33. rocznica częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku

Wspominamy wydarzenie przełomowe w historii Polski. Ta znamienna data kończy okres systemu totalitarnego narzuconego w naszym kraju po II wojnie światowej. - Proszę Państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm – powiedziała w głównym wydaniu Dziennika Telewizyjnego aktorka Joanna Szczepkowska. Określiła swoją wypowiedź, jako „dobrą wiadomość”.

Plac 4 Czerwca 1989 roku u zbiegu ulic Sienkiewicza i Narutowicza (fot. Andrzej Janecki / UMŁ).
6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

W istocie, wybory 1989 roku odmieniły bieg historii najnowszej w Polsce. Należy jednak pamiętać, że nie były to w pełni wolne wybory. Skomplikowana ordynacja wyborcza zapewniała PZPR i bliźniaczym jej partiom 65 procent mandatów w sejmie. Pomimo tego całe pozostałe 35 procent miejsc zdobyła opozycja. W przypadku wyborów do Senatu, które odbyły się całkowicie w formie wolnego plebiscytu, opozycja zdobyła 99 procent mandatów.

W następstwie wyborów, 24 października 1989 r. powołano pierwszy niekomunistyczny rząd z premierem Tadeuszem Mazowieckim na czele.

Również Łódź miała swoich przedstawicieli w Sejmie i Senacie. Z naszego miasta kandydowali przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Można było ich znaleźć na charakterystycznych plakatach wyborczych z Lechem Wałęsą. Mandat do Sejmu uzyskali wtedy m.in. mecenas Andrzej Kern – obrońca w wielu procesach politycznych, Maria Dmochowska – lekarka związana z „Solidarnością”, Jerzy Dłużniewski – działacz związkowy i Stefan Niesiołowski – działacz opozycyjny, więzień polityczny okresu komunistycznego. Dwa miejsca w Senacie zdobyli profesorowie Uniwersytetu Łódzkiego: Cezary Józefiak i Jerzy Dietl.

Od 2013 roku dzień 4 czerwca obchodzony jest jako Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. W 2019 roku, z okazji 30. Rocznicy wyborów 4 czerwca w Łodzi obserwować można było szczególne sceny. Na pasażu Rubinsteina zapanowała rzeczywistość rodem z późnego PRL, łącznie z akcjami „Pomarańczowej Alternatywy”. Odbył się wtedy piknik zainicjowany przez organizacje pozarządowe i Urzędem Miasta Łodzi.

Rada Miejska Łodzi upamiętniła tę szczególną datę w przestrzeni miasta, nazywając plac u zbiegu ulic Sienkiewicza i Narutowicza, Placem 4 Czerwca 1989 roku.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt