie obejrzeć zabytkową zabudowę i dowiedzieć się, jakie funkcje w dziewiętnastym wieku pełniły budynki, w których dziś mieszczą się sklepy i restauracje. Przewodnicy zdradzają też sekrety rodziny Poznańskich i obalają mity, które przez lata narastały wokół fabrykanckiego rodu. Wycieczki są tym bardziej ciekawe, że pozwalają wczuć się w dziewiętnastowieczną atmosferę Łodzi – przewodnicy występują w kostiumach, wcielając się w role Izraela Poznańskiego i jego żony Leonii. Przytaczają losy dawnych zakładów bawełnianych i wskazują miejsca, które „zagrały” w filmach. Całą tę wiedzę można zdobyć podczas trwającego około godziny spaceru.
Spacery odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 12 i 15, zbiórka uczestników w okolicy wejścia do Cinema City. Udział jest bezpłatny.