2019 Rokiem Marka Edelmana. Łódzka inicjatywa zgłoszona do parlamentu

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi wystąpiło z inicjatywą, by ich patron był bohaterem roku 2019. Ten wielki łodzianin z wyboru, lekarz, bojownik getta warszawskiego i opozycjonista antykomunistyczny urodzony w Homlu, potem warszawiak, mieszkał w Łodzi przez 60 lat od 1946 roku. Inicjatywę wspierają władze Łodzi, a ideę ustanowienia Roku Marka Edelmana przedstawił w Centrum Dialogu wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi wystąpiło z inicjatywą, by ich patron był bohaterem roku 2019

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wystosowała w tej sprawie list do Marszałka Sejmu RP, w którym napisała: - W 2019 roku przypada 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Marka Edelmana, legendarnego dowódcy powstania w getcie warszawskim, uczestnika Powstania Warszawskiego, a po wojnie lekarza kardiologa, prekursora operacji serca ratujących życie ludziom umierającym na zawał, wciąż pozostającego w pamięci pacjentów, przyjaciół i bardzo wielu Polaków. Marek Edelman jest wspaniałym przykładem człowieka, który swoje życie poświęcał ratowaniu ludzkiego życia i ludzkiej godności, zarówno w czasie wojny, jak i w czasie pokoju, dając przykład niezwykłej odwagi i obywatelskiej odpowiedzialności. Jednocześnie Marek Edelman był znakomitym łodzianinem, Honorowym Obywatelem Łodzi i doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Słynny cytat z jego wypowiedzi znalazł się na muralu symbolizującym przetrwanie bohaterów getta: Nienawiść jest łatwa, miłość wymaga wysiłku i poświęcenia.

Niewątpliwie Marek Edelman należy do najważniejszych postaci w historii Polski XX wieku. Ten polski działacz polityczny i społeczny już przed wojną działał w młodzieżowych organizacjach związanych z Bundem, w 1942 roku w warszawskim getcie był jednym z założycieli Żydowskiej Organizacji Bojowej. Walczył w powstaniu w getcie warszawskim, a po śmierci dowódcy ŻOB - Mordechaja Anielewicza - przewodził powstaniu. Po wydostaniu się z kanałów i rekonwalescencji uczestniczył także w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie Marek Edelman osiadł w Łodzi, gdzie ukończył studia medyczne i pracował jako lekarz kardiolog. Przez niemal całe życie mieszkał w Łodzi.Marek Edelman w latach 70. zaangażował się w działalność opozycyjną. Współtworzył KOR i w latach 80. wstąpił do „Solidarności”, w stanie wojennym był internowany. W 1989 roku uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. W latach 90. zabierał głos na temat ważnych wydarzeń współczesnego świata, m.in. w sprawie wojny domowej w krajach byłej Jugosławii. W 1993 r. wyruszył z konwojem pomocy humanitarnej do Sarajewa. W 1998 r. otrzymał Order Orła Białego, w 1999 r. - tytuł Łodzianina Roku, a rok później został Honorowym Obywatelem Łodzi. Był również odznaczony Krzyżem Komandorskim Legii Honorowej, najwyższym odznaczeniem nadawanym przez państwo francuskie i kilkoma tytułami doktora honoris causa wyższych uczelni. Przez całe życie walczył o wolność i angażował się w pomoc potrzebującym. W 2014 roku, pięć lat po śmierci, mieszkańcy Łodzi uznali, że Marek Edelman był najważniejszym człowiekiem 25-lecia wolności.

Ustanowienie Roku Marka Edelmana w 2019 r. byłoby okazją do popularyzacji tej niezwykłej postaci nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Łodzi, miastu, w którym żył i pracował przez całe powojenne życie, upowszechnianie Jego postaci i działalności jest szczególnie bliskie.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt