Podczas ceremonii uhonorowano także założycieli klubu: Małgorzatę Paszyńską i Krzysztofa Lewandowskiego oraz nestorów łódzkiej orientacji sportowej pomagających w początkowym okresie jego działań: Wacława Polcera, Czesława Bolanowskiego i Henryka Buchelta. Ponadto władze UKS Orientuś dziękowali najbardziej wspomagającym klub urzędom oraz instytucjom.
Przed rozpoczęciem uroczystości odbyły się sztafetowe zawody na orientację, w których wzięli również udział zawodnicy z zaprzyjaźnionych klubów z innych miast Polski. Obchody jubileuszu zakończył grill i ognisko przygotowane przez rodziców zawodników, którzy na co dzień trenują w UKS Orientuś.
Założony w 1998 r. jako stowarzyszenie sympatyków zawodów na orientację, głównie harcerskich i turystycznych stał się z czasem jednym z wiodących w polskiej orientacji sportowej, a jego zawodnicy oprócz medali mistrzostw Polski zdobywali laury na juniorskich mistrzostwach świata i Europy. W ciągu minionych 20 lat aż dwunastu łodzian reprezentowało Polskę na tej rangi imprezach, a pięcioro z nich stawało na podium.
Największym sukcesem był niewątpliwie tytuł młodzieżowego mistrza świata w biegu sztafetowym zdobyty w 2011 r. przez Rafała Podzińskiego. Złotymi medalami mistrzostw Europy juniorów pochwalić się mogą bracia: Krzysztof i Piotr Rzeńca, a srebrnym i brązowym siostry: Alicja i Natalia Ewiak. Biegacze UKS Orientuś zdobyli dotychczas 41 medali mistrzostw Polski seniorów, 60 medali w kategorii młodzieżowej i aż 97 wśród juniorów, dwukrotnie zdobywali Klubowe Mistrzostwo Polski, a 4 razy Drużynowy Puchar Polski. Piotr Paszyński był trenerem kadry narodowej seniorów i młodzieżowców.
Wyróżniani byli także pozostali pracujący w klubie trenerzy: Włodzimierz Gapiński, Jacek Olas, Małgorzata Paszyńska, Alicja Ewiak i Krzysztof Lewandowski.
UKS Orientuś zorganizował ponad 140 imprez na orientację z czego siedem rangi mistrzostw Polski i blisko 40 biegów przełajowych. Wzięło w nich udział ponad 30 tysięcy osób! Dzięki wspólnym treningom, wyjazdom na zawody w kraju i zagranicą, obozom oraz działaniom organizacyjnym zawarto wiele serdecznych przyjaźni. Na ślubnym kobiercu stanęły już cztery orientusiowe pary.
Klub z typowo uczniowskiego przekształcił się w dwupokoleniowy. Rodzice młodych zawodników włączyli się bowiem z ogromnym zaangażowaniem nie tylko w pomoc organizacyjną, ale także w treningi, czego efektem są nawet medale mistrzostw Polski weteranów. Pierwsze kroki na trasach zawodów na orientację stawiają już dzieci pierwszych zawodników Orientusia, którzy tworzyli klub. Można więc być spokojnym o przyszłość Uczniowskiego Klubu Sportowego Orientuś!