198 lat temu powstała osada Łódka!

14 sierpnia 1824 roku, zaledwie 3 lata od podpisania umowy zgierskiej i rok po rozplanowaniu Nowego Miasta, Łódź powiększyła się niemal trzykrotnie. Tego dnia zatwierdzono plan urządzenia nowej osady lniarsko-bawełniarskiej na południe od Nowego Miasta nazwanej Łódką.

Widok na ul. Piotrkowską w kierunku południowym (fot. Patryk Wacławiak / UMŁ)
4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Osada Łódka rozciągała się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej od ul. Dzielnej (obecnie ul. Narutowicza i ul. Zielona) na północy, aż do Górnego Rynku na południu. Obejmowała również rozległe tereny w dolinie Jasienia nazwane posiadłami wodno-fabrycznymi. Po opracowaniu mapy osadę rozwijano przez kolejne 4 lata do 1828 roku. Zajmowano pod nią tereny rządowe i miejskie, przejmując m.in. obszar wsi Wólka (obecny rejon ul. Wólczańskiej i Czerwonej).

Po obu stronach ul. Piotrkowskiej odmierzonych zostało po 115 parceli, przedzielonych siedmioma przecznicami. Łącznie w granicach osady wyznaczono 462 parcele oraz obszerne tereny pod siedem posiadeł fabrycznych. Początkowo Łódka nie łączyła się z osadą sukienniczą Nowe Miasto. Teren pomiędzy ulicami Dzielną i Ceglaną nie był objęty regulacjami i pozostawał niezamieszkany.

Większość domów lokowana była wzdłuż traktu Piotrkowskiego, który w naturalny sposób stał się główną osią rozkwitającego miasta. Do 1829 roku Łódź zamieszkiwały już 4273 osoby. Do tego czasu powstało 369 przeważnie drewnianych domów, stawianych na parcelach Nowego Miasta i Łódki. Na działkach w granicach Łódki powstały pierwsze murowane domostwa. Było to 30 rządowych domów.

Z końcem lat 20. XIX wieku w południowej części osady Łódki zaczęły powstawać pierwsze, monumentalne – jak na tamte czasy – 2-, lub 3-kondygnacyjne murowane fabryki. Wtedy były one jednak oddalone od zabudowanego centrum. Budowano je na obszarach posiadeł wodno-fabrycznych. Za pierwszą z dużych fabryk uznaje się tzw. Bielnik Kopischa wybudowany w latach 1824-26 przy obecnej ul. Tymienieckiego. Kopisch nie był jednak pierwszym właścicielem budynków, przejął je w 1828 roku.

 

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt