- Mimo pandemii udało nam się wspólnie stworzyć wyjątkowy Festiwal, wyjątkowe święto dla wszystkich zakochanych w świecie komiksów i gier, w tym przede wszystkim fanów czekających na najnowszą grę Cyberpunk 2077 od studia CD PROJEKT RED – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.
- Mimo iż inna, tegoroczna edycja będzie absolutnie wyjątkowa. Udało nam się zbudować niezwykle ciekawy program, którego głównymi punktami będą: specjalny panel zorganizowany z firmą CD PROJEKT RED poświęcony grze Cyberpunk 2077, a także spotkania i warsztaty z najważniejszymi twórcami komiksowymi z całego świata. Mimo pandemii dostarczymy naszym sympatykom doświadczenia, do których ich przyzwyczailiśmy, tyle że za pośrednictwem nowych mediów i w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo całej naszej komiksowo-growej społeczności – mówi Adam Radoń, dyrektor Festiwalu.
Jak to będzie wyglądać od strony technicznej?
Na specjalnie przygotowanej w tym celu platformie, jeszcze przed startem Festiwalu, pojawiać się będą zapowiedzi gości, kolejne punkty programu, harmonogram transmisji na żywo i lista planowanych nagrań.
Na program składać się będą spotkania i panele dyskusyjne zrealizowane w studiu na żywo oraz specjalnie przygotowane na tę okazję nagrania z twórcami (warsztaty artystyczne, wywiady, wykłady i pokazy). Bogactwo tematów, możliwość eksploracji różnych aspektów sztuki komiksu, ilustracji i gier wideo, a także wielu inspirujących inicjatyw z pogranicza sztuki i edukacji sprawi, iż odbiór tegorocznej edycji Festiwalu będzie wyjątkowy.
Jak co roku, organizatorzy zadbają o udział najważniejszych twórców związanych z komiksem i przemysłem gier zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Jedną z najważniejszych atrakcji festiwalu będzie przygotowany we współpracy z CD PROJEKT RED panel poświęcony grze Cyberpunk 2077. Będzie to specjalne spotkanie twórców z polskimi i zagranicznymi fanami, które odbędzie się tuż przed ogłoszoną na 19 listopada premierą gry. Wspólnie z CDPR będziemy wkrótce informować o szczegółach tego wydarzenia.
Swoją obecność potwierdzili również mistrzowie polskiego komiksu tacy jak Grzegorz Rosiński, twórca kultowego Thorgala, Zbigniew Kasprzak znany m.in. z serii Yans oraz twórca tegorocznego plakatu Festiwalu, rysownik i ilustrator Jakub Rebelka. Bogatą listę twórców zagranicznych otworzy legendarny amerykański rysownik Bill Sienkiewicz, autor kultowych ilustracji czołowych amerykańskich wydawnictw wydawnictwa DC i Marvel dla serii takich jak Batman, Elektra, Moon Knight czy New Mutants.
O udziale kolejnych gości będziemy sukcesywnie informować.
Oczywiście, jak co roku, na Festiwalu będzie można kupić wysoko rabatowane komiksowe nowości. Wyłącznie dla gości najlepsi polscy autorzy przygotowują specjalną antologią poświęconą twórczości komiksowej w czasach pandemii.
Start sprzedaży biletów już w październiku. Po zakupie biletu uczestnicy Festiwalu otrzymają dostęp do pełnego programu oraz innych atrakcji przygotowywanych przez organizatora i jego partnerów.
Program Festiwalu emitowany będzie w sobotę 14 listopada 2020 od godz. 11.00 do 20.00 oraz w niedzielę 15 listopada 2020 od godz. 11.00 do 19.00.
Transmisja na żywo z gali rozdania nagród Festiwalu planowana jest na godz. 19.00 w sobotę 14 listopada. W trakcie transmisji zostaną ogłoszeni zwycięzcy dwóch konkursów: Międzynarodowego konkursu na krótką formę komiksową oraz konkursu dla dzieci i młodzieży Komiksowa Odyseja kosmiczna, a także laureaci nagród Festiwalu za Najlepszy polski komiks roku, Najlepszego wydawcę roku oraz Nagrody im. Papcia Chmiela za wybitne zasługi dla polskiego komiksu.
Galeria prac konkursowych zostanie wcześniej udostępniona na stronie 31. edycji Festiwalu.
Organizatorami Festiwalu są: “EC1 Łódź Miasto Kultury” w Łodzi oraz Stowarzyszenie Twórców "CONTUR".