Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.
Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.
22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Niedługo później powołano Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Wskutek powyższego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko.
Obchody są okazją do refleksji nad stanem naszej planety. Każdego roku koncentrują się one wokół innej tematyki. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić wszystkim, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Właśnie dlatego każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.
Co możemy zrobić w trosce o ochronę klimatu? Oszczędzajmy wodę, kupujmy tylko potrzebne rzeczy, nie goniąc za modą napędzającą konsumpcjonizm, dawajmy drugie życie przedmiotom pozornie zużytym, nie zaśmiecajmy lasów oraz innych przestrzeni zieleni. To tylko kilka przykładów pozytywnych dla środowiska działań. Nie są one trudne - wystarczy chcieć.
Szczególnie doceńmy też dzisiaj walory łódzkiej przyrody. Jest co podziwiać!