200 lat planu dla Łodzi. Imieniny Rajmunda Rembielińskiego!

W dniu imienin Rajmunda łodzianie upamiętnili Rajmunda Rembielińskiego, XIX-wiecznego urbanistę i wizjonera, zwanego „ojcem Łodzi przemysłowej”. Jest on jednym z patronów 600-lecia Łodzi.

fot. Radosław Jóźwiak
14 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (14)

"Imieniny" odbyły się przy pomniku Rajmunda Rembielińskiego przy ul. Rembielińskiego. Tło historyczne naświetlił prof. Krzysztof Woźniak, wieloletni pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, najważniejszy w Polsce ekspert z zakresu dzieła Rajmunda Rembielińskiego. Profesor opowiedział historię  w wielu aspektach - od pierwszych wizyt Rajmunda Rembielińskiego w Łodzi, poprzez szkic "planu dla Łodzi" po dalsze inicjatywy na rzecz rozwoju ośrodka przemysłowego - Nowego Miasta.

Działalność Rembielińskiego przypada na lata 20. XIX-wieku. Jako prezes Komisji Województwa Mazowieckiego dokonał objazdu po województwie, rozpoznając potencjał fabryczny Łodzi. Mała ówczesna rolnicza osada wydawała się obiecującą lokalizacją dla przyszłego ośrodka włókienniczego. Okolica zasobna była w materiały budowlane oraz obfitowała w wodę rzeczną, potrzebną do napędzania maszyn. Istotne było też jej położenie przy trakcie z Łęczycy do Piotrkowa.

18 września 1820 r. namiestnik Królestwa Polskiego, gen. Józef Zajączek wydał zarządzenie, na mocy którego na terenie miast rządowych mogły powstawać osady fabryczne przeznaczone dla tkaczy. 30 stycznia 1821 r. roku Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych zezwoliła na utworzenie takiej osady w Łodzi.

Po podpisaniu porozumienia zgierskiego 30 marca 1821 r. Rajmund Rembieliński zlecił wytyczenie planu osady sukienniczej Nowe Miasto. W 1823 r. geometra Filip de Viebig rozpoczął prace nad opracowaniem mapy, która obecnie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych pamiątek z początków przemysłowej Łodzi. Podczas „Rajmundaliów” wyeksponowana została koloryzowana wersja mapy wraz z legendą, pozwalającą zidentyfikować na niej kluczowe, do dziś obecne w Łodzi punkty dawnego miasta.

-Wizja Rajmunda Rembielińskiego przekonuje, że przyszłość zależy od dobrego planu. Dziś, podobnie jak w czasach Rembielińskiego wiemy, że przestrzenią miasta należy zarządzać świadomie. Znaleźć w niej miejsca najlepsze pod rozwój przedsiębiorczości, drogi, miejsca do zamieszkania. Najważniejszy jest jednak zawsze pomysł: wizja i dobry plan przekształcenia jej w rzeczywisty projekt. Tego możemy nauczyć się na historii Rembielińskiego - powiedział wiceprezydenta Adam Pustelnik.

"Solenizanta" uczczono koszem kwiatów. Kwiaty złożył wiceprezydent Adam Pustelnik wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Łodzi Marcinem Gołaszewskim oraz profesorem Krzysztofem Woźniakiem. W uroczystości brał udział również Ryszard Bonisławski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, z którego inicjatywy w 2015 powstał w Łodzi pomnik Rajmunda Rembielińskiego. Słynna mapa Filipa de Viebiga, została odtworzona  w okręgu okalającym pomnik na chodniku.

W imieninach wzięły udział dwie szkoły średnie – reprezentacja Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi. Efektem plenerowej lekcji historii ma być też lepsze zrozumienie mapy Filipa de Viebiga.

Młodzież otrzymała instrukcję, jak czytać dawny plan. Wzięła też udział w grze terenowej, w której przeniosła się do czasów dawnej Łodzi – fabrycznej, wielokulturowej a nawet filmowej. Zadaniem uczestników było obejście czterech stacji, gdzie czekały zadania m.in. dotyczące architektury i zabytków dawnej Łodzi, w szczególności dziedzictwa fabrycznego. Organizatorem gry było Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

* Miasto Łódź dziękuję Łódzkiemu Centrum Filmowemu za wypożyczenie stroju z 1823 r.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt